آی سی یوها پر شده اند ، خواهش می کنم در خانه بمانید

به گزارش آناسی، شیوع ویروس کرونا سیستم بهداشتی ایران را با مسائل فراوانی روبرو نموده است.

آی سی یوها پر شده اند ، خواهش می کنم در خانه بمانید

جهت دریافت خدمات دیزاین آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش آناسی به نقل از خبرآنلاین، هر روز حدود ساعت دو همان خبر همیشگی منتشر می گردد؛ آخرین آمار مبتلایان و قربانی های کروناویروس، بعد هم اعداد؛ اضافه شدن هر عدد جدید اما آغاز ماجرایی برای سیستم بهداشتی است، سیستمی که هر کسی و هر بخشی از آن روزهای عجیبی را می گذراند، از پرستارانی که گه گاه خبر مرگ آن ها شنیده می گردد تا آی سی یوها که می گویند، دیگر جایی ندارند.

ظرفیت آی سی یوها تقریبا کامل شده و از بیمارهای کووید-19 پُر شده اند . از آی سی یوهای در اختیارم فقط یکی را برای مبتلایان بیماری های دیگر نگه داشته ام، آن قدر پر شده اند که مجبور شده ایم بخش های پشتیبان درست کنیم تا مریض های دیگر را به آنجا بفرستیم.

این توصیف امیرعلی سوادکوهی، فوق تخصص مراقبت های ویژه و رییس انجمن مراقبت های ویژه ایران، از شرایط کرونایی بیمارستان های ایران در روزهای اخیر است، مدیریت آی سی یوهای بیمارستان های محب کوثر، نورافشان و سیدالشهدا را در اختیار اوست.

  • بیماری پخش گردد، تخت آی سی یوها برای بیماران کافی نیست

تعداد بیماران کرونایی در ایران به بیش از 12 هزار نفر رسیده است، 85 درصد این افراد نیازی به مراجعه به بیمارستان ها ندارند، از 15 درصد باقی مانده حدود 10 درصد در بیمارستان بستری می شوند و کار شش درصد این افراد به آی سی یو می کشد. در حالی که تعداد تخت های آی سی یو در کل کشور بیشتر از 7 هزار و 200 مورد نیست.

بر این اساس، همچنان ظرفیت سیستم بهداشتی ایران برای مبتلایان به کروناویروس کافی است. اما در روزهای آینده شاید اوضاع به همین شکل باقی نماند.

سوادکوهی در این رابطه به خبرآنلاین می گوید: مجبوریم این شرایط را مدیریت کنیم، تقریبا 60درصد تخت های آی سی یو به کوویدی ها اختصاص داده شده و باقی هم در اختیار دیگر بیماران قرار گرفته است. باید بپذیریم که با توجه قدرت پخش بسیار بالای این بیماری طبیعتا 7هزار تخت کفاف این تعداد بیمار را نمی دهد. تعداد بسیار زیاد است، شاید باورتان نگردد دو ساعت بعد از این که مریض ها به بخش فرستاده می شوند، دوباره آی سی یوهای کویید من پر می شوند.

این موضوع به تایید بعضی از مسئولان هم رسیده است، براساس گزارش مهر استاندار خوزستان روز گذشته تایید کرد که این استان 80تخت آی سی یو کم دارد. خبرگزاری فارس هم چند روز پیش به نقل از نماینده تام الختیار وزارت بهداشت در استان گیلان نوشته بود که تعداد تخت های آی سی یو در گیلان باید افزایش پیدا کند.

سوادکوهی می گوید: آن چه ما را به عنوان یک پزشک به وحشت می اندازد پخش بسیار سریع این بیماری است، خود بیماری قابل کنترل است. وقتی تعداد مریض از حدی بالاتر برود دیگر ظرفیت بیمارستان ها قدرت دریافت بیمار را نخواهد داشت.

  • تجهیزاتی که نیست، پرستارانی که می میرند

اما به نظر می رسد تخت آی سی یو تنها کمبودی نیست که به دلیل شیوع کروناویروس ایران با آن روبرو شده است، در چند روز گذشته گزارش های مختلفی تایید کردند که بعضی از استان ها مثل قم، گیلان، مازندران، اراک و ... با کمبود تجهیزات پزشکی روبرو شده اند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مردم رشت، چندی پیش در مصاحبه ای گفته بود که پرسنل بیمارستان های شهرهای شاقتصادی فاقد ماسک ان95 و دستکش لاتکس هستند، بسیاری از پرستاران از ماسک عادی استفاده می نمایند و ماسک فیلتردار موجود نیست گرچه ماسک فیلتردار اصلاً محافظتی نیست، حتی پرسنل لباس های یکسره ای که باید یک بارمصرف گردد را بالاجبار دو بار نیز مصرف می نمایند، درحالی که این لباس ها باید پس از هر بار مصرف سوزانده شده و از بین برود.

سوادکوهی در این رابطه شرح می دهد: اکنون کادر پزشکی سربازهای جبهه ما هستند، اگر بخواهید سربازتان خوب کار کند باید وسایلی در اختیارش قرار بدهید. شمشیر و سپر ما تجهیزات و دارو است. متاسفانه این ها در ابتدا خوب مدیریت نشدند، اما امیدوارم در آینده شرایط آرام تر گردد. هرچه بیشتر شمشیر و سپر در اختیار ما قرار بدهند باید نسبت به پیروزی در این جنگ اطمینان بیشتری داشته باشند.

کمبود شمشیر و سپر در نبرد با کروناویروس پیامدهای مرگباری هم داشته است، گفته می گردد بیش از 10 نفر از پزشکان و پرستاران جانشان را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده اند، افرادی که برخلاف تعریف های صورت گرفته از کروناویروس بعضی از آن ها جوان هستند.

چهار مورد از قربانیان هم از استان گیلان هستند، استانی که بارها نسبت به کمبود تجهیزات در آن هشدار داده شده است.

رییس انجمن مراقبت های ویژه ایران، در این رابطه می گوید: پزشکان و پرستاران استرس بسیار بالایی دارند، به خصوص زمانی که بدون تجهیزات مجبور به درمان بیماران می شوند. پزشک در شدیدترین حالت استرسی قرار می گیرد و ایمنی بدنش به طور کامل از بین می رود و این استرس جای بیماری پیش زمینه ای را پر می نماید. به همین دلیل ویروس می تواند روی کادر درمانی تاثیر بگذارد و ببینیم یک پزشک جوان 40 تا 50 ساله به راحتی و سریع فوت می نماید.

  • انتظار ندارم در چنین شرایطی یک هفته از رییس جمهور خبری نباشد

در این میان از زمان اعلام خبر ابتلا و فوت دو نفر به کروناویروس در شهر قم، اقدامات مختلفی صورت گرفته اند تا بعضی از این خلاء ها پر بشوند.

برای مثال رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از تجهیز زیرساخت های سلامت این استان به ارزش 34 میلیارد و 670 میلیون تومان از ابتدای مقابله با شیوع کرونا ویروس تا به امروز خبر داده است. همچنین فرمانده نیروی زمینی سپاه اعلام نموده است که بیمارستان های صحرایی سپاه در قم، کاشان و مشهد مستقر است.

اما به نظر می رسد، پزشکان هنوز به تجهیزات بیشتری نیازمندند. سوادکوهی در این باره می گوید: تمام سعی و کوشش ما این است که در نهایت همه مریض ها بستری شوند، اما در سرتاسر کشور تنها 200هزار تخت های بیمارستانی وجود دارد. اگر ویروس سریع پخش گردد ممکن است، از این ظرفیت بگذریم. مسئولان باید خیلی سریع بیمارستان هایی احداث نمایند و به شکل فوری تخت بیمارستانی تهیه بگردد تا در صورت شدیدتر شدن بحران در آینده، قابلیت کنترل اوضاع را داشته باشیم.

او می افزاید: مسئولین باید و فعالیتشان را به شکل قوی تری انجام بدهند، من انتظار ندارم یک هفته از رییس جمهور خبری نباشد. باید با این ویروس قدرتمندانه تر برخورد گردد و تمام هیئت دولت در سیستم نبرد با آن نمایند، نه این که وزارت بهداشت به تنهایی مسئول این شرایط گردد. در چنین شرایطی نیازمند این هستیم پول خرج کنیم، دارو از خارج کشور وارد کنیم، داروهای داخلی و تا جای ممکن مواد ضدعفونی نماینده و ماسک فراوری گردد. نباید فقط از بخش خصوصی انتظار داشته باشیم و بخش دولتی هم باید وارد کار گردد.

البته به نظر می رسد بخش خصوصی هم که به نوعی به دنبال واردات تجهیزات پزشکی برای مقابله با کروناست در این مدت با مسائل زیادی روبرو شده است.

به طوری که چندی پیش رئیس اتاق بازگانی ایران و رئیس کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی در نامه ای به رئیس اتاق بازرگانی بین المللی، مساعدت این نهاد بین المللی و جامعه جهانی را برای ارسال تجهیزات پزشکی به ایران در شرایط تحریم های ظالمانه خواهان شد.

سوادکوهی می گوید: بخش خصوصی بهتر از سیستم های دیگر وارد عمل شده است و از نظر اقتصادی به خرید و تهیه تجهیزات یاری نموده است، این ها باید در اختیار پرسنل درمانی قرار بگیرند تا شرایط درمان را داشته باشیم. اگر قرار باشد پرسنل درمانی بدون این تجهیزات وارد سیستم شوند 100درصد آن ها هم درگیر می شوند، همانطور که می دانیم تلفات در بعضی از استان ها در بین کادر پزشکی بالاست.

  • خواهش می کنم در خانه بمانید

اما به نظر می رسد، راه چاره این بحران تنها به بخش دولتی و خصوصی ارتباطی نداشته باشد و مردم هم در بهبود اوضاع آن نقش فراوانی دارند.

اصلی ترین وظیفه شهروندان در این نابرد ساده و تکراری است؛ عدم خروج از خانه. این راه کار مشترک مردم در تمام کشورها هم است، در همین رابطه از ابتدای شیوع کروناویروس توصیه های زیادی به شهروندان شده است. سوادکوهی در این رابطه می گوید: من همان حرف همیشگی را به مردم می زنم؛ خواهشا در خانه بمانید، به ما یاری کنید تا از بیماران کنون به بهترین شکل مراقبت کنیم. در خانه ماندن و قرنطینه شدن یاری می نماید تا ما از تخت هایی که داریم بهترین استفاده را کنیم.

اما تصاویر منتشر شده از جاده های شمال و خیابان ها نشان می داد که این خواسته جامعه پزشکی از شهورندان اجرایی نشده است. تا جایی که جمله ای از وزیر بهداشت چند روز پیش تیتر رسانه های مختلفی شد؛ گله مندی بسیار شدیدی دارم، چقدر باید از مردم خواهش کرد؟

سوادکوهی می گوید: خواهش می کنم مردم ملزومات را برای عدم پخش بیماری رعایت نمایند، پخش شدن بیشتر بیماری باعث می گردد تعداد مراجعات به بیمارستان ها بیشتر گردد و ظرفیت تخت های آی سی یو پر گردد. اگر جلوی پخش ویروس را بگیریم حداقل آن چه هم اکنون وجود دارد را می توانیم تحت کنترل قرار بدهیم و شرایط را بهبود بدهیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 835

به "آی سی یوها پر شده اند ، خواهش می کنم در خانه بمانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آی سی یوها پر شده اند ، خواهش می کنم در خانه بمانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید