پرستار کودک در منزل

به گزارش آناسی، بدون شک همه ما از اهمیت بالای جنبه های مختلف رشد و تربیت کودک آشنا هستیم و احتیاج به توجه و حضور در کنار کودک را به خوبی می دانیم.

پرستار کودک در منزل

جهت دریافت خدمات آلاچیق حیاط با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

بسیاری از خانواده هایی که در آن والدین کودک هر دو شاغل هستند، توانایی اختصاص وقت لازم برای همراهی با کودک خود را ندارند. در چنین شرایطی باید فردی را برای جایگزینی والدین انتخاب کرد که توانایی پاسخگویی به احتیاجهای کودک را داشته باشد.

پرستار کودک در منزل مناسب ترین فرد برای به عهده دریافت وظایفی است که والدین در قبال کودک دارند. پرستار کودک در این زمینه تحصیل کرده است و تمام دوره های لازم برای کسب مهارت را گذرانده است. او احتیاجهای کودک را می شناسد و از راه های مختلف پاسخگویی به هر احتیاج اطلاع کامل دارد. استخدام پرستار کودک برای والدین شاغل کار بسیار مناسبی است و می تواند تا حدودی عدم حضور والدین را برای کودک جبران کند.

علاوه بر این، بعضی از مادران به علت بیماری نه تنها قادر به نگهداری از کودک نیستند بلکه خود نیز از خدمات پرستار بیمار برای انجام کارهای خودش یاری می گیرد. بعضی از مادران بیمار به علت بیماری های مختلف به کما می فرایند یا به صورت طولانی مدت در منزل بستری می شوند.

استخدام پرستار بیمار بهترین راه برای یاری به بهبودی هر چه سریعتر مادران بیمار است تا هر چه سلامتی خود را به دست آورده و وظایف مادری خود را به جای آورد. در چنین شرایطی که پدر کودک درگیر انجام کارهای بیرون از منزل می باشد، پرستار کودک می تواند مسئولیت های یاری در رشد و تربیت کودک را بر عهده بگیرد.

دلایل استخدام پرستار کودک در منزل

بر اساس مشاهدات، بچه هایی که به هر دلیلی پیروز به حضور در کنار والدین خویش نبوده و نظارتی از سوی پدر و مادر بر تربیت و رشد کودک نمی شود، شرایط بسیار حساسی پیدا خواهند کرد. کودک در شرایط عدم حضور مادر خود بسیاری از احتیاجهای خود را بی پاسخ می بیند و این موضوع منجر به عاصی شدن کودک از شرایط موجود می شود. یکی از دلایل استخدام پرستار کودک در منزل جلوگیری از معضلات مذکور می باشد.

بعضی از احتیاجهای کودک که از سوی پرستار کودک در منزل برطرف می شوند عبارتند از:

 • انجام آموزش های ابتدایی به کودک و پایه ریزی تربیت و رشد کودک
 • یاری به افزایش روابط اجتماعی کودک و آماده سازی او برای حضور در جامعه در آینده ای نزدیک
 • توجه به رژیم غذایی کودک
 • یاری به انجام تکالیف درسی کودک
 • فراهم کردن مقدمات مورد احتیاج برای فعالیت های تفریحی کودک
 • شیر دادن به کودک
 • یاری به انجام کارهای شخصی کودک
 • توجه به برنامه خواب کودک

بعضی از مواردی که ذکر شد، مناسب برای گروه خاصی از بچه ها هستند اما در حالت کلی جزو وظایف پرستار کودک در منزل محسوب می شوند. برای مثال رژیم غذایی مناسب یک کودک دو ساله با رژیم غذایی یک کودک شش ساله بسیار متفاوت هستند اما هر دو رژیم غذایی را پرستار پیشنهاد می دهد. پرستار کودک با تمام رژیم های درمانی مختص گروه های سنی معین، آشنایی کامل دارد.

علاوه بر این، ممکن است پدر و مادر کودک مجبور به انجام یک سفر طولانی مدت باشند که این سفر می بایست بد.ن حضور کودک انجام شود. خانواده های گرامی در چنین شرایطی نیز امکان استخدلم پرستار کودک را دارند با این تفاوت بهتر است که یکی از نزدیکانی که کودک با او آشنایی دارد، در کان پرستار و کودک حضور داشته باشد.

ویژگی های پرستار کودک

پرستار کودک مناسب فردی است که در این حوزه تحصیل کرده باشد. بسیاری از رشته های پاراکیلینیکی و روانشناختی اقدام به جذب کارآموز و ارائه کلاس ها و کارگاه های پرستاری از کودک را در دستور کار خود دارند و پرستار کودک خوب می بایست از این دوره ها استفاده کامل را برده باشد. این امر در نگهداری از کودک نقش بسزایی دارد و موجب ارتقای کیفیت خدمات ارائه شده توسط پرستار می شود که این موضوع رضایت والدین کودک را در پی خواهد داشت. ویژگی های پرستار کودک کارآمد عبارتند از:

 • اطلاع کامل از مراحل رشد کودک و نکات برخورد با هر دوره
 • تربیت کودک بر اساس موازین خانواده
 • شکیبا و با حوصله بودن و عدم دعوا کردن و پرخاشگری با کودک
 • ارتباط قلبی و تنگاتنگ با کودک و برطرف احتیاجهای عاطفی کودک

برای انجام خدمات پرستاری از کودک در خانه با کیفیت بالا و همراه با پیروزیت، انتخاب یک مجموعه معتبر می تواند بسیار یاری کننده باشد. مجموعه خدمات درمانی و مراقبتی هوم کا بر اساس شایستگی ها اقدام به استخدام پرستاران تیم مراقبتی خود می نماید. پرستاران این مجموعه با انجام مصاحبه های تخصصی محک زده می شوند و علاوه بر آن رزومه و تجربه کاری قابل قبولی دارند.

پرستار کودک در منزل یا مهدکودک

با آورده شدن لفظ پرستار کودک اولین موضوعی که به ذهن هر فردی می رسد، تمایز بین مهدکودک و استفاده از خدمات پرستار کودک می باشد. حضور پرستار کودک تمام خدماتی که در مهدکودک ارائه می شود را معطوف به یک کودک می نماید و این امر سبب افزایش کیفیت خدمات می شود.

به خصوص در حال حاضر و وجود بیماری کرونا که موجب تعطیلی بسیاری از مراکز شده است، حضور بچه ها در مهد کودک که در واقع یک محل تجمع محسوب می شود، حضور بچه ها در مهدکودک می تواند خطرات زیادی را برای کودک و خانواده وی به همراه داشته باشد.

قیمت پرستار کودک در منزل

پرستار کودک در منزل وظایف معینی دارد. بخشی از دستمزدی که نصیب پرستار می شود و در واقع قیمت خدمات پرستار در منزل، وابسته به وظایف و کارهایی است که پرستار موظف به انجام آن ها می شود.

یکی دیگر از موارد موثر بر قیمت خدمات پرستار کودک در منزل، زمانی است که پرستار در کنار کودک و انجام امور مربوط به او می گذراند. بدون شک پرستار شبانه روزی مشمول دستمزد بالاتری نسبت به پرستار کودکی می شود که پرستاری از کودک را به صورت ساعتی بر عهده می گیرند.

مجموعه خدمات درمانی و مراقبتی هوم کا هزینه تمام خدمات خود را بر اساس قیمت گذاری اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و نهادهای ذیربط معین می نماید. به همین سبب بسیار مقرون به صرفه تر از هرگونه اقدام دیگر مانند فرستادن کودک به مهدکودک می باشد.

نکات خدمات پرستار کودک در منزل

حال که با اهمیت و نقش پر رنگ پرستار کودک در غیاب والدین آشنا شده ایم، احتیاج است تا درمورد بعضی نکات پر اهمیت در استفاده از این خدمات اشاره کنیم. موارد زیر از نکات مهم در خدمات پرستار کودک در منزل می باشند:

 • با وجود معین بودن چارچوب کلی وظایف و مسئولیت های پرستار کودک، بعضی والدین ممکن است انتظاری جز مسئولیت های تعریف شده از پرستار داشته باشند. در این صورت توصیه اکید می شود که پیش از آغاز کار پرستار کودک در منزل، والدین تمام انتظارات خود را دقیق و شفاف به پرستار منتقل کنند.
 • پرستار در منزل زمان زیادی را در کنار کودک حضور دارد. این موضوع موجب وابسته شدن کودک به پرستار خواهد شد. از این رو والدین باید سعی کنند از تغییر پی در پی پرستار اجتناب کنند. چرا که این تغییر پیاپی موجب ایجاد اختلال عاطفی در کودک شده و در نهایت به ضرر کودک تمام خواهد شد.
 • نکته مهم بعدی جزو مواردی است که باید مورد توجه والدین کودک باشد. حضور پرستار کودک و همراهی با کودک، به هیچ عنوان نمی تواند جای خالی والدین را برای کودک پر کند. حضور پرستار فقط مرهمی مقطعی بر عدم حضور والدین و پاسخی سطحی برای احتیاجهای متفاوت کودک خواهد بود. پدر و مادر از صندلی ویژه ای برخوردارند و می بایست هر روز ساعاتی را در اختیار کودک قرار دهند و گزارش روزانه لازم را از پرستار کودک دریافت کنند.

پرستار کودک در منزل با مجموعه هوم کا

بعضی از والدین فقط ساعت اداری را در خانه حضور ندارند و می توانند بقیه ساعات روز را در کنار کودک بگذرانند. این دسته از خانواده ها از پرستار کودک ساعتی استفاده می کنند. در مقابل بعضی دیگر از خانواده ها از پرستار کودک شبانه روزی استفاده می کنند.

مجموعه خدمات مراقبتی و درمانی هوم کا با توجه به احتیاج والدین گرامی خدمات پرستارکودک را در دو بخش متفاوت ساعتی و شبانه روزی در اختیار فرد درخواست کننده قرار می دهد.

برای دریافت خدمات پرستار کودک در منزل با مجموعه هوم کا، افراد متقاضی کافیست با کارشناسان مجموعه هوم کا تماس بگیرند. کارشناسان این مجموعه اطلاعات مورد احتیاج فرد متقاضی را دریافت کرده و در اسرع وقت پرستار کودک متناسب با شرایط را به محل اعزام خواهند کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1238

به "پرستار کودک در منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرستار کودک در منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید