24 ایده برای اینکه سیزده به در امسال را به شکلی متفاوت بگذرانید

به گزارش آناسی، مراسم سیزده به در یکی از رسوم کهن ایرانی زیبا است که هر سال به بهترین شکل برپا می شود. در این روز همه خانواده ها دور هم جمع می شوند و اغلب به دل طبیعت می زنند تا طبق یک باور قدیمی، نحسی سیزده را به در کنند. در این روز سبزه های سفره هفت سین به رودخانه ها و آب های جاری سپرده می شود تا نحسی را با خود از خانواده دور کند.

24 ایده برای اینکه سیزده به در امسال را به شکلی متفاوت بگذرانید

اما خوب می دانید که این روزها همه نمی توانند به جنگل و دشت و طبیعت سرسبز بروند. یا از محل زندگی شان دور است یا به دلیل بیمار بودن یا سالمند بودن یکی از افراد خانواده این امکان وجود ندارد. در این مطلب از خبرنگاران مگ پیشنهادهایی برای گذراندن سیزده به در به شکل های مختلف را برای شما آماده کرده ایم.

آنچه می خوانید:

چگونه در پارک محله سیزده را به در کنیم؟

چگونه در خانه سیزده را به در کنیم

11 توصیه برای گذراندن سیزده به در همراه با افراد سالمند

غذاها و خوراکی ها مناسب سیزده به در

چگونه در پارک محله سیزده را به در کنیم؟

برای در کردن سیزده حتما نباید مسیری طولانی بروید تا به جنگل یا دشت برسید، در پارک محله هم می توانید سیزده به در را حسابی خوش بگذرانید. برای انجام این کار به روش زیر عمل کنید:

1. مهمان ها را دعوت کنید

برای خوش گذراندن در 13 فروردین بهتر است چند خانواده یا اکیپ محبت آمیز با هم بیرون بروید. پس چند روز قبل از سیزدهم مهمان ها را انتخاب و دعوت کنید.

2. مکان مناسب را در پارک انتخاب کنید

با توجه به تعداد مهمان هایی که دعوت کرده اید یک مکان را از قبل در پارک انتخاب کنید تا در روز سیزده در پارک سرگردان نباشید.

3. برای شرایط آب وهوایی مختلف آماده شوید

با توجه به پیش بینی هواشناسی برای روز 13 فروردین وسایل ضروری مثل چتر، کرم ضدآفتاب، ژاکت، چند جفت گرم و بطری های آب اضافه را آماده کنید. از قلم نیاندازید که تازه اول بهار است و ممکن است هوا هر لحظه از گرم به سرد تغییر حالت دهد، پس برای همه چیز آماده باشید.

4. یک منو بنویسید

با توجه به تعداد مهمان ها و مکانی که قرار است در آن سیزده را به در کنید لیستی از تنقلات، غذا و نوشیدنی هایی که می خواهید آماده کنید را بنویسید. اگر پارک به خانه نزدیک است که کار راحت است، غذاها را از قبل بپزید و در بخچال بگذارید و در زمان سرو آن ها را از خانه به محل پیک نیک ببرید. اما اگر پارک از خانه دور است بهتر است غذاهایی بپزید که زیر نور افتاب خراب نمی شوند.

5. برای بازی ها برنامه ریزی کنید

لیستی از بازی های رومیزی، چند نفره و بازی های مناسب فضای باز بنویسید. سپس وسایل لازم برای انجام آن را آماده کنید و در یک سبد جداگانه قرار دهید تا در روز سیزده، همه بازی های مورد علاقه تان در دسترس باشد.

6. وسایل پیک نیک را آماده کنید

چند پتو، زیرانداز، ظرف های مناسب پیک نیک و دستمال ها را آماده کنید. همه را روی هم و ترجیحا در یک جعبه یا سبد مشخص قرار دهید تا روز سیزده به راحتی آن ها را با خود به محل پیک نیک ببرید.

7. همه چیز آماده است.

در روز سیزده حسابی خوش بگذرانید. فقط از قلم نیاندازید که همه زباله ها را در کسیه های مخصوص ریخته و در آخر به سطل زباله بسپارید. همچنین محافظت از درختان تازه جوانه زده و فضای سبز را هم در اولویت قرار دهید.

چگونه در خانه سیزده را به در کنیم؟

اگر به هر دلیلی قرار است سیزده به در را خانه بمانید اصلا ناراحت نباشید چون در خانه قرار است بیشتر خوش بگذرد. برای در کردن سیزده در خانه به روش زیر عمل کنید:

1. یک مکان را انتخاب کنید

قرار است در این مکان پتو و بالش بگذارید و اگر دوست داشتید چرتی هم در آن جا بزنید. فرقی ندارد کنار اتاق خواب می نشینید، وسط هال یا به زیرزمین می روید، هر مکانی که دوست دارید را انتخاب کنید.

2. یک منو بنویسید

با توجه به تعداد مهمان هایی که دارید یک منو از غذاها و تنقلاتی که قرار است آماده کنید بنویسید. لیستی هم از نوشیدنی ها بنویسید. حالا زمان لازم برای تهیه هر کدام را محاسبه کنید و دست به کار شوید. غذاهایی که می توانید در یخچال نگهداری کنید از یک روز قبل بپزید تا روز 13 فروردین وقت بیشتری برای خوش وبش داشته باشید.

3. چند بازی و سرگرمی انتخاب کنید

بازی ها را روی کاغذ بنویسید و وسایل لازم برای انجام آن ها را تهیه کنید. بازی های کارتی، بازی های رومیزی و همچنین بازی های سنتی مثل نام وفامیل یا پانتومیم برای سیزده به در خانگی بسیار مناسب هستند.

4. کمی فضای نشستن را تزئین کنید

حالا که امکان روشن کردن آتش برای درست کردن کباب و تکیه دادن به درخت را ندارید کمی فضای نشستن خود را تزئین کنید. چند گلدان، چند شمع و حتی یک چراغ آباژور را در اطراف محل مورد نظر قرار دهید. برای اینکه حال وهوای پیک نیک بیشتر شود، یک قالیچه در محل مورد نظر پهن کنید، تزئینات را قرار دهید و سپس بالش و پتوها را اضافه کنید.

5. روش سرو غذا را انتخاب کنید

قبل از اینکه دورهمی شروع شود باید انتخاب کنید که می خواهید غذا و نوشیدنی ها در آشپزخانه باشد و مهمان ها آن جا بشقاب هایشان را پر کنند یا همه چیز را روی قالیچه قرار می دهید و همه دور یک سفره می نشینید. البته می توانید از ترکیب این دو روش هم استفاده کنید. غذاهای سرد، تنقلات و نوشیدنی ها را در محل پیک نیک و غذاهای گرم را در آشپزخانه قرار دهید.

6. همه چیز آماده است

حالا با مهمان هایتان حسابی خوش بگذرانید و بعد از تمام شدن مرنام سیزده به در هم به همراه مهمان ها وسایل را جمع وجور کنید تا پس از رفتن آن ها، با کوهی از به هم ریختگی ها روبرو نشوید.

11 توصیه برای گذراندن سیزده به در همراه با افراد سالمند

همانطور که حتما می دانید، با افزایش سن حساسیت بدن به گرما و نور خورشید بیشتر می شود. پس باید برای جلوگیری از آسیب دیدگی احتمالی سالمندان در پیک نیک روز 13 فروردین حتما اقدامات احتیاطی را انجام دهید. در این بخش 11 توصیه مفید و کاربردی برای یک پیک نیک ایمن و عالی برای سالمندان را می خوانید.

1. مکان سایه را برای نشستن انتخاب کنید

گرمازدگی و کم آبی بدن از خطرناک ترین اتفاقاتی است که برای افراد سالمند در پیک نیک پیش می آید. این دسته از افراد به دلیل شرایط بدنی خاص مستعد ابتلا به بیماری های مرتبط با گرما هستند و به همین دلیل باید یک محل سایه را برای گذراندن سیزده به در انتخاب کنید.

2. اندازه زیادی آب به همراه داشته باشید

هیدراته ماندن برای سالمندان یک موضوع لازم است. بهتر است آن ها به جای نوشیدن نوشابه ها و نوشیدنی های کافئین دار، در طول پیک نیک اندازه زیادی آب بنوشند. پس مطمئن شوید در روز سیزدهم فروردین به اندازه کافی و حتی چند بطری اضافه تر آب همراه خود دارید.

3. غذاهای فرآوری شده ممنوع

همه مدل تنقلات ناسالم و فرآوری شده، مثل چیپس و شکلات، در پیک نیک ها به چشم می خورد. این خوراکی ها باعث افزایش قند خون و افزایش وزن در سالمندان می شوند و عوارض بدی با خود به همراه دارند. بهتر است به جای غذاهای فرآوری شده، تنقلات سالم تری مثل میوه ها و سبزیجات به همراه داشته باشید.

4. جعبه کمک های اولیه را از قلم نیاندازید

همراه داشتن یک کیف یا جعبه کمک های اولیه در طبیعت گردی و پیک نیک لازم است و وقتی یک فرد سالمند همراه تان است، ضرورت این موضوع بالاتر هم می رود. دقت کنید که باند، کرم یا اسپری ضدعفونی کننده و مسکن حتما در این جعبه وجود داشته باشد.

5. حتما از ضدآفتاب استفاده کنید

وقتی قرار است از سالمندان عزیز مراقبت کنید باید به پوست آن ها هم توجه ویژه ای داشته باشید. استفاده از ضدآفتاب برای زمانی که در طبیعت هستند، از آفتاب سوختی و ایجاد آسیب های احتمالی در اثر برخورد اشعه های UV جلوگیری می کند. اگر هر کدام از اعضای خانواده تان دچار آفتاب سوختگی شد به سرعت به محلی سایه بروید، از کرم تسکین دهنده استفاده کنید و بدن او را هیدراته نگه دارید.

6. صندلی و پتو به همراه داشته باشید

وقتی با افراد سالمند به پیک نیک می روید باید حتما صندلی به همراه داشته باشید. صندلی ها را کنار هم بچینید و یک نیم دایره یا دایره کامل درست کنید تا هم به راحتی بتوانند همه را ببینند هم از سقوط صندلی فرد سالمند جلوگیری شود.

7. استراحت بیشتری داشته باشید

وقتی هوا گرم است باید سالمندان بیشتر از حالت عادی استراحت کنند تا بدنشان کمتر گرم شود. اگر در حال پیاده روی یا بازی هستید، از قلم نیاندازید که سالمندان باید هر 20 دقیقه در سایه استراحت کنند.

8. به پوشیدن لباس مناسب توجه کنید

سالمندان باید برای خنک نگه داشتن بدن شان لباس های گشاد و روشن بپوشند. پس مراقب باشید که لباس تنگ، کشی و چسبان به تن نکنند.

9. حواستان به نیش حشرات باشد

نیش حشرات واقعا آزار دهنده است. محل نیش بعضی از حشرات هم به راحتی عفونت می کند. پس به صورت منظم بررسی کنید که حشرات در اطراف افراد سالمند نباشند و اگر دیده شدند به سرعت آن ها را دور کنید.

10. فعالیت شدید ممنوع

سالمندان نباید در هوای گرم فعالیت شدید داشته باشند چون به سرعت گرمازده می شوند. اگر واقعا لازم است که فعالیت داشته باشند حتما استراحت های زیاد در سایه را برایشان در نظر بگیرید.

11. علائم گرمازدگی را بررسی کنید

علائم گرمازدگی شالم تعریق شدید، ضعف، سرگیجه و حالت تهوع است. وقتی با افراد سالمند به پیک نیک می روید حتما حواستان به آن ها باشد و اگر یکی از این علائم را مشاهده کردید به سرعت آن ها را به محلی نک تر منتقل کرده، آب فراوان برای نوشیدن در اختیارشان قرار دهید.

غذاها و خوراکی ها مناسب سیزده به در

حالا که حسابی درباره روش های مختلف در کردن سیزده صحبت کردیم بد نیست کمی هم به خوراکی هایی که در این روز خورده می شود بپردازیم. در گردش و طبیعت نشینی سیزده به در غذاها و تنقلات مختلفی خورده می شود که در این بخش لیستی از آن ها را برایتان آماده کرده ایم.

لیست تنقلات سیزده به در

  • بستنی
  • نوبرانه
  • آجیل
  • چیپس (ترجیحا خانگی)
  • کاهو

لیست غذاهای سیزده به در

  • کباب کوبیده
  • جوجه کباب

مرور کلی

سیزده به در یکی از بهترین روزهایی است که در طبیعت می گذرانیم. تمام افراد خانواده با هم بازی می کنند، کباب می پزند و یک روز کامل را در کنار درختان و زیر آسمان آبی خوش می گذرانند. اما ممکن است امسال به هر دلیلی امکان حضور در طبیعت را نداشته باشید. با راهکارهای ارائه شده در این مطلب، به راحتی می توانید سیزده را حتی در خانه هم به در کنید و کلی خاطره خوب بسازید.

منابع: wikihow, thekomorebicollection

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 فروردین 1402 بروزرسانی: 12 فروردین 1402 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2337

به "24 ایده برای اینکه سیزده به در امسال را به شکلی متفاوت بگذرانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "24 ایده برای اینکه سیزده به در امسال را به شکلی متفاوت بگذرانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید