ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ

به گزارش آناسی، برای بالا بردن برای بالا بردن کیفیت وضوح تصویر و تنظیم نور در فتوشاپ می توان از مجموعه دستورات قسمت Adjustment در منوی Image استفاده کرد.

ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ

خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - Luminance یا درخشندگی یا همان لومینانس به میزان روشنایی (Brightness) هر پیکسل گفته می شود. به واحد اندازه گیری Luminance (لومینانس) لول (Level) گفته می شود. در این مقیاس اندازه گیری مقدار صفر به سیاه و 255 به سفید اختصاص داده شده است و هر عددی بین 0 و 255 معادل یک رنگ خاکستری است.

تنظیم نور در فتوشاپ

برای تنظیم نور در فتوشاپ ابزار های زیادی وجود دارد. مجموعه فرامینی که در قسمت Adjustment منوی Image واقع شده است شامل فرامینی می شود که به ما در تنظیم نور و رنگ تصاویر یا اعمال تغییرات روی آنها کمک می کند.

ابزار Vibrance

در این فرمان 2 گزینه برای تنظیم غلظت رنگ تصویر وجود دارد.از گزینه Saturation برای تغییر غلظت رنگی کل پیکسل های تصویر استفاده می شود، اما گزینه Vibrance بیشتر روی پیکسل هایی از تصویر تاثیر می گذارد که غلظت رنگی کمتری داشته باشند.

ابزار Curves

این فرمان در واقع حالت پیشرفته فرمان قبلی است؛ به این صورت که در فرمان قبلی3 ناحیه نوری تصویر تنظیم می شد و در این فرمان در 16 سطح مختلف امکان انتخاب و تنظیم به وجود می آید. فقط باید دقت کرد بدون تسلط به استفاده از این فرمان، نتیجه عکس به دست آمده و تصویر معیوب تر خواهد شد.

ابزار Brightness & Contrast

کنتراست یعنی تضاد و تفاوت بین سیاه ترین و سفیدترین نقطه موجود در تصویر. به کمک این بخش می توان علاوه بر تنظیم نور تصویر، به تصاویری که کنتراست پایینی دارند (یعنی فاصله بین سیاه ترین قسمت و سفیدترین قسمت آنها کم است و خاکستری به نظر می رسند) جان و روح تازه ای بخشیده و جذابیت را به آن برگردانیم.

ابزار Level

در فرمان Brightness & Contrast فقط به یک شکل امکان تنظیم کنتراست وجود دارد و با تنظیم قسمت های روشن تصویر، قسمت های تیره نیز به همان اندازه جا به جا می شود. در این فرمان می توانیم 3 مولفه اصلی تصویر از لحاظ نور یعنی سفیدی، سیاهی و میانمایه ها (بین سیاه و سفید) را به صورت جداگانه تنظیم و برای هر یک مقادیر دلخواهی را تعریف کنیم.

ابزار Exposure

در هنر عکاسی نوردهی عکس را اصطلاحا Exposure می گویند که در بهترین حالت آن همه بخش های عکس به صورت مناسب دیده می شود؛ نور تصویر نه زیاد و نه کم است. این فرمان نیز به ما در شبیه سازی این عمل کمک کرده و با آن می توانیم نور پیکسل های تصویر خود را از لحاظ تیرگی و روشنی تنظیم کنیم.البته کاربرد اصلی این فرمان در تصاویر HDR است.

ابزار Color Balance

با تنظیم وایت بالانس در عکاسی دیجیتال در واقع ما کاری می کنیم که بخش سفید تصویر گرفته و به صورت کاملا سفید دیده شود و تمایل به هیچ رنگ دیگری نداشته باشد. اگر به هر صورت این اتفاق هنگام عکاسی نیفتاده باشد و بخواهیم بعدا ته مایه رنگی موجود در تصویر خود را از بین برده و اصطلاحا آن را وایت بالانس کنیم، می توانیم به کمک این بخش و ابزارهای موجود در آن این عمل را انجام دهیم.

ابزار Hue / Saturation

به کمک این بخش می توانیم 3 پارامتر رنگی تصویر خود یعنی نوع رنگ (Hue)، غلظت (Saturation) و روشنایی رنگ (Lightness) را تنظیم و در صورت نیاز تصحیح کنیم.

سه دستور پر کاربرد مربوط به تنظیم نور در فتوشاپ

در واقع بر اساس نظر سنجی اجرا شده این سه دستور جز 10 دستور پراستفاده در فتوشاپ هستند. این سه دستور عبارتند از Auto Tone، Auto Contrast و Auto Color که هر سه از طریق منوی Image در دسترس هستند.

استفاده از این دستورها ساده است. تنها کافی است دستور را اجرا کنید و نتیجه راببینید اگر راضی کننده بود آن را نگه دارید و در غیر این صورت با زدن Ctrl+Z آن را به حالت اول بازگردانید. البته پر کاربرد بودن این دستورات بدین معنی نیست که بسیار قدرتمندند و شاید زمانی که معلومات شما در استفاده از فتوشاپ به حد قابل قبولی رسید از آنها اصلا استفاده نکنید. اما به هر حال بد نیست روش کار آنها را یاد بگیرید.

با اجرای دستور Auto Tone، فتوشاپ هر کانال را به صورت مستقل بررسی می کند و در هر کانال تیره ترین پیکسل را سیاه و روشن ترین را سفید می کند و بقیه پیکسل ها را در طول این طیف می کشد. در نتیجه اجرای این دستور ترکیب رنگی عکس نیز عوض می شود که البته شاید همیشه مناسب نباشد.

با اجرای دستور Auto Contrast فتوشاپ بر اساس یک حالت ترکیبی تیره ترین پیکسل ها را سیاه و روشن ترین آنها را سیاه می کند. بدین معنی که همه کانال ها به یک شکل تحت تاثیر قرار می گیرند. در نتیجه نواحی Highlight روشن تر شده و نواحی تیره تیره تر می شوند ولی ترکیب طبیعی رنگ عکس به هم نمی خورد.

در دستور Auto Color فتوشاپ مجددا مشابه حالت Auto Tone، به صورت کانال به کانال هر کانال را مستقلا تحت تاثیر قرار می دهد و پیکسل های تیره را سیاه و روشن را سفید می کند و علاوه بر این پیکسل های میانی را نیز خنثی می کند و در نتیجه قسمت های رنگی تصویر رنگی می مانند ولی سایر قسمت ها سیاه و سفید می شوند.

سخن آخر: فتوشاپ در کنار تمام قابلیت های پیچیده خود، امکانات بسیار زیادی را هم برای کاربران خانگی فراهم کرده است تا آن ها نیز بتوانند از امکانات بی نظیر برنامه استفاده کنند. شما میتوانید برای اصلاح و تنظیم نور در فتوشاپ، از ابزارهای Adjustment و قسمت منو استفاده کنید. این ابزار مخصوص وضوح تصویر و تنظیم نور در فتوشاپ هستند.

منبع: setare.com
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1570

به "ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید