تسهیل ازدواج فقط روی کاغذ

به گزارش آناسی، در شرایط نامناسب مالی کشور و در روزهایی که بسیاری از مردم با مسائل معیشتی دست و پنجه نرم می نمایند، ازدواج جمعیت زیادی از جوانان کشور به تاخیر افتاده است.

تسهیل ازدواج فقط روی کاغذ

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، در شرایط نامناسب اقتصادی کشور و در روزهایی که بسیاری از مردم با مسائل معیشتی دست و پنجه نرم می نمایند، ازدواج جمعیت زیادی از جوانان کشور به تاخیر افتاده است؛ این موضوع در دهه اخیر آنقدر شدت یافته که حتی ازدواج در سن طبیعی خود برای بسیاری از مردم عجیب به نظر می رسد. بالا رفتن سن ازدواج سبب شده کمتر دختر جوانی در سنین زیر 27 سال به ازدواج فکر کند و سن ازدواج پسران هم سال هاست از 32 سال گذشته است. همه این آسیب ها در حالی به وقوع پیوسته که 14سال پیش قانون تسهیل ازدواج تصویب شد ولی همچنان در پیچ وخم اجرایی شدن مانده است.

رهبر معظم انقلاب در بهمن 1397 و در یکی از جلسات آنالیز آسیب های اجتماعی، نسبت به عدم اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان، ابراز گلایه کردند؛ اما اهمیت این قانون چیست و قرار بوده چه مسائلی را حل نماید. یکی از دلایلی که اغلب جوانان برای به تعویق انداختن ازدواج شان مطرح می نمایند، مسائل اقتصادی و تهیه مسکن مورد احتیاج است.

به همین منظور در سال 1384 قانونی با نام قانون تسهیل ازدواج در مجلس شورای اسلامی وضع شد. قانون تسهیل ازدواج جوانان در قالب 13 ماده به منظور حمایت اقتصادی از جوانان و ارائه تسهیلات لازم برای ازدواج تدوین شد. این لایحه که از سوی مجلس هفتم ارائه شده بود، با گذشت 13 سال از تصویب آن، همچنان در مجلس مسکوت مانده و دولت ها به بهانه های مختلف آن را پشت گوش انداخته اند؛ قانونی که طبق آن باید برای توانمند سازی زوجین و یاری به امر ازدواج، صندوقی تحت عنوان اندوخته ازدواج جوانان تاسیس می شد تا به زوج های واجدالشرایط وام ودیعه مسکن برای اجاره کردن خانه پرداخت کند. طبق این مصوبه اگر یکی از زوجین نتوانسته باشد جایی مشغول به کار گردد، حداکثر برای دو سال بعد از ازدواج می تواند مبلغی را برای یاری هزینه زندگی به عنوان قرض الحسنه دریافت کند.

این حمایت ها فقط به اینجا ختم نمی گردد، چرا که بر اساس این قانون، دولت موظف است برای سکونت زوج های جوان مسکن هایی را تهیه نموده و از آنها اجاره منصفانه ای را دریافت کند. همچنین تمام دستگاه های دولتی و شهرداری ها موظفند امکانات رفاهی خود را برای تسهیل ازدواج جوانان مانند برگزاری جشن عروسی در اختیار زوجین قرار دهند. علاوه بر این، با اجرایی شدن این قانون برای دسترسی به فرصت های شغلی و وام ازدواج و مسکن افراد متاهل در اولویت قرار خواهند گرفت و فرایند فعالیت شان سرعت بیشتری به خود می گیرد.

افزایش آسیب ها با افزایش سن ازدواج

وقتی از سن ازدواج یک جوان می گذرد، خانواده ای که او در سن بالا تشکیل می دهد، از استحکام کافی برخوردار نخواهد بود. آمارها نشان داده ازدواج هایی که در سنین پایین تر صورت می گیرد، استحکام بیشتری دارند و مشکل طلاق و آسیب های اجتماعی در آن ها بسیار کمتر است و فرزندآوری در آن ها بسیار کیفی تر است، به عبارتی این قانون می توانست نرخ جایگزینی جمعیت را افزایش دهد. آنطور که تعیین است بیشترین دغدغه جوانانی که قصد ازدواج دارند یا به تازگی ازدواج نموده اند مربوط به مسائل اقتصادی است. دختران و پسران بسیاری در کشورمان هستند که به دلیل عدم تامین جهیزیه، مسکن یا بیکاری، ازدواج خود را به تاخیر می اندازند و با وجود اینکه مسوولان مربوطه نسبت به این مساله آگاهی دارند، اقدامی موثر و جدی در راستای برطرف مسائل و موانع ازدواج جوانان انجام نمی دهند.

آقای علی کرد، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره اجرایی شدن این طرح می گوید: ازدواج آسان یکی از مسائل اجتماعی و ضروری جامعه اسلامی و ایرانی ما و حتی در جوامع دیگر است. ما به دلیل اینکه کشور اسلامی و ایرانی و متمدنی هستیم به بنیان اصلی خانواده به عنوان یک بنیان اساسی و پایه ای اعتقاد داریم؛ به همین منظور ضروری است که قوانین مربوط به آن کارشناسی عملی و اجرایی و با توجه به شرایط زندگی و بافت های بومی و مذهبی و با رعایت فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها تدوین و تمرین و مصوب شده و به دولت برای اجرا ابلاغ شوند.

وی ادامه می دهد: در ادوار پیشین مجلس این کار صورت گرفته است اما در این دوره مجلس، نمایندگان با توجه به احتیاجها و ضرورت های جامعه با حساسیت بیشتری بازنگری انجام داده و شرایطی به وجود آوردند که هم مهریه ها کمتر گردد و هم در عقدها و عروسی ها از تجملات بی مورد که عقل و منطق و فرهنگ اسلامی-ایرانی آن را قبول ندارد کمتر استفاده گردد. این اقدامات البته در قالبی غیر از قانون تسهیل ازدواج به وقوع پیوسته است.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس می گوید: مجلس مصمم است که ازدواج آسان اجرا گردد تا جامعه ایرانی-اسلامی ما از بسیاری از بی بندباری ها، تبهکاری ها و طلاق ها و بسیاری از مسائلی که در جامعه درگیر آن است، نجات یابد. ازدواج آسان از طرفی باعث می گردد که سن ازدواج که امروزه خیلی بالاست، پایین بیاید. اکنون تعداد ازدواج بسیار کم و طلاق و جدایی زیاد است، زنان بی سرپرست و خودسرپرست زیاد هستند و زندانی های این موارد نیز بسیارند؛ بنابراین بنده به عنوان عضو کمیسیون اجتماعی عرض می کنم که همه مسائل و امورات مهم است و باید در زمان مقرر با کار کارشناسی انجام گیرند اما موضوع ازدواج آسان را یکی از ضروری ترین احتیاجهای جامعه می دانم و تاکید بر این دارم که همکاران ما در کمیسیون اجتماعی عنایت ویژه به این مساله داشته باشند و تجدید نظر نمایند و توضیحی از دولت و دستگاه های مربوطه برای اجرای این مساله بخواهند. عدم اجرای این قانون بر معضلات ما می افزاید و دردسرهایی برای کشور از جمله سازمان بهزیستی، دادگستری ها وکمیته امداد حضرت امام (ره) ایجاد می نماید که باید خسارت های بسیاری را برای این مسائل متحمل شوند. سن ازدواج برای دختران و پسران که بالا می رود، مسائل روحی و روانی برای کشور ایجاد می نماید و مسائل پژوهشگری اجرایی و تفحصی کشور ما مختل می گردد.

نماینده مردم خاش در مجلس در آخر می افزاید: هنگامی می توانیم کشوری پویا داشته باشیم که جوانانی پویا و خوش فکر داشته باشیم. اگر به این مساله مهم توجه نکنیم بسیاری از سرمایه های علمی و انسانی ما که دانشجویان و جوانان هستند، تباه می شوند و اگر دست به دست هم دهیم و همه صاحب نظران، دانشگاهیان و قوای سه گانه و مردم به یاری اجرای آن بفرایند، به نظر می رسد بسیاری از مسائل اجتماعی و روحی و روانی حل شوند.

وعده هایی برای مناسبت ها

با این حال حدود 14 سال از تصویب این قانون می گذرد و هنوز از اجرایی شدن آن خبری نیست. البته در اولین سال تصویب آن، یعنی در بودجه سال 85 برای این صندوق حدود 320 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد که پس از حدود دو سال، هیات وزیران و شورای عالی اداری در قالب مصوبه ای ادغام این صندوق و تشکیل صندوق جدیدی به نام مهر امام رضا(ع) را تصویب کردند و در واقع پشتوانه اقتصادی این صندوق از بین رفت و این طرح همچنان به انزوا رفت. در سال های اخیر در کشور ما رسم شده که مسوولان بعضی از نهاد ها و سازمان های دولتی فقط در هفته ازدواج از طرح ها و برنامه هایی که برای یاری به ازدواج جوانان دارند، رونمایی می نمایند و یادشان می افتد که باید فکری به حال ازدواج جوانان کرد و افسوس که با خاتمه یافتن این هفته، باز هم همه این وعده ها به فراموشی سپرده می شوند.

منبع : صبح نو

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 648

به "تسهیل ازدواج فقط روی کاغذ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسهیل ازدواج فقط روی کاغذ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید