پاییز گرم و پربارش برای تهران ، دمای تهران در پاییز هم بالاتر از نرمال خواهد بود

به گزارش آناسی، مدیرکل هواشناسی استان تهران گفت: طی سه ماه آینده میانه دمای هوا در سطح استان تا 1 درجه سلسیوس بالاتر از نرمال برآورد و میانه بارش استان در حد نرمال و برای دو ماه آبان و آذر با تمایل به بیشتر از نرمال پیش بینی می گردد.

پاییز گرم و پربارش برای تهران ، دمای تهران در پاییز هم بالاتر از نرمال خواهد بود

به گزارش خبرنگاران، مازیار غلامی اضافه نمود: تحلیل جدیدترین نقشه های پیش بینی فصلی بیانگر آن است که طی سه ماه آینده میانه دمای هوا در سطح استان 0.5 تا 1 درجه سلسیوس بالاتر از نرمال برآورد و میانه بارش استان در حد نرمال و برای دو ماه آبان و آذر با تمایل به بیشتر از نرمال پیش بینی می گردد حتی در خوشبینانه ترین حالت و نرمال بودن بارش، کماکان مدیریت منابع و مصارف آب در بخش های مختلف به ویژه بخش های کشاورزی، صنعتی و حتی خانگی و به طور کلی صرفه جویی در مصرف آب توصیه می گردد.

مدیرکل هواشناسی استان تهران اضافه نمود: تجزیه و تحلیل آمارهای دریافتی از ایستگاه های هواشناسی استان بیانگر آن است که در مرداد ماه 1402 ، تنها 3 میلی متر باران به صورت پهنه ای در استان تهران باریده است که نشان دهنده کاهش 24 درصدی بارش نسبت به دوره آماری بلند مدت است این در حالیست که از ابتدای سال زراعی(مهر 1401) تا خاتمه مرداد 1402 ، 162 میلیمتر باران به صورت پهنه ای در استان تهران رخ داده که 41 درصد کاهش بارش در استان تهران را نشان می دهد.

وی اضافه نمود: مطابق ماه قبل 25 استان کشور تحت تاثیر کم بارشی قرار دارند، به گونه ای که از ابتدای سال زراعی تا خاتمه مرداد 1402، کل کشور کماکان با کاهش 20 درصدی بارش روبرو است. آنالیز بارش از ابتدای سال زراعی تا خاتمه مرداد 1402 نشان دهنده آن است که استان تهران پنجمین استان کشور بوده که بیشترین کاهش بارش را نسبت به بلند مدت دارد. بعلاوه از نظر توزیع مکانی نیز در تمام شهرستان ها طی مرداد ماه کاهش بارش رخ داده که بیشترین کاهش بارش مربوط به شمیرانات، دماوند و فیروزکوه است.

مدیرکل هواشناسی استان تهران در ادامه اظهار کرد: آنالیز و تحلیل مقادیر ثبت شده دمای هوا شامل میانه دما، دمای حداقل و دمای حداکثر در ایستگاه های هواشناسی استان بیانگر افزایش دما در مرداد 1402 است. میانه دمای هوای استان تهران در این ماه 1 درجه سلسیوس بیشتر از اندازه میانه بلند مدت بود درحالی که میانه کمینه دما 1.2 درجه سلسیوس و میانه بیشینه دما نیز 0.8 درجه سلسیوس افزایش یافت. به عبارت دیگر مرداد 1402 در مقایسه با بلند مدت 1 درجه سلسیوس گرمتر و از ابتدای سال زراعی نیز استان تهران 1 درجه سلسیوس گرمتر از نرمال بود.

غلامی تاکید نمود: بر اساس اطلاعات اداره کل هواشناسی استان تهران، طی مردادماه از نظر توزیع دما در شهرستان های استان نیز تمامی شهرستان های استان با افزایش دما روبرو بودند و میانه دما در بیشتر شهرستان ها بین 0.5 تا 1 درجه سلسیوس افزایش یافت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 شهریور 1402 بروزرسانی: 10 شهریور 1402 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2397

به "پاییز گرم و پربارش برای تهران ، دمای تهران در پاییز هم بالاتر از نرمال خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاییز گرم و پربارش برای تهران ، دمای تهران در پاییز هم بالاتر از نرمال خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید