آنالیز ثبت جهانی خوشنویسی در سال 2022 ، اسپانیا شریک مقرنس نشد

به گزارش آناسی، مصطفی پورعلی مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی و فرهنگی گفت: پرونده های پیشنهادی برای ثبت جهانی را به سازمان یونسکو ارسال نموده ایم سهمیه کشورها برای ارسال پرونده به صورت ملی یک سال در میان است. به همین دلیل کوشش شد از ظرفیت پرونده های چند ملیتی یعنی مشترک با کشورهای دیگر استفاده کنیم که البته این آثار نیز به عنوان میراث جهانی ایران ثبت می شوند.

آنالیز ثبت جهانی خوشنویسی در سال 2022 ، اسپانیا شریک مقرنس نشد

وی گفت: سال گذشته چهار پرونده برای ثبت در اجلاس میراث ناملموس سال 2020 فرستاده شد مانند مهارت ساختن و نواختن ساز سنتی عود مشترک با سوریه، زیارت تادئوس مشترک با ارمنستان، مینیاتور مشترک با ترکیه ترکمنستان، آذربایجان و ازبکستان و جشن مهرگان. منتها تاریخ اجلاس میراث دنیای 2020 به دلیل شیوع ویروس کرونا هنوز اعلام نشده است. ایران در اجلاس 2020 سهمیه ملی ندارد چون در سال 2019 سهمیه ملی را که همان دوتار ایرانی بود استفاده کردیم و این میراث ناملموس دنیای شد. اما پرونده مشترک می تواند داشته باشد به همین دلیل برای سال 2020 پرونده مینیاتور با همکاری کشورهای دیگر تهیه شد.

وی گفت: پرونده ثبت ملی یلدا نیز اصلاح و دوباره ارسال شد این پرونده ملی است و سهمیه لازم دارد یعنی مانند هر پرونده ملی دیگر هر دو سال یک بار مطرح می گردد. پرونده هایی که نوروز سال جاری به یونسکو ارائه شد می بایست در سال 2021 آنالیز شوند مانند پرونده یلدا. در نوروز 99 دو پرونده مهارت سنتی ساختن و نواختن رباب را مشترک با تاجیکستان و ازبکستان و جشن سده را با تاجیکستان به صورت مشترک ارسال کردیم.

پورعلی گفت: به دلیل محدودیت های در نظر گرفته شده به سمت پرونده های چند ملیتی رفته ایم. حتی می خواستیم پرونده مقرنس را با همراهی اسپانیا دنیای کنیم این هنر در ایران تاریخچه طولانی دارد و ممکن است ازایران به نقاط محتلف دنیا رفته باشد. در آثار تاریخی کوردوبای اسپانیا مقرنس کار شده با آنها در این باره صحبت کردیم اما گفتند این هنر دیگر در اسپانیا رواج ندارد و برای یک دوره تاریخی بوده است و الان پویا نیست با عراق نیز وارد مذاکره شدیم اما در نهایت نشد بنابراین امیدواریم در آینده این پرونده به عنوان پرونده ملی ثبت گردد.

وی گفت: برای پرونده کشتی پهلوانی نیز از مزیت چند ملیتی استفاده می کنیم و برای اجلاس 2022 این پرونده را ارسال خواهیم کرد. سعی شد از طبقه بندی برنامه پاسداری خوب از میراث ناملموس استفاده کنیم و پرونده زیارت رضوی و خوشنویسی را در این فرمت تدوین و ارسال کردیم.

وی با بیان اینکه میراث ناملموس ایران بیشتر در فهرست معرف ثبت شده است گفت: در فهرست پاسداری خوب از میراث ناملموس شاید کمتر از 25 کشور پرونده داشته باشند بنابراین می توان از ظرفیت این فهرست نیز استفاده کرد و پرونده آئین زیارت رضوی را با استفاده از این ظرفیت ثبت کرد. به همین دلیل پرونده آن تهیه و ارسال شد. پرونده خوشنویسی نیز در این فهرست جای می گیرد و ثبت می گردد چون در ایران پاسداری خوبی از آن شده است و برنامه ملی در این خصوص در کشور جریان دارد.

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی گفت: یونسکو به تازگی نامه ای زده که از مفاد آن این طور برمی آید که در این فهرست نیز هر سال هر کشوری تنها یک سهمیه دارد بنابراین محتمل است که خوشنویسی که برای یونسکو ارسال شده در سال 2022 مطرح گردد.

پور علی در پاسخ به اینکه چرا پرونده نخل در میان بعضی از کشورهای همسایه ایران به ثبت دنیای رسید اما ایران با وجود اینکه نخلستان های زیادی دارد در این پرونده قرار نگرفت گفت: از کشور ایران برای مشارکت در این پرونده دعوت نشد و گرنه تمایل داشتیم به این پرونده ملحق شویم از طرفی کشورهای تدوین کننده این پرونده نیز کشورهای عربی بودند و پیشنهادی به ایران در این باره ندادند. البته براساس مقررات یونسکو در این خصوص محدودیت نداریم یعنی می توانیم در سالهای آینده این موضوع را به صورت ملی ارسال و در فهرست دنیای ثبت کنیم. در پرونده های ثبت دنیای ناملموس انحصار نداریم یعنی اگر یک عنصر ناملموس توسط کشوری ثبت شد، انحصار ایجاد نمی کند که کشور دیگری آن را ثبت نکند.

مهر

منبع: گردشبان
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1159

به "آنالیز ثبت جهانی خوشنویسی در سال 2022 ، اسپانیا شریک مقرنس نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز ثبت جهانی خوشنویسی در سال 2022 ، اسپانیا شریک مقرنس نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید