فضاپیمای اسیریس-رکس ناسا سیارک بنو را به مقصد زمین ترک کرد

به گزارش آناسی، پس از چند سال همراهی با سیارک بنو، فضاپیمای اسیریس-رکس ناسا با میزبان خود خداحافظی کرد تا سفر دو و نیم ساله بازگشت خود به سمت زمین را شروع کند.

فضاپیمای اسیریس-رکس ناسا سیارک بنو را به مقصد زمین ترک کرد

کاوشگر ریشه ها، تفسیر طیفی، شناسایی منابع، امنیت، سنگ پوشه (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer) که به اختصار اسیریس-رکس (OSIRIS-REx) نامیده می شود، نخستین فضاپیمای ناسا بود که از یک سیارک نزدیک به زمین بازدید کرد، سطح آن را آنالیز کرد و با یک ضربه تاریخی از سطح آن نمونه برداری کرد تا آن را با خود به خانه بیاورد.

این کاوشگر اکنون آخرین مرحله از یک سفر طولانی را شروع کرد که در 8 سپتامبر 2016 (19 شهریور 1398) با پرتاب از مرکز فضایی کیپ کاناورال شروع شده بود. اسیریس-رکس امشب در ساعت 16:16 منطقه زمانی شرقی (00:46 به وقت تهران) پیشرانه های خود را به مدت 7 دقیقه روشن کرد تا از مدار بنو (Bennu) خارج شود.

در نهایت این مرحله مهم آتش پیشرانه ها در ساعت 16:23 (00:53 به وقت تهران) تکمیل شد و در راستا تازه ای برای بازگشت به زمین نهاده شد. به گفته ناسا این مرحله آتش، مهم ترین مانور از زمان رسیدن کاوشگر به سیارک بنو بود و فضاپیما را با سرعت تقریبی 1000 کیلومتر بر ساعت از سیارک بنو دور کرد.

فضاپیمای اسیریس-رکس که از سال 2018 (دی 1397) در مدار بنو بود، 60 گرم نمونه از سیارک بنو را همراه خود به سوی زمین می آورد و قرار از 24 سپتامبر 2023 (2 مهر 1402) کپسول حاوی نمونه ها را با پرتاب در محدوده آزمایش و آموزش یوتا (Utah Test and Training Range) به زمین تحویل دهد و خودش دوباره برای دیدار با سیارکی دیگر راهی فضا شود.

این کاوشگر در ماه گذشته برای آخرین با به نزدیکی بنو رفت تا محل نمونه برداری را آنالیز و آخرین داده ها را در مأموریت خود جمع آوری کند و آماده بازگشت به زمین باشد. همتای ژاپنی اسیریس-رکس یعنی فضاپیمای هایابوسا 2 ژاپن هم در پاییز سال گذشته نمونه های جمع آوری شده از سیارک ریوگو (Ryugu) را به زمین تحویل داده بود.

راستا بازگشت اسیریس-رکس به زمین یک خط مستقیم نیست. این فضاپیما برای رسیدن به خانه و ورود به مدار اطراف زمین به منظور تحویل کپسول حاوی نمونه ها، دو بار پیرامون خورشید می شود و 2.3 میلیارد کیلومتر طی خواهد نمود.

نمونه هایی که اکنون از اعماق فضا به صحرای یوتا آمریکا منتقل خواهد شد، پس از نمونه سنگ های جمع آوری شده از ماه در مأموریت های آپولو، بزرگترین سوغات فضایی است که توسط ناسا به زمین آورده می شود.

اگرچه تنها مقدار کمی از نمونه جمع آوری شده، بلافاصله پس از رسیدن به زمین مطالعه خواهد شد. بخش هایی به آزمایشگاه های سراسر دنیا فرستاده می شود اما 75 درصد نمونه ها نگهداری خواهد شد تا دانشمندان آینده که بچه ها و نوجوانان امروز هستند، آن ها را توسط فناوری هایی که هنوز وجود ندارند، مطالعه نمایند.

این تنها مأموریت آنالیز سیارک از سوی ناسا نیست. این آژانس هم کنون مونتاژ فضاپیمای سایکی را شروع نموده است که قرار است سال آینده پرتاب شود تا سیارک سایکی (Psyche) با ارزشی چندین برابر اقتصاد کل دنیا را کاوش کند.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از روشن شدن پیشرانه های فضاپیمای اسیریس-رکس برای خداحافظی و فاصله دریافت از سیارک بنو که در گوشه تصویر دیده می شود.

Credit: NASA/Goddard/University of Arizona

منابع: CNet, Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 خرداد 1400 بروزرسانی: 13 خرداد 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1753

به "فضاپیمای اسیریس-رکس ناسا سیارک بنو را به مقصد زمین ترک کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیمای اسیریس-رکس ناسا سیارک بنو را به مقصد زمین ترک کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید