سنگ نوشته های همدان در معرض خطر نابودی

به گزارش آناسی، احداث جاده از روستای حیدره به روستای سولان در جنوب غربی همدان نگرانی هایی در زمینه سرنوشت بخشی از سنگ نگاره هایی به وجود آورده که در این منطقه قرار داشته اند.

سنگ نوشته های همدان در معرض خطر نابودی

حسین زندی، فعال میراث فرهنگی استان همدان با اشاره به ثبت ملی برخی از این سنگ نگاره ها و ندیده شدن بخش دیگر آن ها و در نتیجه تخریب قسمتی از آن ها گفت:

به اعتقاد تعدادی از باستان شناسان پیش از تاریخ، این آثار مهمترین آثار پیش از تاریخ همدان هستند و سند هویتی همدان را باید در این سنگ نگاره ها جست وجو کرد نه در هگمتانه؛ چون قدمتی بالای بین هفت تا 9 هزار سال دارند و طرح های این سنگ نگاره ها به درستی واضح است و می توان روی آن ها مطالعات انجام داد.

او با اشاره به این که در جهت فرعی روستای حیدره در پشت شهر همدان به سمت روستای سولان و روستای امامزاده کوه یک جاده گردشگری در حال احداث است، اضافه نمود: متاسفانه تعدادی از این سنگ نگاره ها در پی انفجار مواد منفجره برای باز شدن جهت تخریب شده اند و در حال حاضر با حضور یکی از کارشناسان میراث فرهنگی استان، کار متوقف شده است، اما نیاز به عملیات بخشی این سنگ نگاره ها وجود دارد.

وی با اشاره به منتهی شدن این جهت به سمت دره ماوشان که یکی از دره های طبیعی و قدیمی همدان است، اضافه نمود: در اسناد تاریخی به طور مداوم از این دره نام برده شده است و حالا این عملیات جاده سازی به این دره که یکی از منطقه ها تفریحی همدان است، می رسد؛ منطقه ای که با وجود داشتن این شرایط برای حضور گردشگران به طور قطع با کشیده شدن این جاده، به یک منطقه گردشگری تبدیل می شود و ایجاد این نوع منطقه ها نیز، به برخی امکانات و تسهیلات گردشگری مانند اقامت، رستوران و مکان بازی نیاز دارد.

زندی در ادامه با تأکید بر اینکه این عملیات جاده کشی سرنوشت ده ها چشمه را هم با مخاطره روبرو کرده است، اضافه نمود:

در این شرایط باید قید منطقه طبیعی و بکر کنونی را از نظر پوشش گیاهی و آثار تاریخی زد، به همین دلیل دوستداران میراث فرهنگی از سازمان راه همدان درخواست متوقف شدن این عملیات را دارد.

دره باستانی ماوشان یا دره مویجین در طول تاریخ شاهد اتفاقات مهمی بوده و نخستین ورود سپاه اسلام به همدان در این دره رخ داده است، در این دره باستانی سنگ نگاره های بسیاری پیدا شده که باستان شناسان و کارشناسان این حوزه پیشینه آنها را به قبل از تمدن کاسی ها در همدان نسبت می دهند. این سنگ نگاره ها بیشتر روی صخره ها در این منطقه قرار گرفته بودند که به علت عملیات جاده سازی در منطقه تا کنون تعدادی از آنها نابودشده و تنها یک تخته سنگ به جای مانده است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2053

به "سنگ نوشته های همدان در معرض خطر نابودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ نوشته های همدان در معرض خطر نابودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید