AFC ! وجداناً سوء استفاده نکن

به گزارش آناسی، هوادار سپاهان حق دارد که بخواهد بازی تیمش را ببیند. حق دارد بخواهد در مهمترین بازی برگشت فصل کنار تیمش بایستد اما واقعاً حق دارد روی زمین دراز بکشد و مانع از خروج اتوبوس تیم از هتل شود؟

AFC ! وجداناً سوء استفاده نکن

خبرنگاران، احسان محمدی- در حالی که مهم ترین چهره بازی سپاهان- پرسپولیس، اتوبوس های دو تیم بودند که تا کنار زمین آمدند، همه چیز در یک بلبشوی کامل به سر می برد، بازیکنان پرسپولیس بدون حضور حریف با داورها دست می دادند، مدیرعامل سپاهان می گفت بازیکنان این تیم در حال ورود به زمین هستند، محمدحسین میثاقی مجری برنامه فوتبال برتر با شوخی و خنده به اتفاقات نگاه می کرد، گزارش گر اصفهانی از کنار زمین گفت: خدا کنه AFC از این اتفاقات سوء استفاده نکند!

با ضرب و زور و نرمش قهرمانانه و حضور مدیرعامل های چهار تیم پرسپولیس، استقلال، سپاهان و شهرخودرو (چهار کنندۀ ایران در لیگ قهرمانان) به این مسابقات برگشتیم، آن هم مشروط به اینکه دیدارهای رفت را اول خارج از ایران برگزار کنیم و بعد برای دیدارهای برگشت شاید مجال میزبانی مقابل تیم های غیرعربستانی بدهند، آن وقت گزارش گر می گوید آنها که در AFC نفوذ دارند از این شرایط سوء استفاده نکنند!

تصور کنید تیم ملی بحرین شرایط تیم ملی ما را داشت. باید بازی برگشت میزبان ما بود و تنها در صورت پیروزی شانس صعود به جام دنیای را داشت. بعد در این کشور علیه ایران راهپیمایی می شد، به سردمداران سیاست در کشورمان ناسزا می گفتند، کشورشان درگیر بیماری کرونا بود، دو تیم مطرح این کشور به خاطر بیماری کرونا و حواشی هواداران حاضر به مسابقه با هم نمی شدند، ما هم در AFC قدرت نفوذ داشتیم، آن وقت از آن استفاده نمی کردیم؟ درخواست نمی دادیم که به خاطر شرایط خاص این کشور ما به آنجا سفر نمی کنیم و باید در یک کشور سوم مسابقه بدهیم؟ انصافاً این کار را نمی کردیم؟ بعد اسمش را سوءاستفاده می گذاشتیم یا هوشمندی دیپلماتیک در راستای منافع ملی؟!

درست در دقایقی که هواداران منتظر برگزاری این مسابقه بودند، مسافران هواپیمای قشم ایر را که آماده پرواز به تفلیس بودند پیاده کردند، چرا؟ چون دولت گرجستان به منظور مقابله با کرونا مرز هوایی این کشور با ایران را بست. افغانستان هم بست. ارمنستان هم بست. این یک شرایط معمولی نیست. ما در گوشه رینگ گرفتار شده ایم و داریم به خودمان هم مشت می زنیم و تازه از دیگران گله مندیم!

هوادار سپاهان حق دارد که بخواهد بازی تیمش را ببیند. حق دارد بخواهد در مهم ترین بازی برگشت فصل کنار تیمش بایستد اما واقعاً حق دارد روی زمین دراز بکشد و مانع از خروج اتوبوس تیم از هتل شود؟ کاری به اتفاقات رختکن ندارم که باید منتظر گزارش ناظر داور بمانیم تا منصفانه نظر بدهیم اما واقعاً هواداران حق دارند که یک مسابقه فوتبال را که ابعاد بین المللی پیدا کرده لغو کنند؟

آقای تابش مدیرعامل سپاهان اصفهان هوشمندانه روی منافع تیم ملی تاکید می کرد و دلیل پذیرش برگزاری بازی بدون تماشاگر را به همین دلیل تعریف می کرد اما کمتر از این حرف می زد که الان با اعمال نفوذ تیم های اماراتی و قطری حتی میزبانی این تیم در مسابقات برگشت لیگ قهرمانان در اصفهان مقابل العین و السد هم به خطر می افتد. مدیرعامل پرسپولیس هم که دقیقه ها را می شمرد انگار بیشتر روی لیگ داخلی تمرکز کرده است.

باز هم تکرار می کنم هر دو مدیرعامل ممکن است حق داشته باشند و باید پرونده بازی بعد از گزارش ناظر بازی بررسی شود، اما هوادار فوتبال با چه اختیاری می تواند جلوی خروج تیم از هتل را ببندد و یک تصمیم ملی را به چالش بکشد؟ چطور می تواند اتوبان را ببندد (فیلم های این صحنه هم منتشر شده) و امکان محرومیت تیم های ایرانی از میزبانی را میسر سازد؟ باور کنیم این فقط خواست و اراده هواداران بود که مانع از برگزاری این مسابقه شدند؟

آیا هواداران تا این اندازه حق دارند در هر تصمیمی مداخله کنند؟ هوادار عزیز است و محترم اما عموماً با قلبش تصمیم می گیرد. فوتبال به عقلانیت هم نیاز دارد. وقتی فضای فوتبال را به شبکه های اجتماعی و ادمین های خردسال و رسانه های متعصب سپردیم که به جای رقابت، تنها به هم پرخاش و توهین می کنند انتظاری غیر از این نباید داشت. نگاه کنید دنیا چطور دارد از فوتبال لذت می برد، ما چطور!

در ساختار فوتبال ما نه بازیکن، نه مربی، نه مدیرعامل و نه هوادار هیچکدام جایگاه خودشان را نمی دانند. استراماچونی در مورد اعضای هیات مدیره استقلال تصمیم می گرفت، لیدر در تمرین پرسپولیس کتک کاری می کند، هوادار تراکتور وسط زمین کاپیتان را با سیلی می نوازد ... بعد مدعی هستیم که AFC نباید سوء استفاده کند؟! ما خودمان مصداق سوء استفاده از اعتبار این کشوریم!

منبع: عصر ایران
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 906

به "AFC ! وجداناً سوء استفاده نکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "AFC ! وجداناً سوء استفاده نکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید