عمان دروازه ورود ایران به بازارهای جدید

به گزارش آناسی، در حالی که ایران به آرامی در حال پیوستن مجدد به اقتصاد دنیای است، عمان نیز در حال تبدیل شدن به دروازه ورود شرکت های ایرانی به بازارهای جدید در آسیا، آفریقا و دنیا عرب است.

عمان دروازه ورود ایران به بازارهای جدید

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از المانیتور، عمان شریک ایران در تنگه هرمز است و به رغم عضویت در شورای همکاری خلیج فارس، دارای روابط مستحکمی با تهران است. در حالی که ایران به آرامی در حال پیوستن مجدد به اقتصاد دنیای است، عمان نیز در حال تبدیل شدن به دروازه ورود شرکت های ایرانی به بازارهای جدید در آسیا، آفریقا و دنیا عرب است.

ظهور عمان به عنوان یک قطب ارتباط دهنده ایران به چند قاره در راستای سیاست خارجی مستقل این سلطان نشین حاشیه خلیج فارس است که اغلب خارج از چهارچوب شورای همکاری خلیج فارس عمل می نماید.

اکنون که ایران از تحریم های غرب رها شده، عمان فرصت های جدیدی برای اثبات خود به عنوان یک کوریدور تجاری مهم پیدا نموده است.

ایران در ماه مارس اظهار داشت که یک سرمایه گذاری مشترک 200 میلیون دلاری با عمان انجام می دهد. این سرمایه گذاری تحت عنوان پروژه خودروسازی ارکید، شامل ساخت یک کارخانه خودروسازی در دوکم، در ساحل عمان است. صندوق سرمایه گذاری دولتی عمان و یک سرمایه گذار عمانی در این پروژه شریک شرکت ایران خودرو خواهند بود.

شرکت ایران خودرو میخواهد سال آینده فراوری خودرو در عمان را شروع کند و تا قبل از سال 2018 فراوری خود را به 20 هزار دستگاه برساند. به گفته مسئولان ایران خودرو تنها 5 هزار دستگاه از فراوریات این شرکت در عمان فروخته خواهد شد و 15 هزار دستگاه دیگر به کشورهای اتیوپی، اریتره، سودان و یمن صادر خواهد شد. ایران همچنین میخواهد پروژه های دیگری در بخش های نانوتکنولوژی، ساخت بیمارستان و برقراری پروازهای مستقیم بین عمان و چابهار را اجرا نماید.

افت شدید قیمت نفت موجب بروز مسائل شدید بودجه ای برای عمان شده است. عمان مانند دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس مصمم است تا به منابع درآمدی خود تنوع ببخشد.

در جریان سفر مارس 2014 حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به عمان، مقامات دو کشور توافق کردند که خط لوله ای 124 مایلی از زیر دریا احداث نمایند که گاز ایران را به عمان انتقال دهد. عمان میخواهد با استفاده از صادرات ال ان جی، وابستگی خود به درآمدهای نفتی را کاهش دهد. واردات گاز ایران همچنین می تواند موجب کاهش مصرف ال ان جی در داخل این کشور و افزایش ظرفیت صادرات به کشورهای دیکر گردد.

210

منبع: تسنیم
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 505

به "عمان دروازه ورود ایران به بازارهای جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمان دروازه ورود ایران به بازارهای جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید