ابراز نگرانی تروئیکای اروپا از غنی سازی 60 درصدی

به گزارش آناسی، خبرگزاری رویترز گزارش داد: تروئیکای اروپایی شامل انگلیس، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه نسبت به اقدام های اخیر ایران برای رساندن سطح غنی سازی اورانیوم به 60 درصد، ابراز نگرانی کردند.

ابراز نگرانی تروئیکای اروپا از غنی سازی 60 درصدی

به گزارش خبرنگاران، کشورهای عضو تروئیکای اروپا در بیانیه مشترکی افزودند: دولت های فرانسه، آلمان و انگلیس (EU3) از تصمیم ایران برای آغاز غنی سازی اورانیوم تا سطح 60 درصد با سانتریفیوژهای پیشرفته بر اساس اطلاعیه آوریل (سه شنبه 24 فروردین) این کشور به آژانس بین المللی انرژی اتمی، با نگرانی عمیق آگاهی یافته اند.

بیانه مشترک تروئیکا می افزاید: این تحول با توجه به اینکه تولید اورانیوم با غنای بالا گام مهمی در راستا تولید سلاح هسته ای به شمار می رود، خطیر و جدی است.

تروئیکا ادعا کرده است که ایران هیچ نیاز غیرنظامی معتبری به غنی سازی در این سطح ندارد.

این کشورهای عضو توافق هسته ای 2015 همچنین به کارگیری هزار دستگاه سانتریفیوژ اضافی در تاسیسات غنی سازی هسته ای نطنز را با تلاش های احیای برجام، مغایر دانسته اند.

قرار است مذاکرات میان اعضای برجام از روز پنجشنبه در وین از سرگرفته شود.

تروئیکا تصمیم ایران را همزمان با آغاز مذاکرات اساسی اعضای برجام و ایالات متحده با هدف یافتن راه چاره سریع دیپلماتیک برای احیا و بازگردادن تعهدات برجامی، تاسف بار و اطلاعیه خطرناک اخیر ایران را با روح سازنده و همراه با حسن نیت این مذاکرات، مغایر دانسته است.

تروئیکا در بخش دیگری از این بیانیه گفته است: ما با توجه به تحولات اخیر، با هر اقدام هر عضو که موجب اوج گیری تنش شود، مخالف هستیم و از ایران درخواست می کنیم از پیچیده تر و دشوارتر کردن فرایند دیپلماتیک، خودداری کند.

پیشتر سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به نامه ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی برای آغاز غنی سازی 60 درصد در راستای دستور رییس جمهوری گفت: مقدمات اجرایی این اقدام امشب در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز آغاز می شود.

بهروز کمالوندی درباره آغاز غنی سازی 60 درصد گفت: به دستور رییس جمهوری، سازمان انرژی اتمی موظف به راه اندازی خط تولید اورانیوم 60 درصد به مقدار مورد نیاز در چارچوب ماده یک قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران مصوب مجلس شورای اسلامی شد.

وی افزود: به همین دلیل، بلافاصله پرسشنامه مربوط به اطلاعات طراحی DIQ تسلیم آژانس بین المللی انرژی اتمی شد و از امشب مقدمات اجرایی این کار در تأسیسات غنی سازی آغاز خواهد شد و متعاقبا اطلاعات تکمیلی به سمع و نظر هموطنان عزیز خواهد رسید.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان این که اورانیوم غنی شده 60 درصد برای استفاده در تولید عنصر مولیبدن جهت به کارگیری در ساخت انواع رادیوداروها می باشد، در تشریح اقداماتی که قرار است امشب آغاز شود، عنوان کرد: ماشین های سانتریفیوژ IR1 جدید جایگزین ماشین های از کار افتاده خواهد شد.

به گفته کمالوندی ماشین های IR1 های جدید با تغییرات کیفی، ظرفیتی به میزان 50 درصد بیشتر نسبت به ماشین های قبلی خواهد داشت.

وی اعلام نمود: در این خصوص اطلاعات دقیق و تکمیلی ارائه خواهد شد.

منبع: ایرنا

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1738

به "ابراز نگرانی تروئیکای اروپا از غنی سازی 60 درصدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نگرانی تروئیکای اروپا از غنی سازی 60 درصدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید