ریانووستی: روسیه شروع مکانیسم حل اختلاف برجام را غیرقابل قبول می داند

به گزارش آناسی، یک شبکه روسی به نقل از منبعی در وزارت خارجه این کشور گزارش داد مسکو شروع مکانیسم حل اختلاف برجام را غیرقابل قبول می داند.

ریانووستی: روسیه شروع مکانیسم حل اختلاف برجام را غیرقابل قبول می داند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک منبع در وزارت خارجه روسیه امروز (سه شنبه) شروع فرایند مکانیسم حل اختلاف در برجام توسط کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه را محکوم کرد.

این منبع به شبکه ریانووستی گفت مسکو توسل کشورهای اروپایی به مکانیسم حل اختلاف را غیرقابل قبول دانسته و از آن انتقاد کرد.

این منبع دیپلمات روس همچنین شرح داد: ما اقدامات تروئیکای اروپایی را که با اهداف و روح توافق هسته ای در تضاد هست، قبول نمی کنیم.

ظهر امروز بود که سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه با انتشار بیانیه ای در بروکسل، مکانیسم حل اختلاف در برجام را فعال کردند. در بیانیه فرانسه آمده است، با توجه به اقدامات ایران، هیچ انتخاب دیگری نداشتیم، برای ثبت نگرانی هایمان و اینکه ایران به تعهداتش در برجام پایبند نیست به کمیسیون مشترک رجوع می کنیم.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در واکنش به فعال شدن مکانیسم حل اختلاف در برجام، با بیان اینکه جایگزینی برای توافق هسته ای ایران وجود ندارد، گفت حفظ برجام اکنون از هر زمانی بیش تر اهمیت دارد. (جزئیات بیشتر)

این مکانیسم روندی است که در صورت طی کردن کامل مراحل، به بازگرداندن تحریمهای سازمان ملل علیه ایران منتهی خواهد شد.

با این حال دیپلماتهای اروپایی مدعی هستند که هدف این تصمیم حفظ توافق هسته ای به وسیله بحث و رایزنی با ایران برای بازگشت به تعهداتش ذیل برجام است، نه بازاعمال تحریمهای سازمان ملل.

مکانیسم ماشه چیست؟

مکانیسم ماشه، بخش نهایی از ساز و کار حل اختلاف ذیل برجام است که می تواند قطعنامه های پیشین سازمان ملل را که بر اساس قطعنامه 2231 تعلیق شده بودند، باز گرداند.

در حقیقت منظور از مکانیسم ماشه بخش پایانی همان ساز و کار حل اختلافات در بندهای 36 و 37 در برجام است. این 2 بند از آنجا که رجوع به آنها می تواند به بازگشت اتوماتیک تحریم های بین المللی علیه ایران بینجامد، به مکانیسم ماشه معروف شده است.

بند 37 برجام عنوان می نماید: متعاقب دریافت ابلاغ طرف شاکی، به نحو مشروح در فوق، به همراه شرحی از کوشش های توأم با حسن نیت آن طرف برای طی فرآیند حل و فصل اختلاف پیش بینی شده در برجام، شورای امنیت سازمان ملل متحد می بایست منطبق با رویه های خود در مورد قطعنامه ای برای تداوم لغو تحریم ها رای گیری کند. چنانچه قطعنامه فوق الذکر ظرف 30 روز از تاریخ ابلاغ به تصویب نرسد، سپس مفاد قطعنامه های سابق شورای امنیت سازمان ملل متحد مجدداً اعمال خواهند شد، مگر اینکه شورای امنیت سازمان ملل متحد به نحو دیگری تصمیم گیری کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 790

به "ریانووستی: روسیه شروع مکانیسم حل اختلاف برجام را غیرقابل قبول می داند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریانووستی: روسیه شروع مکانیسم حل اختلاف برجام را غیرقابل قبول می داند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید