نسخه تحریری با اتوماتیک کتاب خیام به زودی رونمایی می گردد

به گزارش آناسی، تهران ( پانا) - مجری تهیه کتاب خیام با نسخه تحریر اتوماتیکی می گوید این کتاب قرار بود در نمایشگاهی در فرهنگستان هنر رونمایی گردد، شیوع کرونا موجب توقف این رونمایی شد اما به زودی نمایشگاه آثار خوشنویسی با تهذیب در فرهنگستان هنر برگزار خواهد شد.

نسخه تحریری با اتوماتیک کتاب خیام به زودی رونمایی می گردد

مجید اکبری، مجری پروژه کتاب خیام در گفت وگویی اعلام کرد: ایده نگارش کتاب خیام و انجام آن به برگزاری نمایشگاه آرت پنکس برمی گردد. نمایشگاه آرت پنکس درحاشیه نمایشگاه ایران پنکس که نمایشگاه تخصصی نوشت افزار است، برگزار گردید.

وی افزود: آرت پنکس نقاشی هایی است که با اتوماتیک انجام می گردد که شامل تصویرسازی، نقاشی ، طراحی و سایر مواردی است که با اتوماتیک صورت می گیرد .آثاری که با اتوماتیک خلق می شوند در نمایشگاه آرت پنکس در معرض دید عموم نهاده شد و فرصت آشنایی با هنرجویان و هنرمندان توانای بسیاری در این نمایشگاه فراهم شد به همین دلیل مقرر شد به منظور ایجاد اشتغال از این هنرمندان که دربخش تصویرسازی و خوشنویسی فعال هستند، دعوت به کار گردد تا کتاب خیام تهیه گردد.

اکبری اعلام کرد: دو تن از اساتید که در بخش خوشنویسی فارسی و لاتین فعالیت دارند برای خط تحریری با اتوماتیک به کار دعوت شده و تیمی متشکل از خوشنویسان درجه یک و تصویرکاران برجسته تشکیل شد که در مجموع شامل 10 نفر از اساتید هستند و در این مجموعه مشغول به کار شدند.

مدیر برگزاری نمایشگاه ایران پنکس و آرت پنکس و مجری پروژه کتاب خیام با بیان اینکه به منظور انجام کاری فرهنگی، هنری و نمادین کوشش شد تا ارتباط روزمره انسان ها با هنر در تهیه این کتاب مورد توجه قرار گیرد، افزود: خیام یکی از شعرای برجسته ایرانی است که ارزش آثارش تنها به خاطر مجموعه شعر نیست و او در زمینه نجوم و هندسه زبانزد است و تقویم خیام که تقویم جلالی است هنوز هم پس از گذشت سالها هنوز هم جزو تقویم هایی است که مورد استفاده قرار می گیرد. اشعار و رباعیات خیام از نوعی دنیا بینی فاخر بهره می گیرد که در سایر کشورها نیز به دلیل معرفی او توسط فیکس جرالد مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

اکبری اعلام کرد: خیام چهره ای بین المللی است و به همین تهیه کتاب خیام با نسخه تحریری اتوماتیکی مورد توجه نهاده شد. حدود 80 تابلوی خط و تهذیب شده برای این کتاب تهیه شده است که می توان نمایشگاهی ازآثار خوشنویسی با اشغار خیام برگزار کرد. تهیه تقویم رومیزی و دیواری و کارت پستال از این اثر هم در نظر گرفته شده است. همچنین کتاب خیام به دو صورت نفیس و معمولی چاپ خواهد شد.

مسئول روابط عمومی و امور بین الملل انجمن صنفی فراورینمایندگان نوشت افزار کشور افزود: این کتاب سرمشقی برای افرادی است که می خواهند با اتوماتیک تمرین داشته باشند و علاقه مندان به خوشنویسی نیز از این کتاب استقبال خواهند کرد.

اکبری مطرح کرد: پیوند اتوماتیک با روزمره افراد علاقه مند از دیگر اهداف تهیه این کتاب است و از آنجا که اشعار خیام چهار رباعی است، می تواند سرمشق خوبی برای نگارش باشد. این کتاب قرار بود در نمایشگاهی در فرهنگستان هنر رونمایی گردد، شیوع کرونا موجب توقف این رونمایی شد اما به زودی نمایشگاه آثار خوشنویسی با تهذیب در فرهنگستان هنر برگزار خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آواپیک تحریر ایرانیان افزود: کتاب خیام با همکاری اساتید خوشنویسی خانم ها فتاحی و افتخاری تهیه شده است و در بخش تحقیق و تدوین آن نیز از همکاری آقای حسین نورافشان بهره گرفته شده است. آقای محمدرضا بزرگمهر نیز گرافیست و صفحه آرای این اثر است.

اکبری مطرح کرد: کتاب خیام آرتپنکس دوزبانه به زبان های فارسی و لاتین است که در تیراژ 3 هزار جلد منتشر شده و یک هزار جلد آن نفیس خواهد بود. تعداد صفحات کتاب خیام آرتپنکس 256 صفحه است.

همزمان با بیست و چهارم آبان روز کتاب و کتابخوانی نشست خبری کتاب خیام آرتپنکس به صورت آنلاین برگزار گردید که در این نشست حسین نورافشان، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل کتاب خیام آرتپنکس با بیان اینکه بیست و چهارم آبان روز کتاب و کتابخوانی است درباره تهیه و آماده سازی اولین کتاب خیام خوشنویسی شده با اتوماتیک، گفت: کتاب خیام آرتپنکس، برای اولین بار در ایران بعد از یک سال فعالیت مستمر به صورت دو زبانه فارسی و لاتین تهیه و تنظیم شده است که آخرین مراحل چاپ و انتشار خود را در فرایند فراوری پشت سر گذاشته است.

حسین نورافشان گفت: این کتاب برای اولین بار با خط فارسی به سبک نستعلیق اتوماتیک پریسا افتخاری و خط لاتین به سبک کاپرپلیت نیلوفر فتاحی انتشار پیدا می نماید، که هر دو از اساتید به نام و مطرح این سبک از نگارش با اتوماتیک هستند که در این زمینه فعالیت حرفه ای دارند.

وی گفت: این کتاب با رعایت اصول کتابت و با نگاهی مدرن به انجام رسیده، تذهیب کتاب بر عهده نیلوفر فولادی بوده که از هنرمندان و اساتید خوب حال حاضر هنر تذهیب می باشد، همچنین صفحه آرایی و امور گرافیکی مجموعه توسط محمدرضا بزرگمهر با نگاهی دقیق انجام گرفته که به زیبایی هر چه بیشتر این کتاب افزوده است.

نورافشان اظهار کرد: این کتاب برای اولین بار در ایران و در مجموعه فرهنگی و هنری آرتپنکس تنظیم و انتشار پیدا می نماید که بن مایه آن اتوماتیک است، زیرا معمول ترین شی و ابزار برای نوشتن است که همه ما نسبت به آن حسی نوستالژیک داریم از این رو در این کتاب سعی بر آن شده که توانایی نگارش با ساده ترین ابزار نوشتن به مخاطب یادآور گردد و حس دوباره خوانی رباعیات خیام با تصویری جدید در ذهنش جای بگیرد.

وی با بیان اینکه از دیگر قابلیت های این کتاب می توان به سرمشق بودن هر دو خط فارسی و لاتین برای علاقمندان به خوشنویسی با اتوماتیک اشاره نمود که می تواند بستر مناسبی برای آغاز باشد، توضیح داد: از شهریور 98 که اقدام به پیش فراوری این مجموعه کردیم، در ایده خلق این اثر محدود به کتاب نشدیم و سعی کردیم رباعیات خیام را فراتر از یک کتاب ببینیم، زیرا خیام در درجه اول یک منجم، است که در ریاضیات و هندسه هم صندلی ویژه ای دارد و به واسطه ترجمه فیتزجرالد به شاعری بین المللی تبدیل شده است که مورد احترام کشورهای مختلفی می باشد که یادبودهای سالانه ای را با نام این شاعر بلند آوازه ایرانی برگزار می نمایند، به همین خاطر در کنار تهیه کتاب، محصولات فرهنگی و هنری مختلفی از جمله تابلوهای خیام را به یاری اساتید خوشنویس و مذهبین عزیز شکل دادیم که حال و هوای متفاوت تری را در رونمایی از کتاب تجربه کنیم.

نورافشان اعلام کرد: تعداد هشتاد اثر تابلو خوشنویسی شده فارسی و لاتین برای این کتاب تهیه شده که اساتید محترم تذهیب خانم ها نیلوفر فولادی، مینا کاظمی، سمانه باقری، محبوبه رهاننده پور و سارا کبیری خیال و نگاره خود را در این تابلوها به ثبت رسانده اند.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل کتاب خیام آرتپنکس در انتها گفت: با نظر مدیریت مجموعه فرهنگی و هنری آرتپنکس آقای مجید اکبری، رونمایی از کتاب و محصولات فرهنگی خیام آرتپنکس به دلیل شیوع و گسترش کووید 19 به بعد از انتها یافتن محدودیت های حاصل از این ویروس موکول شد که در آن موقع تور بین المللی کتاب و تابلوها و محصولات فرهنگی آن در کشورهای همسایه و فارسی زبان و علاقمند به نمایش در خواهد آمد.

لازم به ذکر است که مجموعه فرهنگی هنری آرتپنکس حامی و برگزارنماینده رویدادهای فرهنگی و هنری است که در کارنامه فعالیتی خود تجربه برگزاری اولین نمایشگاه قلم در مرداد 97 را دارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1435

به "نسخه تحریری با اتوماتیک کتاب خیام به زودی رونمایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخه تحریری با اتوماتیک کتاب خیام به زودی رونمایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید