دانشجویان بین المللی تمایلی به ماندن در اروپا ندارند

به گزارش آناسی، با وجود اینکه بعضی دانشجویان بین المللی تصمیم می گیرند بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی در کشور میزبان بمانند، ممکن است به مرور زمان خود را تغییر دهند و به کشور خود یا کشور ثالث مهاجرت نمایند.

دانشجویان بین المللی تمایلی به ماندن در اروپا ندارند

در سفر با تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید و آسیاب های بادی آمستردام هلند را نظاره گر باشید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آنالیز های مختلفی در رابطه با محاسبه نرخ ماندگاری وجود دارد. شناسایی دقیق دانشجویان بین المللی در سطح بین کشوری، اولین چالش است. دومین مسئله این است که معمولا ردیابی فارغ التحصیلان منفرد به سختی صورت می گیرد؛ اگر این افراد از دانشگاه ها فارغ التحصیل شوند، می توانند به راحتی از سیستم جستجو اداری خارج شده و در موارد بسیاری ردیابی آن ها غیر ممکن است.

به این ترتیب محاسبه مستند و محکم نرخ ماندگاری امکان پذیر نیست. علاوه بر این ها رفتار ماندگاری، پدیده ای پویاست؛ با وجود این که بعضی دانشجویان بین المللی تصمیم می گیرند بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی در کشور میزبان بمانند، ممکن است به مرور زمان خود را تغییر دهند و به کشور خود یا کشور ثالث مهاجرت نمایند.

عده ای دیگر ممکن است از زمان ثبت نام در دانشگاه تصمیم به تحصیل و سپس کسب تجربه کاری در کشور میزبان و بعد بازگشت به کشور خود گرفته باشند.

با گذشت زمان فارغ التحصیلی، نرخ ماندگاری رو به افول می رود؛ بنابراین بازه زمانی محاسبه نرخ ماندگاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با این وجود برای درک تصویری کلی از شرایط نرخ ماندگاری در اتحادیه اروپا و آمریکا داده های این بخش قابل تامل است.

نرخ ماندگاری تجمعی تمام کشور های غیر عضو اتحادیه اروپا بین 16.4 درصد تا 29.1 درصد است. این نرخ ها بین دانشجویان ورودی از کشور های عضو OECD بسیار کمتر و برای دانشجویان ورودی از کشور های کمتر توسعه یافته یا کشور های با عدم ثبات سیاسی، بسیار بیشتر است.

بازار کار فارغ التحصیلان بین المللی در اتحادیه اروپا

در این بخش پیامد های ادغام فارغ التحصیلان ماندگار در بازار کار بر مبنای داده های توصیفی اندازه گیری نیروی کار اتحادیه اروپا ارائه می گردد. ماهیت این پیمایش به گونه ای است که امکان تفکیک فارغ التحصیلان ماندگار کشور های درحال توسعه (دنیا سوم) و کشور های عضو اتحادیه اروپا وجود دارد و بنابراین امکان ارزیابی درجه جایگزینی این دو نوع ماندگاران میسر است.

با توجه به ادغام فارغ التحصلان ماندگار در بازار کار و همین طور پیامد های آن اندازه گیری نیروی کار امکان مقایسه بین این افراد و همکاران بومی شان که در همان سال فارغ التحصیل شده اند را مهیا ساخته است. فارغ التحصیلان بین المللی به اندازه فارغ التحصیلان داخلی در بازار کار خود پیروز بوده اند؛ یک سال بعد از فارغ التحصیلی، تفاوت قابل ملاحظه ای بین شرایط استخدامی این دو گروه مشاهده نشده است.

فارغ التحصیلان بین المللی ماندگار ریسک بیکاری بیشتری نسبت به همکاران داخلی شان نداشته اند. اما ضروری است توجه گردد که این ماندگاران بین المللی با وجود تقاضای بالا در بازار برای مهارت هایشان گلچین شده اند، ضمن این که فارغ التحصیلان بین المللی که نتوانسته اند شغلی پیدا نمایند یا امید چندانی به پیروزیت شغلی نداشته اند کشور میزبان را ترک نموده اند.

فارغ التحصیلان بین المللی ماندگار احتمال بیشتری برای بستن قرارداد های پاره وقت دارند. این امر بیشتر در ماندگاران از کشور های دنیا سوم، به خصوص فارغ التحصیلان مونث مشهود است. همچنین در دهک درآمدی فارغ الحصیلان بین المللی ماندگار با فارغ التحصیلان داخلی تفاوت هایی مشاهده می گردد.

ماندگاران بین المللی با احتمال کمتری به دو دهک بالای درآمدی می رسند و با احتمال بیشتری در دو دهک پایین درآمدی می مانند. اما این تفاوت ها در سطح متعارف چندان قابل توجه نیست.

طبق شاخص کفایت شغلی که با سطح مهارت حرفه ای نشان داده می گردد، احتمال این که فارغ التحصیلان بین المللی ماندگار در مشاغل با مهارت های کم و متوسط به کار شوند بیشتر از همتایان داخلی شان بوده است. این رقم برای کشور های دنیا سوم معادل با 11.8 درصد و برای فارغ التحصیلان داخلی تنها 1.9 درصد است.

در کل می توان گفت، فارغ التحصیلان بین المللی ماندگار در رابطه با ادغام در بازار کار کشور های عضو اتحادیه اروپا به نسبت خوب عمل نموده اند، اما احتیاج های بازار کار ملی یا منطقه ای و ترجیحات این افراد لزوما بر هم منطبق نیستند.

به نظر می رسد این افراد تمایل چندانی به اقامت در خارج از مناطق کلان شهری نداشته باشند و همین طور در حال حاظر نشانه ای از ترجیح بیشتر این افراد برای داشتن شغل در حوزه های علوم و مهندسی (علوم، ریاضیات و مهندسی، ساخت و فراوری) یا حوزه های مربوط به سلامت و رفاه ملاحظه نمی گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 714

به "دانشجویان بین المللی تمایلی به ماندن در اروپا ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشجویان بین المللی تمایلی به ماندن در اروپا ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید