الزام مسئولان و ناظران به رعایت کردن تشریفات گمرکی

به گزارش آناسی، معاون امور گمرکی در نامه ای ضمن ابلاغ مجدد قوانین گمرکی بر لزوم رعایت کردن تشریفات از اولین گمرک مجاز تأکید کرد.

الزام مسئولان و ناظران به رعایت کردن تشریفات گمرکی

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، در نامه ای از سوی مهرداد جمال ارونقی، معاون حقوقی گمرک به ناظرین، مدیران کل و مدیران محترم حوزه های نظارت و گمرکات اجرایی بر ضرورت رعایت کردن تشریفات گمرکی از اولین گمرک مجاز تأکید شده است.

در این نامه تصریح شده که طبق مفاد ماده 39 قانون امور گمرکی نیز تصریح شده تشریفات گمرکی به استثناء موارد مندرج در مواد 40 و 41 این قانون، منوط به اظهارکالا با تسلیم اظهارنامه گمرک ایران معین می نماید به وسیله صاحب کالا یا کننده قانونی وی انجام می گردد و گمرک ایران مجاز است شکل، نحوه تنظیم اظهارنامه و تشریفات اظهار و ترخیص کالا را برحسب ضرورت، تغییردهد.

بر همین اساس مواد قانونی ذیل در مورد عدم احتیاج به کارت بازرگانی، تشخیص تجاری بودن کالا، کالا های معاف از اخذ و ارائه ثبت سفارش، کالا های قابل ترخیص بصورت بدون انتقال ارز، کالا های وارده به وسیله پست، کالا های قابل ترخیص با صدور پته تجاری و کالا های وارده بصورت نمونه های تجاری قابل استناد است که در ادامه به اهم این قوانین همراه با تبصره آن ها اشاره می گردد:

*ماده 3 قانون مقررات صادرات و واردات: مبادرت به امر صادرات و واردات کالا بصورت تجاری، مستلزم داشتن کارت بازرگانی است که به وسیله اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران صادر و به تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت می رسد.

*ماده 10 آئین نامه اجرائی قانون مقررات صادرات و واردات: در اجرای ماده (3) قانون، ملاک تجاری بودن، چگونگی صدور، تمدید و ابطال کارت بازرگانی و موارد معافیت از داشتن آن اعلام می گردد.

موارد معافیت از داشتن کارت بازرگانی:

1-شرکت تعاونی مرزنشینان برای ورود کالا های مورداحتیاج خانوار های مرزنشین طبق لیست مربوط و به تعداد، میزان و ارزش معین شده و صدور کالا در ازای کالا های وارداتی.

2-ملوانان ایرانی شاغل در شناور هایی که بین سواحل ایران و سایر کشور ها در تردد هستند، برای ورود کالا های مورد احتیاج خانواده خود به تعداد، میزان و ارزش معین شده.

3-پیله وران برای ورود کالا های قابل ورود مورد احتیاج استان خود و استان های همجوار درصورت اخذ کارت پیله وری و مجوز ورود از اداره بازرگانی شهریا استان مربوط.

4-کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور درصورت داشتن کارنامه شغلی از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی طبق لیست مربوط و به تعداد، میزان و ارزش معین شده.

* ماده 8 قانون مقررات صادرات و واردات: واردکنندگان کالا های مختلف اعم از دولتی و غیردولتی، جهت اخذ مجوز ورود و ثبت سفارش باید منحصراً به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کنند.

*ماده 5 آئین نامه اجرائی قانون مقررات صادرات و واردات: با توجه به مفاد مواد (1) و (8) قانون مقررات صادرات و واردات، ورود کلیه کالا های قابل ورود اعم از اینکه واردکننده از بخش دولتی یا غیردولتی باشد به استثنای موارد زیر موکول به ثبت سفارش و اخذ مجوز ورود از وزارت صنعت، معدن و تجارت با رعایت سایر شرایط مقرر خواهد بود.

*ماده 38 آئین نامه اجرائی قانون مقررات صادرات و واردات: موارد واردات قطعی کالا به صورت بدون انتقال ارز را معین می نماید.

*ماده 39 آئین نامه اجرائی قانون مقررات صادرات و واردات ورود کالا به وسیله پست: ترخیص کالا هایی که به وسیله پست وارد می گردد به استثنای اقلامی که ورود آن ها از نظر شرعی یا قانونی ممنوع است مشروط برآنکه جنبه تجاری پیدا نکند تا ارزش حداکثر پنجاه (50) دلار به نام هر نفر بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی، بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوز های مقرر در جدول مقررات صادرات و واردات، بلامانع است.

*ماده 38 قانون امور گمرکی: خروج کالا از اماکن گمرکی، مستلزم انجام تشریفات گمرکی است. تشریفات گمرکی کالای ورودی، در اولین گمرک مجاز انجام می گردد. گمرک ایران گمرک های مجاز برای انجام تشریفات مختلف گمرکی را اعلام می نماید.

*ماده 39 قانون امور گمرکی: تشریفات گمرکی به استثناء موارد مندرج در مواد (40) و (41) این قانون، منوط به اظهارکالا با تسلیم اظهارنامه به شکل و تعداد نسخی که گمرک ایران معین می نماید به وسیله صاحب کالا یا کننده قانونی وی انجام می گردد. گمرک ایران مجاز است شکل، نحوه تنظیم اظهارنامه و تشریفات اظهار و ترخیص کالا را برحسب ضرورت، تغییر دهد.

*ماده 40 قانون در دو بند مجزا موارد معافیت از تسلیم نامه را معین می نماید.

با توجه به اهمیت موضوع آنالیز موضوع ثبت سفارش کالا های مشمول بند (1) ماده (38) آیین نامه اجرائی قانون مقررات صادرات و واردات که از سوی از سوی دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت به کلیه مراجع ذیربط ابلاغ گشت در 15 دسته مجددا ابلاغ گشت.

در سرانجام تأکید شده است مسئولیت حسن اجرای مفاد بخشنامه تأکیدی فوق برعهده کلیه مدیران، معاونین، روسای سرویس و کارشناسان محترم امورگمرکی گمرکات اجرایی و مسئولیت نظارت بر حسن اجرای آن برعهده ناظرین محترم حوزه های نظارت گمرکات استان های مربوطه و در سطح کشوری، دفتر واردات گمرک ایران است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 بهمن 1400 بروزرسانی: 1 بهمن 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2042

به "الزام مسئولان و ناظران به رعایت کردن تشریفات گمرکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الزام مسئولان و ناظران به رعایت کردن تشریفات گمرکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید