پروژه مشترک ایران و ایتالیا شروع شد

به گزارش آناسی، پروژه همکاری ایران و ایتالیا برای توسعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درحالی شروع شد که دو کشور به تازگی شصتمین سال از همکاری های مشترک باستانشناسی را جشن گرفته اند.

پروژه مشترک ایران و ایتالیا شروع شد

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش خبرنگاران، ایتالیا مدتی است دامنه همکاری های فرهنگی و هنری اش را با ایران گسترده و متنوع تر نموده است؛ چندی پیش دیوارهای تاریخی سفارتخانه اش را به دست دو هنرمند ایتالیایی و ایرانی سپردند تا به رنگ دوستی درآورند، کمی بعدتر همزمان با روز هنر معاصر ایتالیا نمایشگاهی از آثار بیژن بصیری، هنرمند ایرانی - ایتالیایی در موزه ملی ایران برپا کرد، تازگی ها هم به پاس 60 سال همکاری در باستان شناسی، نتیجه کار مشترک 52 هیات و 60اثر را به نمایش گذاشته است. اینک پروژه فرهنگی دیگری بین دو کشور تعریف شده است. به نظر می رسد ایتالیا این روزها فارغ از حاشیه های سیاسی، ادبیات دیگری را برای گفت وگو با ایران برگزیده است.

پروژه جدید دو کشور که با حمایت بخش تجاری سفارت ایتالیا در ایران و مشارکت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شروع شده، توسعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را هدف گذاری نموده است، به همین منظور هیاتی از اتحادیه تعاونی های ایتالیا به ایران آمد و به مدت یک هفته در راستا تهران، کردستان، کرمانشاه، خوزستان و فارس سفر و با ظرفیت های این مناطق برای خلق پروژه های کارآفرینی آشنا شد. این هیات 15 سایت تاریخی از جمله بیستون، طاق بستان، اورامانات، سازه های آبی شوشتر، شوش، چغتزنبیل، فیروزآباد، سروستانی بیشاپور دیده اند.

این پروژه که اکنون در مرحله مطالعاتی و تحقیقاتی به سر می برد در سه فاز تعریف شده که در فاز نخست هیات ایتالیایی از ایران بازدید میدانی می نماید تا بر سیستم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تمرکز پیدا کند. در فاز دوم که اواسط بهار سال آینده خواهد بود، اعضای نهادها و کارآفرین های ایرانی در این سه حوزه با سفر به ایتالیا از پروژه های اتحادیه های تعاونی بازدید می نمایند تا در جریان نحوه فعالیت ها و تجربیات آن ها قرار گیرند. تابستان آینده نیز همزمان با شروع فاز سوم، پروژه ای مشترک در ایران و در منطقه به صورت پایلوت اجرا می گردد.

جوزپه پرونه (Giuseppe Perrone)، سفیر ایتالیا در تهران در شب شروع پروژه همکاری دو کشور که همزمان با سرانجام ماموریت هیات ایتالیایی در ایران بود، گفت: ایران نه تنها میراث فرهنگی تحسین برانگیزی دارد، بلکه ویژگی مردمانش همچون بخشندگی بسیار قابل توجه است.

او ادامه داد: هر شخصی که به ایران سفر می نماید تحت تاثیر مهمان نوازی مردم ایران و دیگر خصوصیات آن ها قرار می گیرد.

سفیر ایتالیا در تهران گفت: حجم توریستی که به ایران می آید به هیچ وجه در شأن و اندازه جاذبه های گردشگری آن نیست. در حقیقت این گپ (فاصله) در هیچ کشوری دیده نمی گردد و شاید ایران تنها کشوری است که این همه جاذبه دارد اما به اندازه آن توریست ندارد.

او با اشاره به تفاوت واقعیت درونی ایران با چهره بیرونی آن، اظهار کرد: وقتی به ایران قدم می گذارید تازه متوجه می شوید این کشور از لحاظ جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی فوق العاده است.

جوانا بارنی Giovanna Barni، رییس و مدیر توسعه تجارت شرکت CoopCultire که یکی از بزرگترین تعاونی های میراث فرهنگی ایتالیا سرپرستی و نمایندگی این هیات مطالعاتی، در مراسم اعلام شروع این همکاری مشترک که در باغ سفارت ایتالیا برگزار گردید، با اشاره به فرهنگ غنی ومثال زدنی ایرانی ها،اظهار کرد: ایتالیا صاحب میراث فرهنگی و بناهای قدیمی زیادی است که با توجه به قدمت و گذر زمان به نگهداری، پایش ومرمت با استفاده از روش های نوآورانه احتیاج است، همکاری با ایران در این زمینه ها می تواند موثر باشد. از طرفی ضرورت دارد در اجرای پروژه های مربوط به ایران احترام به جامعه محلی، توسعه پایدار و مرمت آثار مورد توجه قرار گیرد.

او پس از یک هفته سفر مطالعاتی به همراه هیأتی از اتحادیه ها و تعاونی های فعال در زمینه گردشگری و میراث فرهنگی در ایران، برای اجرای پروژه ای مشترک و کوچک در مرحله نخست با استفاده از دانش و فناوری ایتالیا اعلام آمادگی کرد.

آئوگوستو دی جاچینتو Augusto Di Giacinto، رییس بخش توسعه بازرگانی سفارت ایتالیا در تهران که این پروژه و تورهای مطالعاتی مرتبط با حمایت آن اجرا می گردد، با تاکید بر اعلام آمادگی ایتالیا برای اجرای پروژه همکاری مشترک با ایران در زمینه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، به فارسی گفت: باید پیش برویم تا ببینیم چه می گردد.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که به همراه محمدرضا کارگر، مدیرکل امور موزه ها در این مراسم شرکت نموده بود، با اشاره به همکاری قدمت دار دو کشور در زمینه باستان شناسی، یادآور شد: بیش از 60 سال با این کشور همکاری مستمر در زمینه کاوش، حفاظت و مرمت داشته ایم. همیشه سفیران خوبی از ایتالیا به ایران معرفی شده و هیات های باستان شناسی این کشور در پایگاه های میراث جهانی تخت جمشید، پاسارگاد، محور ساسانی، غرب ایران و موزه ملی حضور داشته اند و این همکاری ها هرگز متوقف نشده است و همکاری دو کشور عالی بوده است.

او با اشاره به چهره بیرونی ایران، اظهار کرد: زمانی که مدیر پایگاه تخت جمشید و پاسارگاد بودکه رییس کمیته میراث جهانی به ایران آمد که هنگام ترک این کشور از امنیت و جذابیت آن تعریف کرد، ناراحت بود در سطح جهان معرفی و تبلیغات نداریم و اخبار منفی علیه ایران زیاداست. امیدوارم به وسیله این پروژه تصویر درستی را بتوانیم نشان دهیم .

معاون میراث فرهنگی همچنین به صندلی ایران در سازمان های بین المللی همچون ایکوم و ایکوموس اشاره نمود و گفت: ایران در بین این مراجع خوشنام است و هرچه پرونده به آنها ارسال شده به ثبت رسیده است.

طالبیان یادآوری کرد: این گروه در زمینه مشارکت جامعه محلی، توانمندسازی و گردشگری فرهنگی و پایدار فعال است و پس از ارزیابی و مطالعه می تواند پروژه ای را به شکل پایلوت اجرا کند.

وی همچنین خطاب به سفیر ایتالیا در تهران گفت: امیدوارم در این دوره از ماموریت تان شاهد همکاری چند برابری در حوزه مرمت، میراث فرهنگی و گردشگری، موزه ها و صنایع دستی باشیم.

پروژه همکاری ایران و ایتالیا یک ساله است که اصلی ترین هدف و تاکید آن ، کارآفرینی با تاکید بر تقویت جامعه محلی و ترویج گردشگری پایدار است. هیات ایتالیایی از 18 تا 25 آذرماه در ایران سفر کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 605

به "پروژه مشترک ایران و ایتالیا شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه مشترک ایران و ایتالیا شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید