کپی سازی ویروس ها برای مسری شدن

به گزارش آناسی، هر ویروسی که سلول را آلوده می نماید برای انتقال به سلول های دیگر نیازمند آن است که کد ژنتیکی خود را به آن ها منتقل کند. ویروس، این فرآیند پیچیده را با فراوری یک کپی سرایت کننده از خود که اصطلاحا ویریون یا ویشه نامیده می گردد شروع می نماید.

کپی سازی ویروس ها برای مسری شدن

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

پژوهشگران برای نخستین بار جزئیات شیوه ای را یافته اند که شماری از ویروس های بیماری زای شناخته شده نظیر ویروس پولیو (فلج اطفال) یا ویروس سرماخوردگی، عناصر ژنتیکی خود را به وسیله آن به سلول ها سرایت می دهند. پژوهشگران دانشگاه های لیدز و یورک بریتانیا می گویند که این کشف تازه امکان ساخت دارو یا عوامل ضدویرورسی را فراهم می نماید که می توانند جلوی سرایت این ویروس ها را بگیرند.

کشف جزئیات سازوکار کپی سازی ویروس

هر ویروسی که سلول را آلوده می نماید برای انتقال به سلول های دیگر نیازمند آن است که کد ژنتیکی خود را به آن ها منتقل کند. ویروس، این فرآیند پیچیده را با فراوری یک کپی سرایت نماینده از خود که اصطلاحا ویریون یا ویشه نامیده می گردد شروع می نماید. ویریون نوعی پوسته پروتئینی است که کلیه مشخصات ژنتیکی ویروس را در خود دارد. ویریون ها خود به سلول های دیگر نفوذ می نمایند و سبب بیماری می شوند. اما جزئیات کامل شیوه ساخته شدن این ویریون ها تا پیش از این پژوهش بر دانشمندان روشن نبود.

پیتر استاکلی، استاد بیولوژی مولکولی که یکی از دو سرپرست این پروژه بوده، پژوهش اخیر را بسیار مهم ارزیابی می نماید و می گوید: این پژوهش نشان می دهد که چطور می توان بعضی بیماری های ویروسی را مهار کرد. اگر بتوانیم فرآیند شکل گیری ویریون را مختل کنیم، امکان متوقف کردن عفونت مسری وجود دارد.

تلفیقی از زیست شناسی مولکولی و ریاضیاتی

محققان ساختار مولکولی ویروس ها، کارشناسان میکروسکوپ الکترونی، و پژوهشگران زیست شناسی ریاضیاتی در این پژوهش همکاری نموده اند و در نهایت نقاطی را در مولکول آر ان ای ویروس های مورد مطالعه، از جمله پولیو ویروس و ویروس سرماخوردگی، یافته آند که فرمان تلخیص ویژگی ها و کُدهای ژنتیکی آن را می نماید.

ریدان تاراک، استاد دانشگاه یورک و دیگر سرپرست این پروژه می گوید: درک جزئیات این فرآیند و این واقعیت که این شیوه (انتقال ویژگی های ژنتیکی) در خانوادهٔ وسیعی از ویروس های بیماری زا مشترک است، به صنعت داروسازی امکان می دهد تا بتواند عوامل ضدویروسی بسازد که مانع این فرآیند های کلیدی بشوند و از بیماری پیشگیری نمایند.

پولیوویروس، ویروس مسری خطرناکی است که سبب فلج اطفال می گردد و سازمان جهانی بهداشت پیشگام ریشه کنی آن شده است.

منبع: یورونیوز

منبع: فرادید
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1547

به "کپی سازی ویروس ها برای مسری شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کپی سازی ویروس ها برای مسری شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید