همه آنچه درباره مراکز ترک اعتیاد باید بدانید

ترک اعتیاد در مراکز سرپایی و بستری صورت می گیرد و درمان در این مراکز به کمک داروها به دست کادر درمان انجام می شود.

همه آنچه درباره مراکز ترک اعتیاد باید بدانید

به گزارش خبرنگار کمبود مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی در زمینه اعتیاد و برخی عوامل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی حاکم بر شرایط امروز جامعه، زمینه را برای گسترش وابستگی به سوء مصرف مواد مخدر در سطح کشور فراهم کرده است.

رشد معضل اعتیاد در جامعه به عنوان یک پدیده پیچیده و تهدید کننده و یک بیماری چند وجهی می تواند مسائل زیادی را برای امنیت، آرامش، ارزش های اخلاقی و به ویژه سلامت روحی و جسمی جامعه ایجاد کند. در کشور ما نیز با گذشت زمان اقدامات و روش های مختلفی را برای پیشگیری از شیوع آن انجام داده اند که تاسیس مراکز درمان و ترک اعتیاد یکی از اقدامات موثر اجرا شده در طول این سال ها است.

علل گرایش به مصرف دخانیات چیست؟

مسعود جوادی متخصص حوزه اعتیاد در گفت وگو با خبرنگار درباره مراکز درمان و ترک اعتیاد گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری سازمان های مرتبط با حوزه اعتیاد از قبیل سازمان بهزیستی، شهرداری، موسسات خیریه و سازمان مبارزه با مواد مخدر و اجرای برنامه های مختلف کاربردی توانسته است با همه کاستی ها و مسائل موجود اقدامات موثری را برای کاهش، پیشگیری و درمان اعتیاد انجام دهد؛ که ایجاد مراکز درمان سوء مصرف مواد به عنوان یک راهکار عملی و موثر در حال اجرا است.

جوادی اظهار کرد: مراکز درمان سوء مصرف مواد مخدر به طور کل به دو بخش سرپایی و بستری تقسیم می شوند که پایه درمان در مراکز سرپایی بر روی تغییر مصرف و جایگزینی شربت ها و قرص های مورد تائید وزارت بهداشت است. در مراکز بستری به دلیل حضور پزشکان متخصص و بهره گیری از تجهیزات و تحقیقات نوین، فرایند درمان با پیچیدگی های متفاوتی همراه است.

آزادی قلیان در ایستگاه بهارستان/ وکلای ملت، مدافع مردم یا مافیای دخانیات؟!

او افزود: از نگاه حوزه سلامت، اعتیاد یک بیماری است که علاوه بر مسائل جسمی، مسائل روحی، روانی و اجتماعی برای فرد ایجاد می کند. به همین دلیل برای درمان افراد معتاد نیاز است مراکزی با حضور کادر درمانی مجرب و حرفه ای فعال باشد. تا اقدامات لازم برای پیشگیری از عود بیماری انجام شود.

این موسس مرکز تخصصی ترک اعتیاد بخش خصوصی و دولتی را مکمل یکدیگر خواند و گفت: مراکز ترک اعتیاد با روش های متفاوتی از سال های گذشته در بخش دولتی و خصوصی با سطح امکانات مختلف تاسیس شده اند. در سال های گذشته بهره گیری از مددکاران و پزشکان به صورت دوره ای انجام می شد و در مراکزی نیز از حضور افراد پاک شده به عنوان بازوی پرقدرت در درمان معتادان استفاده می شد. در حال حاضر مراکز درمانی با همان ساختار گذشته که به عنوان مراکز بازپروی و کمپ های ترک اعتیاد شناخته می شوند فعال هستند. اما مراکز درمان تحت نظر وزارت بهداشت به کمک کادر درمانی اداره می شوند.

سرطانی دردناک که سیگاری ها را هدف می گیرد

او افزود: در حوزه درمان بخش خصوصی و دولتی مکمل یکدیگرند. بخش خصوصی با بیماران محدودتر هزینه های بیشتر و بخش دولتی با بیماران بیشتر و هزینه های کمتر در حوزه درمان اعتیاد فعالیت می کنند؛ اما به طور کل برای درمان این بیماری عامل بسیار مهم خصوصیات فردی بیمار است. زیرا اراده و باور ترک اعتیاد، از پول و امکانات مهم تر است. به همین دلیل فرد بیمار، خانواده ها و درمانگران در ابتدا باید تشخیص دهند که فرد در چه مرحله ای قرار گرفته است. اگر فردی چندین سال است که با این بیماری دست و پنجه نرم می کند و از نظر روحی دیگر توان ترک ندارد حتما نیازمند خدمات و روش های دیگری است.

جوادی با تاکید بر اینکه باید علمی تر حرکت کنیم، بیان نمود: امروز با پیشرفت علم و تجهیزات پزشکی و همچنین رشد مواد مخدر صنعتی می طلبد تغییرات جدید در ساختار مراکز درمانی ترک اعتیاد داشته باشیم، در بخش دولتی تمرکز بر روی تحقیقات علمی و ساماندهی و اصلاح فرایند ها در مراکز سرپایی درمان سوء مصرف مواد است. در بخش خصوصی نیز در حال حاضر تعداد محدودی مرکز تخصصی روانپزشکی و ترک اعتیاد تاسیس شده است که با حضور پزشکان متخصص و کادر درمانی مجرب در حال ارائه خدمات درمانی با جدیدترین روش های درمانی روز دنیا هستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 19 اسفند 1398 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 807

به "همه آنچه درباره مراکز ترک اعتیاد باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آنچه درباره مراکز ترک اعتیاد باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید