تردید جدی در جهان درباره روایت آمریکا از حمله به نفتکش ها در دریای عمان

به گزارش آناسی، روایت دولت آمریکا که ادعا نموده ایران در ماجرای حمله به دو نفتکش در دریای عمان نقش داشته با تردیدهای جدی در جهان روبرو شده است.

تردید جدی در جهان درباره روایت آمریکا از حمله به نفتکش ها در دریای عمان

با همراهی تور برای عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روایت دولت آمریکا از نقش آفرینی ایران در ماجرای حمله به دو نفت کش در روز پنجشنبه در دریای عمان با تشکیک های جدی در جهان روبرو شده و در اروپا، غیر از انگلیس طرفداری پیدا ننموده است.

منابع خبری پنجشنبه از حمله به 2 نفتکش در دریای عمان خبر دادند. کشتی فرانت آلتر با پرچم جزایر مارشال و کشتی کوکوکا کاریجس با پرچم پاناما در حال حرکت بود. نفتکش اول از امارات متحده عربی به سوی تایوان و کشتی دوم که مالک آن یک شرکت ژاپنی است از عربستان سعودی به سوی سنگاپور در حال حرکت بودند.

منابع مطلع گفته اند اولین کشتی ساعت 8 و 50 دقیقه صبح در فاصله 25مایلی جاسک و دومین کشتی در ساعت 9 و 50 دقیقه در فاصله 28مایلی جاسک دچار حریق شد. کشتی اول از میانه دچار حریق شد.

بنا به گفته منابع مطلع 23 خدمه کشتی اول و 21 خدمه کشتی دوم خود را به آب انداختند و در نهایت با شناورهای ایرانی به بندر جاسک انتقال یافتند.

دولت آمریکا ساعاتی بعد از این حادثه، همان طور که انتظار می رفت انگشت اتهام را به سمت ایران نشانه گرفت. مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری رسماً ایران را عامل این حادثه معرفی کرد. پامپئو مدعی شد ارزیابی های دولت آمریکا بر داده های اطلاعاتی راسخ است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم چند بار توضیح داد که حمله به نفتکش ها توسط ایران انجام شده است.

علاوه بر این، نیروی دریایی آمریکا پنج شنبه شب ویدئویی را منتشر و ادعا کرد در ساعت 4:10 بعدازظهر پنج شنبه به وقت محلی، یک قایق گشتی ایران به کشتی آسیب دیده کوکو کا کاریجس نزدیک شده و یک مین عمل ننموده را از بدنه این نفتکش جدا کرد.

این روایت، اما به شدت مورد تردید واقع شده. یاتاکا کاتادا، مالک نفتکش ژاپنی گفته که به خلاف روایت آمریکا اصلاً انفجار مین عامل صدمه به این کشتی نبوده و طبق اطلاعاتی که به او رسیده حمله توسط یک شیء پرنده انجام شده است. او ادعاها درباره هدف قرار دریافت کشتی ها توسط اژدر را هم رد کرد و گفت با توجه به اینکه محل اصابت کاملاً بالای آب است، حمله با اژدر نیز قابل قبول نیست.

روایت آمریکایی ها میان کشورهای اروپایی هم به غیر از انگلیس مشتری خاصی پیدا ننموده و به نظر می رسد این بار ادعاهای آمریکا آن قدر غیرقابل قبول است که از پس قانع کردن اروپای کاملاً همنوا با آمریکا در اتهام پراکنی علیه ایران در مسائل منطقه ای هم بر نیامده است.

دولت آلمان روز آدینه با انتشار بیانیه ای ادعای آمریکا علیه ایران را زیر سؤال برد و گفت که تنها انتشار یک ویدئو برای متهم کردن یک طرف به انجام حمله به نفتکش ها کافی نیست. اتحادیه اروپا هم در برابر سیاست آمریکا که می گوید فشار حداکثری علیه ایران را در دستور کار قرار داده همه طرف ها را به خویشتنداری حداکثری دعوت نموده است.

ناتالی توچی، از مشاوران ارشد فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ایران را بازیگری بسیار معقول توصیف نموده و ادعای آمریکا را به چالش کشیده است. او گفت: قبل از آنکه کسی را مقصر قلمداد کنیم به شواهد معتبر احتیاج داریم.

وی در ادامه با بیان اینکه ایرانی ها بازیگرانی بسیار معقول هستند گفته است: این که آنها در زمان حضور نخست وزیر ژاپن در کشورشان به یک کشتی ژاپنی حمله نمایند کار چندان معقولی نیست.

توچی در ادامه ادعا نموده سیاست های واشنگتن علیه تهران به تضعیف جناحی در داخل ایران به قول او میانه روها منجر خواهد شد که از همکاری با اروپا حمایت می نمایند.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشته کشورهای اروپایی به دلیل بی اعتمادی به سیاست های دولت ترامپ و رویکرد ستیزه جویانه این کشور علیه ایران این بار جانب احتیاط پیشه گرفته اند. آنها با علم به سیاست های مبالغه آمیز واشنگتن علیه ایران و سوءتعبیرهای این کشور از داده های اطلاعاتی از دولت ترامپ خواسته اند شواهد محکمه پسند درباره ادعاهای خود علیه ایران ارائه نمایند.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 736

به "تردید جدی در جهان درباره روایت آمریکا از حمله به نفتکش ها در دریای عمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تردید جدی در جهان درباره روایت آمریکا از حمله به نفتکش ها در دریای عمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید