17 لحظه ترسناک در فیلم های مارول که وحشت زده اتان می نمایند

به گزارش آناسی، گاها فیلم هایی که بر اساس کمیک ها ساخته شده اند هم می توانند صحنه های بسیار ترسناکی داشته باشند و فیلم های مارول هم از این ماجرا مستثنا نیست. فیلم های مشهور شرکت مارول مثل فیلم تیغه (Blade) در سال 1998، ثابت نموده اند که فقط یک فیلم ابرقهرمانی کلیشه ای نیستند که در آن قهرمان ها در صحنه های کامپیوتری همه دشمنان را از پیش رو برمی دارند و جهان را نجات می دهند. بلکه فیلم های مارول گاها می توانند آزاردهنده، دلهره آور و ترسناک باشند. مخاطب معمولا از شخصیت هایی مانند بتمن، مبارز چریکی که دشمنان ترسناک را شکار می نماید، کمی انتظار ترسناک بودن دارد. با این حال شخصیت های فیلم های مارول هم گاه به شکل ترسناکی ظاهر می شوند که مختص فیلم های ترسناک است.

17 لحظه ترسناک در فیلم های مارول که وحشت زده اتان می نمایند
 • فیلم های مارول را ببینیم یا دی سی؟
 • 10 فیلم ابرقهرمانی که کلیشه های دی سی و مارول را می شنمایند
 • فیلم های جهان سینمایی مارول را به چه ترتیبی باید ببینیم؟

در این مطلب فهرستی از ترسناک ترین صحنه های فیلم های مارول را که مو به تنتان سیخ می نماید، فهرست کردیم. صحنه ها بر اساس سال انتشار فیلم ها مرتب شده اند و بعضی فیلم هایی که قبل از جهانی مارول منتشر شده اند هم در فهرست وجود دارند.

1. صحنه حمام خون در فیلم تیغه (Blade)

 • محصول: 1998

فیلم تیغه یکی از پیروز ترین فیلم های مارول در ژانر ترکیبی اکشن و ترسناک بود که در سال 1998 منتشر شد. تماشای وسلی اسنایپس و کشته شدن خون آشام ها به دست او، هم جالب است و هم ترسناک. در صحنه آغازین فیلم تیغه، وسلی اسنایپس به یکی از کلوپ های زیرزمینی خون آشام ها وارد می شود.

این صحنه، یکی از بهترین صحنه های معرفی شخصیت در فیلم های مارول است و درحالی که مضمون عظیمسال و ترسناک فیلم را نشان می دهد، مهارت های مبارزه شخصیت بلید (Blade) را به تصویر می کشد. در این صحنه که نوعی حمام خون در جریان است و از سقف کلوپ بر روی صدها خون آشام خون می بارد، بلید قدرت مبارزه و مشت زنی خود را به رخ می کشد. این صحنه فیلم تیغه، هم مهیج و هم وحشت آور است. در واقع ایجاد تعادل میان مهیج بودن و وحشتناک بودن یک صحنه، کار سختی است اما کارگردان استفن نورینگتون (Stephen Norrington) و نویسنده فیلم دیوید اس. گویر (David S. Goyer) استادانه آن را به اجرا در آوردند.

2. احیای خون آشام پس از سوختن در فیلم تیغه

در فیلم تیغه، نور خورشید و آتش برای یک خون آشام مرگبار هستند. یکی از خون آشام های خشن در فیلم به اسم کوئین با بازی دونال لوگ هم در آتش می سوزد.

دو متخصص در یک آزمایشگاه پزشکی که ان بوشه رایت و تیم گینی نقش آن ها را بازی نموده اند، در حال آنالیز جسد کوئین هستند. اما ناگهان جسد سیاه و سوخته کوئین زنده می شود، گلوی افراد را می درد و خون آن ها را می خورد و مخاطب زهر ترک می شود. این که کوئین در فیلم نمی تواند بمیرد شاید جالب و خنده دار باشد اما صحنه زنده شدن او پس از سوختن، بسیار ترسناک و دلهره آور است.

3. دیدار با ریپر (Reaper) در فیلم تیغه 2 (Blade II)

 • محصول: 2002

کارگردان فیلم گیرمو دل تورو، فیلم تیغه 2 و به خصوص صحنه آغازین و وحشتناک آن را، به خوبی ساخته است.

مقدمه فیلم، و صحنه معرفی شرور عظیم نوماک (Nomak) که لوک گاس نقش او را بازی نموده است، بسیار جالب است. در یک مرکز اهدای خون کهربایی رنگ در اروپای شرقی، خون آشام ها اهدانماینده های بی خبر را به خون آشام تبدیل می نمایند. نوماک با یک هودی ظاهر می شود و فاش می نماید که او یک خون آشامی به نام ریپر است که به صورت ژنتیک دست کاری شده است. ریپر قبل از این که فیلم به قسمت نوشته ها و معرفی ها وارد شود، چانه اش از وسط باز می شود و زبان شلاق مانندش از چانه اش بیرون می زند. این مقدمه ترسناک، خبر از ترس و وحشتی عمیق تر در جهانی فیلم تیغه را می دهد.

4. خانه درد در فیلم تیغه 2

در فیلم تیغه 2، بلید مجبور می شود برای از بین بردن نوماک و دارودسته خطرناکش، با دشمنان خود که در واقع گروهی خبره از خون آشام ها هستند، همکاری کند. در جست و جوی نوماک، بلید و گروه بلاد پک به یک لانه پر از فساد متعلق به خون آشام ها وارد می شوند. این صحنه، یکی از آزاردهنده ترین و وحشتناک ترین صحنه های فیلم هایی است که بر اساس کمیک ها ساخته شده است.

خانه درد جایی است که هر گندکاری در آن رخ می دهد. خون آشام ها به عیاشی و خوش گذرانی می پردازند و یا پوست های پشتشان را سلاخی می نماید. این صحنه از فیلم، یک تصویر سادیسمی از موجوداتی جاودان و وحشی را نمایش می دهد که درد را به خودشان می چشانند و بعضی از آن ها هیچ دردی احساس نمی نمایند. این صحنه هم عجیب است و هم وحشتناک. آمدن ریپر و راه رفتن او روی دیوارها، صحنه را بیش از پیش وحشتناک می نماید. در اوج صحنه، یک جنگ با اسلحه ها و شمشیرها درمی گیرد. یکی از افراد گروه بلاد پک زخمی شده و بر زمین می افتد و در حالی که دارد به یک خون آشام تبدیل می شود، خون آشام های ریپر سرش را با شمشیر قطع می نمایند.

5. صحبت های نورمن آزبورن با خودش در فیلم مرد عنکبوتی (Spider-Man)

 • محصول: 2002

هیچ چیز بهتر از صحبت های اثرگذار و ترسناک ویلم دفو در یک فیلم نیست.

در فیلم مرد عنکبوتی به کارگردانی سم ریمی (Sam Raimi) و به یاری شخصیت نورمن آزبورن با بازی ویلم دفو، جزئیات کمیک و به خصوص صحبت های شرور به زیبایی نمایش داده شده اند. هم زمان که آزبورن دارد به گرین گابلین تبدیل می شود، شخصیت واقعی و رنجور او، بر خود سالم ترش در آینه پرخاش می نماید و بر سر او فریاد می کشد. در واقع تمام صحنه های گرین گابلین آدم را زهر ترک می نماید، اما این مواجهه اولیه او با نفس هشدار دهنده اش، واقعا اثر گذار است.

6. حمله دکتر اختاپوس در فیلم مرد عنکبوتی 2 (Spider-Man 2)

 • محصول: 2004

سم ریمی تمام چیزهایی که در طول ساخت سه فیلم ترسناک مرده شریر (Evil Dead) یاد گرفته بود، در این صحنه از فیلم زیبای مرد عنکبوتی 2 به نمایش گذاشت. این صحنه مشهور و ماندگار، بیشتر به یک صحنه از فیلم ترسناک شبیه است تا یک فیلم ابرقهرمانی هیجان انگیز.

دکتر اختاپوس بر روی یک تخت، بی حرکت خوابیده است و یک تیم جراحی در تلاشند تا بازوهای فلزی متصل به بدن او را، از بدنش جدا نمایند. اما این بازوهای فلزی اهداف دیگری در سر دارند. بازوها زنده می شوند و تمام دکترهای حاضر در اتاق عمل را با خشونت ملایم که فیلم را برای رده سنی نوجوان مجاز کند، به قتل می رسانند. با این حال این صحنه یکی از صحنه های دلهره آور فیلم است. ریمی و همکارانش با استفاده از عواملی مانند تصویر بریدن بازوها، زاویه دید بازوهای فلزی هنگام کشتن دکترها و استفاده استثنائی از جلوه های کاربردی دوربین، این صحنه را در ترسناک ترین حالت ممکن ساخته اند.

7. هالک در برابر بیوه سیاه در فیلم انتقام جویان (The Avengers)

 • محصول: 2012

هالک در فیلم های جهانی مارول معمولا یک قهرمان نمایش داده می شود. اما گاها خشم و کج خلقی او بر شخصیت دیگرش بروس بنر با هنرنمایی مارک رافلو غلبه می نماید و هالک به هیولایی خشن و غیر قابل مهار تبدیل می شود. این صحنه کوتاه اما بیاد ماندنی از فیلم انتقام جویان، نهایت خشم و غضب هالک را به تصویر می کشد.

هالک فریاد می زند: زندگی تو؟! و سپس بیوه سیاه را در هلی کریر دنبال می نماید و بر سرش آوار می ریزد. این صحنه در اولین فیلم انتقام جویان، از جهانی سینمایی مارول فراتر رفته است. این صحنه مانند یک فیلم ترسناک کوچک است که در عمق یک فیلم چند بخشی مخفی شده و دست کمی از فیلم های ترسناک و وحشتناک ندارد.

8. حمله های روحی تونی استارک ناشی از اختلال اضطراب پس از سانحه در مرد آهنی 3 (Iron Man 3)

 • محصول: 2013

فیلم مرد آهنی 3 دنباله داستان تونی استارک در فیلم انتقام جویان است و بر روی احساسات روحی تونی استارک پس از تجربه نزدیک به مرگ او در جنگ نیویورک با لشکر فضایی لوکی را آنالیز می نماید.

در یکی از صحنه های این فیلم، تونی استارک در روز روشن در یکی از رستوران های شهر ملیبو است که پسر کوچکی او را آزار می دهد. این آزار باعث بروز حملات روحی او می شود و این صحنه را به یک صحنه دلهره آور مشابه صحنه های فیلم های ترسناک دهه 80 تبدیل می نماید.

9. کابوس های لوگان در فیلم ولورین (The Wolverine)

 • محصول: 2013

اولین فیلم ولورین ساخته جیمز منگولد، کمی ناهموار اما با ارزش است و کارگردان در فیلم، جهش یافته های جاودان را وارد قلمروهای ناشناخته و غنی از احساسات نموده است. فیلم ولورین در واقع، جنبه های روحی و روانی شخصیت ولورین را که عضوی از گروه مردان ایکس (X-Men) است، آنالیز می نماید و تمرکز فیلم به طور ویژه ای بر روی این موضوع است که چگونه ولورین برای نجات جهان مجبور شد جین گری، زنی را که عاشقش بود، به قتل برساند.

شخصیت جین گری توسط فمکه جانسن در فیلم ولورین ایفای نقش شده است. فیلم ولورین این سؤال را می پرسد که یک قهرمان برای نجات جهانیی که آدم هایش از او متنفر هستند و از او می ترسند، چه بهای روحی و روانی باید بپردازد؟ جواب سؤال این است که این شخصیت گه گاه با تخیلات جین تسخیر می شود. این تخیلات ابتدا به صورت یک رویا سراغ قهرمان می آیند و سپس به سریع و به طور ترسناکی تبدیل به یک کابوس وحشتناک می شوند.

10. کابوس های انتقام جویان در فیلم انتقام جویان: عصر اولترون (Avengers: Age of Ultron)

 • محصول: 2015

در فیلم انتقام جویان: عصر اولترون، اولترون از اسکارلت ویچ به عنوان نوعی سلاح برای جنگ روحی و روانی علیه قدرتمندترین قهرمانان زمین استفاده می نماید. اسکارلت ویچ به ذهن قهرمانان به ویژه تونی، ثور و ناتاشا، نفوذ می نماید و ترس ها و شک های آنان را به شکل ترسناکی به واقعیت می آورد. تونی بدون اغراق پایانی را می بیند که در آن دوستانش و دیگر اعضای گروه انتقام جویان، مرده اند و ثور به یاری همیدال چشم سفید و کور که ایدریس البا نقش او را بازی نموده است، اتفاقات رگناروک (Ragnarok) را در جهان آسگارد می بیند.

اما تخیلات بیوه سیاه به صورت وحشت های روزانه به سراغ او می آیند و تصویرهایی از گذشته اش مدام به سراغش می آیند. بیوه سیاه مدام مجبور می شود لحظه هایی از تمرینات آدم کشی اش را ببیند. او هم چنین یک دختر کوچک بدون چهره و عجیب و یک تخت پزشکی با چرخ های لق و زوار در رفته را می بیند. این صحنه های ترسناک با دیگر بخش های فیلم انتقام جویان: عصر اولترون هماهنگ نیست اما وحشتناک و دلهره آور است.

11. حمله اولترون به جشن پیروزی در فیلم انتقام جویان: عصر اولترون (Avengers: Age of Ultron)

فیلم عصر اولترون با اولین تیزر خود، مضمون ترسناک و شرور نقش اولش را به نمایش گذاشت. تیزر فیلم با ورژن آهسته و غمگین آهنگ من به هیچ چیز و هیچ کسی وابسته نیستم (Ive Got No Strings) از انیمیشن پینوکیوی شرکت دیزنی، به خوبی مأموریت ترسناکی را که در پیش پای قهرمانان فیلم است، به نمایش گذاشت.

اولترون، ربات قاتل وحشتناک و روانی، به جشن پیروزی انتقام جویان که در برج استارک برگزار نموده بودند حمله می نماید. تاریکی، خشونت و وحشت در این صحنه به وجود مخاطب رخنه می نماید. اولترون، که جیمس اسپیدر نقش او را در فیلم بازی نموده است با پوشیدن یکی از زره های آهنی از لژیون آهنی تونی استارک که در جنگ آسیب دیده است، بسیار راز آلود صحبت می نماید و در یک لحظه از حالت ساکن به موجودی وحشتناک و مرگبار تبدیل می شود. او می گوید تنها راه نجات جهان، منقرض کردن نسل قهرمانان و انسان های آن است که با اولترون مقابله می نمایند. صحبت های او درباره اهدافش برای کشتار دست جمعی انسان ها و قهرمانان و جنگ با گروه انتقام جویان در حالی که زره آهنی اش جرقه می دهد و مایعاتی از آن نشت می نماید، وحشت آور و ترسناک است.

12. خفگی وید ویلسون در ددپول (Deadpool)

 • محصول: 2016

فیلم ددپول با بازی رایان رینولدز یکی از آزاردهنده ترین و تراژدیک ترین فیلم های ابرقهرمانی است. این فیلم در سال 2016 منتشر شد و در آن وید ویلسون که در حال مرگ به علت سرطان است، به دنبال درمان برای سرطان خود می شود و این موضوع او را به یک قاتل شکست ناپذیر تبدیل می نماید. در نتیجه جست وجوهایش او به جایی می رسد که به جای درمان بیماری اش، نیروهای جهش یافته خود را فعال می نماید. اما زجرها و دردهایی مثل ضربان شدید قلب و شوک های الکتریکی که او در راستا فعال کردن نیروهایش تحمل می نماید، بسیار وحشتناک است.

اما وحشتناک ترین زجری که او تحمل می نماید خفگی نزدیک به مرگ است که حدود 72 ساعت، مدام و پی در پی آن را تحمل می نماید. وید ویلسون در یک دستگاه تابوت مانند با یک تیوپ قرار گرفته است که اکسیژن به طور کامل بیرون کشیده می شود و سپس دوباره تنظیم می شود. در نتیجه این شکنجه که شبیه تله های فیلم اره (Saw) است، شخصیت ددپول متولد می شود.

13. مرگ آقا و خانم هاوارد استارک در فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (Captain America: Civil War)

 • محصول: 2016

فیلم های مرد آهنی هیچ وقت چگونگی مرگ پدر و مادر تونی استارک را به مخاطب نشان نداد و شاید دلیل مهمی پشت آن بود. چگونگی مرگ پدر و مادر تونی در فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی و توسط یک فلش بک فاش شد که سرباز زمستان را در بدترین حالت خود نشان می داد. به سختی می شود صحنه ترور پدر و مادر تونی استارک را تماشا کرد زیرا این صحنه باکی بارنز را دوباره در نقش منفی نشان می دهد. باکی بارنز زمانی یک قهرمان بود اما با شست و شوی مغزی تبدیل به قاتل ماهری شد که عملیات ها و حمله هایش انتقام جویان را تقریبا نابود کرد. به همین دلیل شرارت این شخصیت، بسیار تراژدیک است.

14. مرگ چارلز اگزویر در فیلم لوگان (Logan)

 • محصول: 2017

لوگان یکی از بهترین فیلم های شخصیت ولورین است که هواداران لایقش بودند و انتظارش را می کشیدند. در این فیلم که ساخته جیمز منگولد است، امکان ندارد که مخاطب در عمق زندگی شخصیت های معروفی که دارند به پایان زندگی هایشان نزدیک می شوند، غرق نشود. نهایتا در فیلم، مرگ چارلز اگزاویر سال خورده که پتریک استوارت نقش او را بازی نموده است، رقم می خورد و صحنه مرگ او بسیار ناراحت نماینده و وحشتناک است و شبیه یک صحنه از فیلم های ترسناک ساخته شده است.

چارلز فکر می نماید قاتل او، ایکس 24 (X-24) نیست بلکه ولورین است. به همین دلیل در لحظه مرگ یک سخن پایانی تلخی از روی تامل و اندیشه می گوید و سپس به طور ناگهانی با صدای وحشتناک چنگال های آدامانتیومی به قتل می رسد. خون از زخم های سینه چارلز جاری می شود و قاتل خون سردش سرش را بالا می آورد و نگاه می نماید. ایکس 23 (X-23) که دافنه کین به جای او ایفای نقش نموده است، در حالی که از خانه به بیرون برده می شود، فریاد می زند. در فیلم های قبلی مردان ایکس شاید صحنه های مرگ بیشتری وجود دارد، اما این صحنه مرگ بسیار وحشتناک و دلهره آور است.

15. هشدار کرکس به پیتر پارکر در مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه (Spider-Man: Homecoming)

 • محصول: 2017

اولین فیلم مرد عنکبوتی با بازی تام هالند، بیشتر خوش گذرانی و سرگرمی است اما سپس مرد عنکبوتی متوجه می شود که دشمن عظیم او، پدر دوستش است.

مرد عنکبوتی تام هالند به طرز وحشتناکی این واقعیت را در یک اتفاق عادی زندگی نوجوانی اش و زمانی که در حال رفتن به جشن دبیرستان است، متوجه می شود. زمانی که پیتر پارکر متوجه می شود که پدر لیز همان کرکس است که مایکل کیتون در فیلم نقش او را بازی می نماید، شوک و وحشت در چهره او نمایان می شود. کرکس شخصا پیتر پارکر و لیز را به جشن می رساند و می خواهد که یک گفتگوی خصوصی و پدرانه با پیتر پارکر داشته باشد. در این لحظه وحشت و عذاب پیتر به اوج خود می رسد. فیلم در این صحنه به طرز ماهرانه ای بر خلاف تصور مخاطب عمل می نماید و وحشت را به دل مخاطب می اندازد. کرکس پیتر پارکر را تهدید می نماید که اگر مرد عنکبوتی یک بار دیگر در کارهایش دخالت کند، او و تمام کسانی که دوست دارد را خواهد کشت.

16. مرد آهنی زامبی در فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه (Spider-Man: Far From Home)

 • محصول: 2019

به دلیل حضور شخصیت میستریو در فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه که جیک جیلنهال نقش او را بازی نموده است، و به دلیل توهمات و حقه های هولوگرافیک بی نهایتی که این شخصیت برای مرد عنکبوتی ایجاد می نماید، مرد عنکبوتی تام هالند در این فیلم، وارد یک سفر توهمی می شود که درباره بدترین ترس ها و ناامنی های او است. اما ترسناک ترین مواجهه مرد عنکبوتی، مواجهه او با مرد آهنی زامبی است که به سمت او می آید و این صحنه به یک کلیپ وحشتناک شبیه است.

سفر توهمی پیتر پر است از صحنه های عجیب و ترسناک از مجموعه دکتر استرنج (Doctor Strange). پیتر از میان یک کالیدوسکوپ که از آینه های عجیب و غریب ساخته شده اند و ترس ها و شک های او را به او منعکس می نمایند، هراسان می دود. بدترین لحظه برای پیتر جایی است که ناگهان جسد راهنمای فوت نموده اش را می بیند و این ذهنیت را در او ایجاد می نماید که با پرتاب کردن تار عنکبوت نمی توان از آن موقعیت فرار کند.

17. مردهای خندان در فیلم جهش یافتگان جدید (The New Mutants)

 • محصول: 2020

فیلم جهش یافتگان جدید نهایتا در سال 2020 منتشر شد و ثابت کرد که تمام تاخیرها و فیلم برداری های مجدد فیلم به این دلیل بود که استدیوی مارول و استدیوی قرن بیستم فاکس، پروژه خوبی در دست ندارند. تنها نکته مثبت اکران این پروژه بدنام، اضافه شدن شخصیت های مردان خندان در فیلم به دست نویسنده و کارگردان، جاش بون بود.

بون عاشق آثار استفن کینگ است و در این فیلم او علاقه خود به رمان استاد وحشت (Master of Horror) را در به تصویر کشیدن موجودات وحشتناکی که یک دهان گشاد دارند، نشان داده است. این مردان خندان شکنجه دهنده هایی هستند که به گذشته مجیک، جهش یافته قدرتمندی که آنیا تیلور جوی نقش او را بازی نموده است، مربوط می شوند. هنگامی که مجیک و دوستان جهش یافته او در آسایشگاه محصور شده اند، این موجودات آن ها را دنبال می نمایند. خنده وحشتناک آن ها که دندان های چاقو مانندشان را به نمایش می گذارد، بسیار ترسناک است و مخاطب را زهر ترک می نماید.

منبع: Collider

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1638

به "17 لحظه ترسناک در فیلم های مارول که وحشت زده اتان می نمایند" امتیاز دهید

1 کاربر به "17 لحظه ترسناک در فیلم های مارول که وحشت زده اتان می نمایند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "17 لحظه ترسناک در فیلم های مارول که وحشت زده اتان می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید