دفتر سیاسی طالبان: تنها پس از امضای توافقنامه صلح آتش بس می کنیم

به گزارش آناسی، در حالی که رئیس جمهور آمریکا مدعی آمادگی طالبان برای اعلام آتش بس است، سخنگوی این گروه توضیح داد که طالبان مذاکرات جدیدی را آغاز نمی نماید و تنها پس از امضای توافقنامه صلح آتش بس می نماید.

دفتر سیاسی طالبان: تنها پس از امضای توافقنامه صلح آتش بس می کنیم

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سفر ناگهانی خود به کابل مدعی شده بود که طالبان اکنون با تغییر رویکرد برای اعلام آتش بس تمایل دارد.

تایمز نوشت که طالبان پیش از توافقی برای خروج کامل نیروهای آمریکایی سلاح های خود را به زمین نخواهند گذاشت و ادامه حضور نیروهای آمریکایی نیز مانعی بر سر پیشرفت گفت وگوها می گردد.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در این باره گفت: آتش بس تنها پس از امضای توافق صلح شروع می گردد.

شاهین اضافه نمود که هرگونه مصالحه باید از جانب ترامپ باشد چرا که او در هفتم سپتامبر نشست کمپ دیوید و نیز گفت وگوها را لغو کرد.

سخنگوی طالبان ادامه داد: از نظر ما توپ در زمین آمریکاست، آن ها گفت وگوها را لغو کردند. حالا نیز اگر راهکار صلح آمیزی برای حل این مسئله می خواهند باید به سر میز بیایند.

تایمز می افزاید که اکنون زلمی خلیلزاد مذاکره کننده ارشد آمریکا مسئول پاک کردن این افتضاح است، او که چهارم دسامبر در کابل بود باید طالبان را به کاهش خشونت ها علیه نیروهای آمریکایی و افغان متقاعد کند، بدون آنکه نامی از آتش بس به میان آورد و از سوی دیگر نیز باید ترامپ و دولت افغانستان را متقاعد کند که به آتش بس دست یافته است.

نشریه آمریکایی نوشت که اظهارات ترامپ و تعهدات وی به رئیس جمهور افغانستان برای نقش بیشتر در مذاکرات آینده نیز مسایل را پیچیده تر می نماید زیرا طالبان همواره با این موضوع مخالفت نموده است.

ترامپ در ماه آگوست نیز به فاکس نیوز گفته بود که اگرچه حضور نیروهای آمریکایی بطور قابل توجهی در حال کاهش است اما حضور نظامی این کشور در افغانستان همواره حفظ خواهد شد.

هر دو مواردی که ذکر شد در تضاد با پیش نویس توافقی است که آمریکا و طالبان پس از حدود یک سال مذاکره به آن رسیده بودند.

شاهین در ماه اکتبر در این باره به تایمز گفته بود که این پیش نویس شامل خروج کامل نیروهای آمریکایی از جمله نیروهای ویژه و اطلاعاتی بود.

لازم به ذکر است که طالبان پس از اظهارات ترامپ توضیح داد که مذاکرات جدیدی را با طرف آمریکایی شروع نخواهد کرد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز گفت که مذاکره کنندگان آمریکایی در پی کاهش خشونت ها علیه نیروهای آمریکایی و افغان است.

وی تایید کرد که ترامپ خواهان مشارکت بیشتر دولت افغانستان در فرایند صلح است اما این شامل تعهدی برای حفظ نیروهای آمریکایی در افغانستان نیست.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 682

به "دفتر سیاسی طالبان: تنها پس از امضای توافقنامه صلح آتش بس می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دفتر سیاسی طالبان: تنها پس از امضای توافقنامه صلح آتش بس می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید