چاووش اوغلو: از حقوق خود در مدیترانه دست نمی کشیم

به گزارش آناسی، وزیر خارجه ترکیه می گوید که روبرو شدن با تحریم ها یا نقدها اتحادیه اروپا باعث نمی گردد این کشور فعالیت های دریایی خود در شرق مدیترانه را متوقف کند.

چاووش اوغلو: از حقوق خود در مدیترانه دست نمی کشیم

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، در ادامه تنش های آنکارا با کشورهای اروپایی بر سر حفاری های اکتشاف نفت و گاز در شرق دریای مدیترانه، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه به احتمال تحریم شدن از سوی اتحادیه اروپا واکنش نشان داد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، چاووش اوغلو شامگاه شنبه طی جلسه گزارش دهی به مجلس ترکیه در جلسه بودجه سالانه، تاکید نمود که این کشور به فعالیت های دریایی خود در شرق مدیترانه ادامه می دهد.

وی در این باره شرح داد: به هیچ وجه امکان ندارد که به دلیل روبرو شدن با تحریم یا نقدها اتحادیه اروپا، از حقوق و منافع خود در شرق دریای مدیترانه دست بکشیم.

پیش از این، روزنامه یونانی کاثیمِرینی گزارش داده بود که سران اتحادیه اروپا در نشست اخیر خود تصمیم گیری درباره درخواست های یونان و قبرس برای اعمال تحریم هایی علیه ترکیه را به ماه مارس یعنی بعد از روی کار آمدن دولت احتمالی جو بایدن در آمریکا موکول کردند.

با این حال سران اتحادیه اروپا به ترکیه شدیداََ هشدار دادند در صورتی که دست از حفاری های غیرقانونی در شرق مدیترانه برندارد، با تحریم های سختی روبرو خواهد شد.

در واکنش به این هشدارها، وزارت خارجه ترکیه نیز با متهم کردن اتحادیه اروپا به داشتن موضع جانب دارانه در تنش های شرق مدیترانه، گفته بود از نظر آنکارا این تحریم ها غیرقانونی هستند.

در ماه های گذشته اقدامات اکتشافی ترکیه در شرق دریایی مدیترانه به تشدید تنش ها میان این کشور و کشورهای اروپایی منجر شده است. یونان و قبرس به همراه بعضی کشورهای اروپایی می گویند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقدامات هشدار داده اند. ترکیه اما اعلام نموده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1507

به "چاووش اوغلو: از حقوق خود در مدیترانه دست نمی کشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاووش اوغلو: از حقوق خود در مدیترانه دست نمی کشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید