خبرنگاران تحریم و کرونا طرح های توسعه ای و عمرانی بنادر را متوقف نکرد

به گزارش آناسی، تهران- خبرنگاران- فرایند توسعه و فعالیت های عمرانی در بنادر کشور با وجود تحریم ها و شیوع کرونا، متوقف نشده است، گزارش ها حکایت از تداوم فرایند جذب سرمایه گذاری و اجرای طرح های توسعه ای دارد.

خبرنگاران تحریم و کرونا طرح های توسعه ای و عمرانی بنادر را متوقف نکرد

جهت دریافت خدمات قیمت آلاچیق حصیری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

از ابتدای سال طرح های توسعه ای در بنادر شهید رجایی و چابهار ادامه داشته و هیچ کارگاهی به دلیل فشار تحریم یا موضوع کووید 19 تعطیل نشده است.

سازمان بنادر و دریانوردی با وجود روبرو شدن با تهدیدات جدید که منجر به بروز مشکلاتی همچون کمبود شدید منابع اقتصادی برای ایجاد و توسعه زیرساخت های پیشرفته و روزآمد و همچنین طرح های سرمایه گذاری در حمل و نقل دریایی بود، پیروز شد ضمن اجرای تعداد قابل توجهی از پروژه های توسعه و بهبود فرآیندهای کاری، نسبت به تکمیل پروژه های نیمه تمام و متوقف شده طرح های توسعه بنادر و ادامه اجرای طرح های زیربنایی و پروژه های مهم و اساسی در بنادر از جمله بندر شهید رجایی به عنوان عظیمترین بندر تجاری کشور اقدام کند.

پروژه تامین و بهره برداری از تجهیزات فاز دوم طرح توسعه بندر، شروع عملیات اجرایی فاز 3 بندر شهید رجایی با هدف افزایش ظرفیت اسمی تخلیه و بارگیری بندر از 6 به 8 میلیون TEU (شامل پروژه های احداث سه پست اسکله به طول 1400 متر و لایروبی حوضچه شماره 3 به حجم تقریبی 4 میلیون متر مکعب ، توسعه اسکله های نفتی بندر شهید رجایی به تعداد سه پست و افتتاح طرح نوسازی خطوط 2 و 7 ریلی مجتمع بندری شهید رجایی به طول 3.6 کیلومتر از مهم ترین طرح های زیرساختی در بندر شهید رجایی محسوب می گردد.

رییس جمهوری در 5 سال گذشته تا به امروز بارها در جریان سفر به استان هرمزگان از فرایند تجهیز فاز دوم بندر شهید رجایی بازدید و در جریان فرایند احداث و تجهیز این پایانه کانتینری و چگونگی احداث فاز سوم آن قرار گرفته است.

افزایش ظرفیت فاز دوم و شروع عملیات اجرایی فاز سوم بندر شهید رجایی، این بندر استراتژیک را به مرکز عظیم حمل و نقل و ترانزیت کالا به کشورهای شاقتصادی و شرقی ایران تبدیل می نماید.

اکنون و همزمان با اجرای فاز 3 توسعه در این بندر، ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی به هشت میلیون TEU افزایش خواهد یافت و با 1400 متر اسکله می تواند عظیمترین کشتی های غول پیکر کانتینری دنیا را پذیرش کند.

در همین مدت در بندر چابهار نیز پروژه تامین تجهیزات فاز اول طرح توسعه بندر شهید بهشتی (شامل تحویل قطعی و بهره برداری از تعداد 9 دستگاه انواع جرثقیل موبایل ساحلی و محوطه ای، 8 دستگاه صفافی کانتینر خالی، 4 دستگاه ریچ استاکر، تحویل و بهره برداری از هشت دستگاه مکنده غلات و یک دستگاه لیفتراک سنگین) عملیاتی شده است.

سال جاری چندین دستگاه جرثقیل متحرک ساحلی با همکاری هندی ها وارد بندر چابهار خواهد شد اما برنامه سازمان بنادر این است که با تاکید بر استفاده از فراوری داخل برای تأمین تجهیزات دریایی و بندری کوشش کند.سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع نیز در حوزه ساخت تجهیزات دریایی گام های بلندی را برداشته است.

بر پایه این گزارش، تدوین شیوه نامه حمل یکسره کالا از بنادر شهید بهشتی چابهار و امیرآباد با همکاری گمرک و تصویب ستاد تنظیم بازار، طراحی سامانه پیش بینی امواج دریاهای ایران (90 درصد) و تهیه اپلیکیشن گوشی همراه هوشمند سامانه مزبور، الحاق پایانه کالاهای عمومی به کانتینری بندر خرمشهر ، تصویب اعطای2047 میلیارد ریال تسهیلات وجوه اداره شده به بخش غیر دولتی برای اجرای تعداد یک طرح مصوب شامل تجهیزات بندری و آموزشی به ارزش 3150 میلیارد ریال، پرداخت 10 میلیارد ریال یارانه از محل وجوه اداره شده به بخش غیر دولتی برای اجرای طرح های مصوب شامل شناورهای تجاری وخدماتی، مسافربری و تجهیزات بندری و بهره برداری از یک طرح شناورهای مسافربری با ظرفیت 120 جایگاه به ارزش 40 میلیارد ریال از محل وجوه اداره شده از دیگر دستاوردها و اقدامات سازمان بنادر در سه ماهه اول سال 99 قلمداد می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1223

به "خبرنگاران تحریم و کرونا طرح های توسعه ای و عمرانی بنادر را متوقف نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تحریم و کرونا طرح های توسعه ای و عمرانی بنادر را متوقف نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید