تور ارمنستان: ارمنستان: ایجاد کریدور خط قرمز ماست

به گزارش آناسی، فارس نوشت: یک مقام ارشد دولت ارمنستان روز دوشنبه گفت، ایجاد یک کریدور به جمهوری آذربایجان به وسیله ارمنستان خط قرمز ایروان است.

تور ارمنستان: ارمنستان: ایجاد کریدور خط قرمز ماست

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به نوشته خبرگزاری پان آرمنین آرمن گریگوریان دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان در گفت وگو با رادیو آزادی گفت: هیچ بحثی در خصوص ایجاد یک کریدور به جمهوری آذربایجان به وسیله ارمنستان صورت نگرفته است.

گریگوریان در پاسخ به این سئوال که آیا ترکیه این موضوع را پیش شرط مذاکره با ارمنستان می داند، گفت: بارها گفته ایم که ارمنستان درباره کریدور بحث ننموده و نخواهد نمود.

وی گفت: جمهوری آذربایجان و همه کشورهایی که با ارمنستان سر و کار دارند به این مسئله واقفند.

نخست وزیر ارمنستان نیز اخیرا در یک نشست مطبوعاتی گفت، ارمنستان با ارائه جاده ای به جمهوری آذربایجان بدون کنترل و عوارض گمرکی موافقت نخواهد نمود.

نیکل پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در پاسخ به این سئوال که چرا امکان دستیابی به توافق در ارتباط جاده ای وجود ندارد و آیا باکو خواسته تازهی مطرح نموده که برای ارمنستان غیرقابل قبول است، گفت: قبل از نشست بروکسل خطوط قرمز از منظر ارمنستان را در نظر گرفته بودم. طبق آن ما هیچ پیشنهادی را نمی پذیریم.

وی اضافه نمود: توافقی که در خصوص ارتباطات ریلی در بروکسل حاصل شد، در واقع سرانجام مذاکرات سوچی بود و آنچه ما در آنجا ثبت کردیم این بود که گمرک و کنترل مرزی در هر دو طرف عمل خواهد نمود که برای ما و برای جمهوری آذربایجان قابل قبول است .

نخست وزیر ارمنستان تاکید نمود که موضع ایروان در خصوص جاده ها بدون تغییر به جای مانده است.

وی اضافه نمود: اول موضوع مقررات قانونی است. اگر در مسائل حقوقی به توافق برسیم، بقیه مسائل فنی هم حل می گردد. در بیانیه سه جانبه آمده است که باید جاده ای وجود داشته باشد که منطقه ها غربی جمهوری آذربایجان را به نخجوان وصل کند اما من می خواهم نگاه را تغییر دهیم زیرا این در دیدگاه مبتنی بر باز شدن ارتباطات منطقه ای اتفاق می افتد.

پاشینیان گفت: تفاوت این است که ما این را نه تنها به عنوان یک جاده مستقیم که بخش های غربی آذربایجان را به نخجوان متصل می نماید، بلکه یک جاده ترانزیتی بین المللی تازه می بینیم که ارمنستان نیز به آن علاقه مند است.

وی اضافه نمود: در این شرایط است که ما ساخت جاده تازهی را که از نظر ما جهت احتمالی ارتباط بین المللی خواهد بود، منتفی ننموده و می پذیریم. هدف ما توسعه پروژه شمال-جنوب به شرق-غرب نیز یعنی نوعی چهار راه است که اهمیت آن جهت را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2078

به "تور ارمنستان: ارمنستان: ایجاد کریدور خط قرمز ماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارمنستان: ارمنستان: ایجاد کریدور خط قرمز ماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید