نشانه های پنهان فقر ویتامین K در بدن چیست؟

به گزارش آناسی، فقر ویتامین کا تقریبا در 31 درصد از بزرگسالان دیده می گردد. فقر ناشی از این ویتامین بر استخوان ها، مفاصل و قلب تاثیر می گذارد.

نشانه های پنهان فقر ویتامین K در بدن چیست؟

به گزارش خبرنگاران، دو نوع ویتامینK1وK2شناخته شده است. ویتامینK1 نقش مهمی در لخته شدن خون دارد در حالی که نوع دوم برای سلامت استخوان ها، تنظیم رشد سلولی و جلوگیری از کلسیفیکاسیون شریان ها موثر است.

برای جلوگیری از کمبود این ویتامین، توصیه می گردد بزرگسالان به میزان کافی سبزیجات تیره رنگ مانند کلم بروکلی، کاهو و اسفناج، کدو و آب انار مصرف نمایند.

این غذاها سرشار از ویتامینK1 هستند. اما گوشت مرغ، جگر و تخم مرغ سرشار از ویتامینK2 هستند.

ویتامین کا یک ویتامین محلول در چربی است بنابراین بهتر است با غذاهای حاوی چربی های سالم آنرا به بدن برسانید.

زنان در سنین 19 سال به بعد به روزانه 90 میکروگرم ویتامین کا احتیاج دارند. این میزان برای مردان در همین سنین باید 120 میکروگرم باشد.

خونریزی زیاد: اگر زخم های شما خونریزی شدیدی دارند، شما ممکن است دچار فقر ویتامین کا شده باشید. دوره های شدید قاعدگی، وجود خون در ادرار یا مدفوع، خونریزی شدید بینی و یا لثه ها نیز ممکن است ناشی از فقر این ویتامین باشد.

از دست رفتن قدرت استخوان ها: ویتامین کا می تواند در سلامت استخوان ها نقش داشته باشد. بعضی تحقیقات رابطه بین مصرف بیشتر ویتامین کا و افزایش تراکم استخوان و همچنین خطر کمتر شکستگی های لگن را ثابت نموده اند.

مسائل قلب: هنگامی که سطح ویتامین کا در بدن پایین است، کلسیفیکاسیون عروقی رخ می دهد. این عارضه یک عامل خطر برای ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب است. افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه بیشتر در معرض کلسیفیکاسیون عروقی هستند.

بروز علائم آرتریت: در اثر کمبود ویتامین کا، استخوان ها و غضروف ها تمام مواد معدنی مورد احتیاج خود را دریافت نمی نمایند. این شرایط، خطر ابتلا به استئوآرتریت را افزایش خواهد داد.

کبودی پوست: افرادی هستند که با کمترین ضربه به شدت کمبود می شوند. انجام یک آزمایش خون ساده برای معین میزان ویتامین کا بدن برای افرادی که از این مشکل شکایت دارند پیشنهاد می گردد. تشخیص زودهنگام افت ویتامین کا در خون به راحتی قابل کنترل بوده و علائم به سرعت رفع می گردد.

دیابت: فقر ویتامین کا در بدن خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می دهد و این را محققان هلندی ثابت نموده اند. علت دقیق این که چرا ویتامین کا دارای اثر محافظتی علیه دیابت است، معین نشده ولی شاید به ایکن خاطر باشد که این ویتامین سبب کاهش التهاب و بهبود حساسیت به انسولین می گردد.

پوکی استخوان: کمبود ویتامین کا با ابتلا به پوکی استخوان مرتبط است. این ویتامین در ساختن یک نوع پروتئین استخوان به نام استئوکلسین نقش مهمی دارد. بهتر است زنان مصرف سبزیجات به ویژه انواع دارای برگ سبز را در اوایل دوران یائسگی یا پیش از آن افزایش دهند.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1648

به "نشانه های پنهان فقر ویتامین K در بدن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های پنهان فقر ویتامین K در بدن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید