لکه آدامس را چگونه از بین ببریم؟ (روش های حذف لکه آدامس)

به گزارش آناسی، به نظر می رسد که آدامس ها علاقه زیادی دارند که در جایی باشند که نباید؛ روی جایگاه، میز، فرش، لباس و … . و از آنجا که بسیار چسبنده است، لکه آدامس می تواند هرگونه آلودگی و غبار را به خود جذب کند و در نتیجه زشت تر و کثیف تر می گردد. پاک کردن لکه آدامس معمولا شامل دو مرحله برداشتن یا خراشیدن آدامس از روی سطح و سپس پاک کردن مقادیر به جای مانده آن به وسیله یک شوینده یا لکه بر است. با کمی صبر و حوصله، می توان لکه آدامس را از تقریبا هر سطحی پاک کرد. فقط توجه داشته باشید که هرگز لباس یا چیزی که آدامس به آن چسبیده است را داخل ماشین لباسشویی نیاندازید.

لکه آدامس را چگونه از بین ببریم؟ (روش های حذف لکه آدامس)

اگر شما هم به یک لکه آدامس گرفتار شده اید، خواندن این مطلب می تواند به شما کمک کند.

پاک کردن لکه لباس از روی لباس

در صورتی که روی برچسب راهنمای لباس شما، عنوان شده که خشک شویی کنید، لازم است ابتدا آدامس را سفت کرده و سپس تا جای ممکن آن را از روی لباس بردارید و سپس آن را به خشک شویی ببرید و از آن ها بخواهید با لکه بر حرفه ای لکه آدامس را پاک کنند. در صورتی که از خشک شوی خانگی استفاده می کنید، دقت داشته باشید که باید قبل از قرار دادن لباس در داخل ماشین، به جای مانده لکه را با استفاده از لکه بر مناسب پاک کنید.

اگر می خواهید لکه آدامس را از روی پارچه ابریشمی یا سایر جنس های حساس پاک کنید، حتما قبل از اقدام به هر کاری، از یک متخصص مشورت بگیرید. در مورد سایر البسه معمولی، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

1. سفت کردن آدامس

لباس یا پارچه آدامسی شده را درون یک کیسه پلاستیکی گذاشته و سپس برای چند ساعت در داخل فریزر قرار دهید. این متد به خصوص برای زمانی مناسب است که آدامس بر اثر گرما ذوب شده و در محدوده وسیع تری روی پارچه پخش شده است. همچنین می توان در صورتی که لکه کوچک است، از تکه های یخ برای سفت کردن آدامس روی پارچه استفاده کرد.

2. آدامس را خراش دهید!

لباس را از فریزر خارج کنید (یا یخ ها را بردارید) و بلافاصله آدامس را با استفاده از یک چاقوی پنیرخوری یا لبه کارتی شبیه به کارت بانکی از لباس جدا کنید. مقصود از این کار این است که تا جای ممکن تکه های آدامس را از روی لباس بردارید. بنابراین اگر پیروز به اینکار نشدید، لازم است آدامس را دو مرتبه به روش های ذکر شده سرد و سفت کنید.

3. لکه به جای مانده را بشویید

لکه آدامسی که باقی می ماند را با محلولی از میزان مساوی سرکه سفید و مایع ظرفشویی بشویید. به آرامی میزانی از این ترکیب را روی قسمت لکه دار بریزید (از روی لباس) و اجازه دهید حداقل 15 دقیقه به همان حال بماند.

نکته!

درصورتی که می خواهید لکه قدیمی آدامس را پاک کنید، از میزانی ژله پترولیوم برای شل کردن آدامس استفاده کنید. تکه ای از ژله پترولیوم را به نوک انگشت یا تکه ای پنبه بزنید و سپس با آن روی لکه آدامس بکشید. آدامس باید به قدری شل شود که بتوانید آن را بردارید. پیش از شستشو، لازم است لک گریس ناشی از ژله پترولیوم را پاک کنید. برای اینکار می توانید لباس را به مدت 15 دقیقه در ترکیبی از آب و پودر ماشین لباسشویی قوی بخیسانید و سپس آبکشی کنید.

4. طبق روال عادی لباس را بشویید

پس از آنکه از پاک شدن لکه آدامس مطمئن شدید، لباس را مانند همیشه شستشو دهید. فقط توجه داشته باشید که حتما پیش از قرار دادن لباس در ماشین لباسشویی یا ماشین خشک شویی، لکه به طور کامل حذف شده باشد. اگر اینطور نبود، مراحل قبل را دوباره تکرار کنید. انداختن لباس با لکه آدامس درون ماشین لباسشویی یا ماشین خشک شویی برایتان دردسرساز خواهد شد!

از بین بردن لکه لباس از روی چادر

برای پاک کردن لکه لباس از روی چادر، علاوه بر روش بالا، می توانید از اتو استفاده کنید. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • پارچه را از سمتی که آدامس به آن چسبیده روی یک تکه مقوا قرار دهید.
 • از پشت روی پارچه را اتو بکشید تا آدامس از پارچه جدا شده و به مقوا بچسبد.
 • این فرایند را به قدری تکرار کنید که آدامس به طور کامل از روی پارچه جدا شود. سپس آن را بشویید.

از بین بردن لکه آدامس از روی پارچه های حساس

 • میزانی الکل (مالشی) را روی یک تکه اسفنج بریزید و با آن روی لکه آدامس بکشید.
 • سپس با استفاده از یک چاقوی پنیر خوری یا چیزی شبیه به آن، به آرامی آدامس را بخراشید.
 • زمانی که از پاک شدن لکه مطمئن شدید، آن را طبق معمول همیشگی بشویید.

پاک کردن لکه آدامس از روی نمد

در رابطه با پارچه نمدی باید بسیار احتیاط کنید چرا که ممکن است تکه ای از پارچه نیز همراه با تکه آدامس جدا شود. برای از بین بردن لکه آدامس از روی نمد مراحل زیر را دنبال کنید:

 • با استفاده از میزانی یخ، آدامس را سفت کنید.
 • سپس به آرامی با استفاده از یک مسواک یا اسفنج، تکه های اضافه آدامس را حذف کنید.
 • در صورتی که لکه بیش از حد با الیاف پارچه در هم تنیده شده است، می توانید با احتیاط از یک تیغ برای جداسازی آدامس استفاده کنید.
 • اگر لکه همچنان بر جای خود باقی بود، با ترکیب خمیر ذرت و میزانی آب، یک خمیر روان تهیه کنید و روی لکه آدامس بمالید. مدتی صبر کنید تا خمیر کاملا خشک شود و سپس با استفاده از یک مسواک، آن را بتراشید.

از بین بردن لکه آدامس از روی خز

برای پاک کردن لکه آدامس ز روی خز طبیعی و مصنوعی مراحل زیر را دنبال کنید. توجه داشته باشید که هنگام حذف آدامس، خز را از بین نبرید:

 • میزانی یخ روی پارچه بگذارید تا آدامس سفت شود.
 • با استفاده از اسفنج یا برس نرم آدامس را بخراشید.
 • به جای مانده لکه را با استفاده از یک دستمال مرطوب تمیز کنید.
 • همچنین می توانید یک تکه اسفنج یا پارچه را به کف یک شوینده ملایم آغشته کنید و در جهت خز ها روی لکه بکشید تا جایی که لکه آدامس پاک شود. از بیش از حد خیس کردن خز خودداری کنید.

از بین بردن لکه آدامس از روی چرم

 • ابتدا تکه های اضافی آدامس را تا جای ممکن حذف کنید.
 • سپس یک محلول از ترکیب آب ولرم و صابون تهیه کنید و به خوبی هم بزنید تا کف کند.
 • یک اسفنج را تنها به کف حاصل شده آغشته کنید و به آرامی روی چرم بکشید تا لکه از بین برود.
 • سپس آن را خشک کنید.

از بین بردن لکه آدامس از روی جیر

برای پاک کردن لکه آدامس از روی جیر، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. با دقت فراوان، آدامس اضافه را از روی جیر بردارید.
 2. سپس با استفاده از یک مداد پاک کن، روی لکه بکشید تا به جای مانده آن از بین برود. این کار را به آرامی و در یک جهت انجام دهید.

بیشتر بخوانید: تمیز کردن کفش جیر طی 6 مرحله ساده

پاک کردن لکه آدامس از روی کفش

1. کفش را فریز کنید!

کفش را درون یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده گذاشته و حدود یک ساعت در داخل فریزر قرار دهید تا آدامس سفت شود. همچنین می توانید از تعدادی یخ استفاده کنید.

2. آدامس را از روی کفش بردارید

با کمک یک چاقوی کره خوری یا لبه کارت بانکی روی آدامس را بتراشید که تا جای ممکن از روی کفش پاک شود.

3. کفش را با صابون و سرکه بشویید

اگر چیزی از لکه آدامس روی کفش باقی ماند، میزانی سرکه و مایع ظرفشویی را با هم ترکیب کرده و با اسفنج روی لکه بکشید. اجازه دهید 10 دقیقه بماند و سپس لکه را با یک پارچه دیگر تمیز کنید. در صورت لزوم مراحل را تکرار کنید و در انتها از یک پارچه تر برای از بین بردن به جای مانده لکه استفاده کنید. سپس اجازه دهید کفش خشک شود. اگر کفش شما از جنس چرم است، می توانید با یک واکس مخصوص روی آن بکشید تا درخشندگی آن بازشود.

نکته!

اگر لکه آدامس به خورد کفش رفته است، به سادگی میزانی کره بادام زمینی یا کره معمولی روی آن بمالید یا از اسپری WD-40 استفاده کنید و بعد آدامس را با چاقو خراش داده و مراحل بالا را ادامه دهید.

پاک کردن لکه آدامس از روی فرش

1. یک بسته یخ روی لکه قرار دهید

یخ را روی لکه آدامس قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید تا آدامس سفت شود.

2. آدامس را بخراشید

با کمک یک چاقوی کره خوری یا سر قاشق، به آرامی آدامس را بخراشید تا در حد ممکن پاک شود.

3. میزانی تمیز کننده اعمال کنید

با رعایت دستور العمل های سازنده ، از یک شوینده یا لکه بر برای تمیز کردن به جای مانده لکه استفاده کنید. حتما لکه بر را در قسمت پنهان فرش تست کنید تا مطمئن شوید مسئله ای ایجاد نمی کند. می توانید مقادیر مساوی از محلول ظرفشویی و سرکه سفید را ترکیب کنید و با استفاده از یک برس نرم روی لکه بکشید. سپس اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه به همان حال بماند. در نهایت با استفاده از یک پارچه خیس و تمیز ناحیه را تمیز و خشک کنید.

4. صبر کنید تا خشک شود

اجازه دهید فرش در معرض جریان هوا خشک شود و سپس با جارو برقی روی آن بکشید.

از بین بردن لکه آدامس از روی کفپوش و دیوارپوش

برای پاک کردن لکه آدامس از روی انواع کفپوش و دیوارپوش این مراحل را دنبال کنید:

 • آدامس را با استفاده از یخ سفت کنید.
 • از یک ابزار مانند چاقوی پنیر خوری یا سوهان برای خراشیدن آدامس، بدون آسیب رساندن به سطح، استفاده کنید.
 • در صورتی که آثار لکه روی سطح باقی ماند، با استفاده از یک پارچه آغشته به پاک کننده روی آن بکشید تا لکه به طور کامل پاک شود.

از بین بردن لکه آدامس از روی مو

برای اینکار، می توانید یکی از روش های زیر را امتحان کنید:

 • استفاده از روغن زیتون و سپس برس کشیدن مو
 • استفاده از کره بادام زمینی و شانه کردن موها
 • درست مانند سطوح، استفاده از یخ برای سفت کردن و سپس برداشتن آدامس از روی مو
 • ترکیب بی کربنات سدیم همراه با آب، یک لکه بر مناسب برای این شرایط است. در صورت نیاز می توانید میزانی لیمو نیز به جوش شیرین اضافه کنید.
 • استفاده از سس مایونز نیز به علت چربی زیاد می تواند مفید باشد.

پاک کردن لکه آدامس از روی سایر سطوح

برای پاک کردن لکه آدامس از سطوحی مانند اکریلیک پلاستیک، آلومینیوم، سطوح رنگ شده، پلکسی گلاس، پلی اورتان و … مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. میزانی یخ را روی لکه قرار دهید تا آدامس سفت شود.
 2. آدامس را با کمک یک فرچه یا چاقوی پنیرخوری بخراشید.
 3. با یک پارچه تمیز که به آب گرم و کف آغشته است، سطح را پاک کنید تا آثار به جای مانده لکه پاک شود.

سخن انتهای

آنچه خواندید، راهنمای جامعی بود در رابطه با پاک کردن لکه آدامس از روی سطوح مختلف. اگر زیاد با لکه ها سر و کار دارید، شاید خواندن مطلب پاک کردن لکه رنگ از روی لباس به روش های ساده و کاربردی هم برایتان مفید باشد. آیا شما هم تا به حال گرفتار این لکه چسبناک شده اید؟ چگونه از شر آن خلاص شدید؟ چه روش های دیگری برای اینکار می شناسید؟

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 25 آذر 1400 بروزرسانی: 25 آذر 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2003

به "لکه آدامس را چگونه از بین ببریم؟ (روش های حذف لکه آدامس)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لکه آدامس را چگونه از بین ببریم؟ (روش های حذف لکه آدامس)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید