طراحی یک ساختمان به شکل تپه شنی و با امکان نیرو گرفتن از انرژی خورشید ، طراحی زاها حدید از دل صحرا سر برخواهد آورد

به گزارش آناسی، دفتر مرکزی Beeah که از طریق خود زاها حدید طراحی شده بود، در چشم انداز صحرا، به خوبی خودنمایی می کند. این ساختمان با ظاهر چشم نواز خود با ویژگی های طراحی پایدار و مصرف پایین انرژی به زودی به بهره برداری می رسد.

طراحی یک ساختمان به شکل تپه شنی و با امکان نیرو گرفتن از انرژی خورشید ، طراحی زاها حدید از دل صحرا سر برخواهد آورد

ساختمان در در صحرای الساجا، در شارجه امارات متحده عربی، ساخته شده و دفتر مرکزی Beeah است و از طریق خود معمار فقید -زاها حدید- طراحی شده بود، اما اجرای پروژه از طریق شریک و رئیس فعلی گروه معماران زا ها حدید، پاتریک شوماخر محقق شده.

شکل آینده نگر و منحنی های بتنی مطمئن آن به شکل تپه های شنی روان پیرامونش، ترکیب خوبی ایجاد کرده و با چشم انداز ها اطراف هماهنگ است.

در طراحی ترتیبی داده شده تا همه فضا های داخلی با نور روز روشن شود و چشم انداز کافی داشته باشد و در عین حال نور شدید باعث آزار کارکنان . ساختمان دو قسمت با شکل ظاهری دو تپه شنی دارد. جایگاه اصلی مدیریتی شرکت، بخش های عمومی و اداری با حیاط مرکزی به هم متصل می شوند. نوعی تعریف یک واحه در داخل ساختمان که جزء لاینفک استراتژی تهویه طبیعی آن است.

بازدیدکنندگان با عبور از یک گنبد بزرگ وارد ساختمان 9000 متر مربعی می شوند. قسمت اعظم فضای داخلی را فضای اداری با پلان باز اشغال کرده است، به علاوه حیاط مرکزی، اتاق های جلسه، مرکز بازدیدکنندگان با کاربری متعدد، و سالن نمایش وجود دارد.

ZHA از این ساختمان به عنوان دفتر آینده یاد می کند و می گوید که ساختمان دارای یک سیستم مدیریت هوشمند است که نور و دما را بسته به زمان روز تنظیم می کند. ساختمان، ابزار های همکاری از راه دور و ترکیبی و یک دربان مجازی هم دارد.

این پروژه دارای کارآمدی انرژی قابل توجهی دارد و قرار است استاندارد ساختمان سبز LEED را دریافت کند.

علاوه بر تمرکز بر تهویه طبیعی و نور، ساختمان تا حدی با استفاده از مواد بازیافتی ساخته شده و نمای بیرونی فیبر تقویت شده شیشه ای آن برای کاهش ورود گرمای خورشید طراحی شده. خنک کننده کارآمد انرژی به تنظیم دمای داخلی کمک می کند و یک سیستم تصفیه آب در محل، فاضلاب را فیلتر می کند. تمام انرژی مورد نیاز از یک نیروگاه خورشیدی بزرگ در نزدیکی آن تامین می شود که انرژی را در باتری های تسلا ذخیره می کند.

منبع: معماران زا ها حدید

منبع: یک پزشک
انتشار: 6 تیر 1401 بروزرسانی: 6 تیر 1401 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2186

به "طراحی یک ساختمان به شکل تپه شنی و با امکان نیرو گرفتن از انرژی خورشید ، طراحی زاها حدید از دل صحرا سر برخواهد آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی یک ساختمان به شکل تپه شنی و با امکان نیرو گرفتن از انرژی خورشید ، طراحی زاها حدید از دل صحرا سر برخواهد آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید