برای ماندگاری ماهی قزل آلا در یخچال، اینجا را بخوانید

به گزارش آناسی، تهران (پانا) - محققان با انجام پژوهشی راهکاری برای افزایش زمان نگهداری ماهی قزل آلای رنگین کمان با استفاده از زردچوبه، موسیر و آویشن پیشنهاد نموده اند.

برای ماندگاری ماهی قزل آلا در یخچال، اینجا را بخوانید

به گزارش ایسنا، ماهی قزل آلای رنگین کمان و سایر آبزیان دارای سطوح بالایی از اسیدهای چرب غیراشباع هستند که به علت اثرات مفید این نوع اسیدهای چرب بر سلامتی انسان، مصرف آن ها توصیه می گردد. ولی این اسیدهای چرب در برابر فساد اکسیداتیو بسیار حساس هستند و عمر ماندگاری این محصولات و ویژگی های کیفی آن ها در طول نگهداری به علت فسادهای باکتریایی و اکسیداتیو، کاهش می یابد. محققان در پژوهشی اثر ضداکسیداسیونی عصاره های آویشن، موسیر و زردچوبه را بر ماندگاری فیله ماهی قزل آلای رنگین کمان آنالیز نموده اند.

در این پژوهش آمده است: شصت عدد ماهی قزل آلای رنگین کمانی پرورشی از یک مزرعه پرورش ماهی سردآبی واقع در حومه ساری خریداری و درون جعبه های حاوی یخ گذاشته شده و بلافاصله به آزمایشگاه منتقل شدند. ابتدا نمونه های ماهی با آب قابل شرب شست وشو شد و پس از سرزنی، فلس کنی و تخلیه شکمی، از هر ماهی فیله تهیه شد.

براساس آن چه در این مطالعه آمده است، 12 عدد از فیله های ماهی به عنوان نمونه روز نخست آزمایش انتخاب شدند. 12 عدد از فیله ها به عنوان نمونه شاهد بسته بندی شدند و 36 فیله به جای مانده به سه گروه مساوی تقسیم و به روش غوطه وری برای تهیه تیمارها مورد استفاده قرار گرفتند.

نویسندگان این مقاله می گویند: به منظور تهیه تیمارها، فیله های ماهی هر یک به وزن تقریبی صد گرم، هر کدام به مدت10 دقیقه به صورت جداگانه به نسبت یک به دو، در محلول های عصاره آویشن، موسیر و زردچوبه غوطه ور شدند و پس از خارج کردن از محلول ها، به مدت 30 ثانیه در دمای آزمایشگاه در حالت آبچکان قرار گرفتند. برای اطمینان از پوشش کافی و مناسب از محلول های آزمایشی، این عمل سه بار تکرار شد.

در این مطالعه آمده است: برای ایجاد یکنواختی بیشتر در نمونه های تهیه شده، فیله های مربوط به هر تیمار با هم مخلوط شدند و بدین ترتیب، پس از اطمینان از ایجاد پوشش مناسب از محلول های آزمایشی، بسته بندی درون بسته های زیپ کیپ انجام و در یخچال به مدت 20 روز نگهداری شد. به منظور آنالیز اثر ضداکسیداسیونی عصاره های به کار رفته در نمونه های تیمار شده، در زمان های 5، 10، 15 و 20 روز از دوره نگهداری، از هر تیمار به صورت تصادفی نمونه گیری شد و به منظور مشخص ویژگی های شیمیایی، با سه تکرار مورد آزمایش قرار گرفتند.

پژوهشگران بیان می نمایند: نتایج حاصل از آزمایش ها نشان داد، کاربرد پوشش خوراکی عصاره های مختلف گیاهی به کار رفته دارای اثر ضداکسیداسیونی است و می توان از آن ها به عنوان یک پوشش زیست تخریب پذیر جهت نگهداری از فرآورده های گوشتی استفاده کرد و ماندگاری محصول را بهبود بخشید. بعلاوه نتایج تحقیق حاضر نشان داد، استفاده از عصاره آویشن به عنوان یک ترکیب ضداکسیداسیونی طبیعی قادر است در مقایسه با دو عصاره زردچوبه و موسیر به شکل موثرتری فساد اکسیداسیونی را در فیله های ماهی قزل آلای رنگین کمان در طول دوره نگهداری در یخچال به تاخیر انداخت و در نتیجه موجب افزایش ماندگاری آن شد.

این پژوهش به وسیله یاسمن فهیم دژبان و مونا معراجی از گروه شیلات دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه صورت گرفته و نتایج حاصل از آن در چهارمین شماره بیست ونهمین دوره مجله علمی شیلات ایران منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 بهمن 1400 بروزرسانی: 8 بهمن 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2050

به "برای ماندگاری ماهی قزل آلا در یخچال، اینجا را بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای ماندگاری ماهی قزل آلا در یخچال، اینجا را بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید