شرایط بازار مواد غذایی در آستانه یلدا؛ آجیل شب یلدا چطور ضدعفونی کنیم؟

به گزارش آناسی، همه ساله از چند روز مانده به طولانی ترین شب سال، تقاضا برای خرید بعضی اقلام به منظور اجرای این سنت دیرینه به حداکثر خود می رسد که سال جاری با وجود ویروس کرونا، شب یلدا متفاوت از سال های دیگر برگزار می گردد.

شرایط بازار مواد غذایی در آستانه یلدا؛ آجیل شب یلدا چطور ضدعفونی کنیم؟

به گزارش خبرنگاران، آنالیز ها از بازار مرغ و ماهی نشان می دهد که قیمت هر کیلو مرغ گرم در خرده فروشی ها از 20 هزار و 400 تا 23 هزار تومان، سینه با کتف 45 هزار تومان، سینه بدون کتف 46 هزار تومان، فیله مرغ 48 هزار تومان، قزل آلا 47 تا 48 هزار تومان، سفید دریایی 90 هزار تومان، آزاد 35 هزار تومان، شوریده 95 هزار تومان، سالمون نروژ 130 هزار تومان، حلوا 95 هزار تومان و شیر 85 تا 90 هزار تومان است که بعضی مسئولان انتقاداتی نسبت به این نرخ ها دارند.

با وجود اظهار نظر فراورینمایندگان مبنی بر فراوانی فراوری خشکبار و تعادل قیمت به دلیل کاهش صادرات، اما بازار حرف دیگری برای گفتن دارد.

رصد ها نشان می دهد که قیمت هر کیلو پسته از 180 تا 280 هزار تومان، مغز فندق 260 تا 300 هزار تومان، تخمه ژاپنی 45 تا 70 هزار تومان، کدو گوشتی 80 تا 100 هزار تومان، بادام زمینی 50 تا 85 هزار تومان، نخودچی 35 تا 70 هزار تومان، آفتابگردان 30 تا 65 هزار تومان، مغز گردو 260 تا 300 هزار تومان، کشمش 45 تا 60 هزار تومان، مغز بادام درختی 260 تا 300 هزار تومان، برگ زردآلو 55 تا 70 هزار تومان، بادام هندی 300 تا 450 هزار تومان، آجیل شیرین مخصوص شب یلدا 130 تا 190 هزار تومان، آجیل مخلوط شور 100 تا 180 هزار تومان و آجیل چهار مغز 200 تا 250 هزار تومان است که نسبت به سال های قبل جهش چند برابری داشته است که امکان خرید برای بسیاری از دهک های جامعه وجود ندارد.

از روز ها قبل بسیاری از مغازه های میوه فروشی به استقبال یلدا رفتند به طوری که بسیاری از پیاده رو های جلو مغازه ها از سبد و جعبه های میوه مخصوص این شب اعم از خرمالو، انار، هندوانه، ازگیل، پرتقال و دیگر میوه های رنگارنگ این فصل مملو است که بسیاری از رهگذران اقدام به خرید و بعضی دیگر قیمت ها را سوال می نمایند تا بتوانند در کانون گرم خانواده خود به دور از تجمع این شب را سپری نمایند.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات بازار شب یلدا و شرایط تقاضا نسبت به شیوع ویروس کرونا با خبر شویم:

آرامش بازار مرغ در شب یلدا/ نرخ هر کیلو مرغ 22 هزار و 500 تومان

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی از ثبات قیمت مرغ در بازار اطلاع داد و گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو مرغ زنده 15 هزار و 500 تا 16 هزار تومان و مرغ گرم 22 هزار و 500 تومان است. با توجه به عرضه مرغ منجمد و گرم با نرخ مصوب پیش بینی می گردد که بازار مرغ در شب یلدا نوسان چندانی نداشته باشد.

اسداله نژاد با اشاره به اینکه 80 درصد نهاده دامی با نرخ مصوب تامین می گردد، بیان نمود: اگر 20 درصد مابقی نهاده های دامی با نرخ مصوب تامین گردد، مرغداران به ادامه فراوری دلگرم می شوند.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ادامه داد: عدم تعادل بین عرضه نهاده و تقاضا موجب شد که شاهد افزایش جهش قیمت در بعضی نهاده ها همچون کنجاله سویا باشیم.

این مقام مسئول مشکل کنونی سامانه بازارگاه را همچنان تاخیر در تحویل نهاده ها اعلام نمود.

وی ادامه داد: اگر این مشکل رفع گردد می توان امیدوار بود با تامین نهاده ها با قیمت مصوب بازار سیاه نهاده های دامی از بین برود.

آجیل شب یلدا چطور ضدعفونی کنیم؟

همتیان یکی از فراورینمایندگان خشکبار از فراوانی فراوری اقلام آجیل و خشکبار اطلاع داد و گفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی، سال جاری در فراوری بسیاری از اقلام نسبت به سال قبل کمبودی نداریم.

وی اضافه نمود: در طول تاریخ، آیینه دیرینه و سنت ایرانیان در شب یلدا برگزار شده و سال جاری با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و اجتناب از دورهمی ها در محیط خانواده این سنت برگزار می گردد.

همتیان ادامه داد: به افراد توصیه می گردد که از واحد های صنفی معتبر اقدام به خرید آجیل و خشکبار نمایند و برای اطمینان بیشتر پس از خرید نسبت به حرارت دادن آن در فر و روی گاز اقدام نمایند که این امر موجب شده آلودگی های احتمالی از بین رود.

این فراورینماینده خشکبار کاهش صادرات را یکی دیگر از دلایل فراوانی محصول برشمرد و گفت: با توجه به گسترش ویروس کرونا و بسته شدن مرزها، میزان صادرات کاهش یافت که این امر در تعادل قیمت در بازار داخل تاثیر گذار بوده است.

ثبات قیمت شکلات در بازار شب یلدا/بازار شکلات تعریفی ندارد

جمشید مغازه ای رئیس انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات، با اشاره به اینکه بازار شکلات تعریفی ندارد، اظهار کرد: با گسترش ویروس کرونا و کاهش قدرت خرید خانوار، تقاضا برای خرید 20 تا 30 درصد کاهش یافته است.

وی اضافه نمود: علی رغم آنکه حاشیه سود فراورینمایندگان از 14 تا 15 درصد به 4 تا 5 درصد کاهش یافته است، اما به سبب لوکس بودن این محصول در سبد خانوار و نبود کالا در سبد مصرفی، بازار شیرینی و شکلات تعریفی ندارد.

مغازه ای با اشاره به اینکه برنامه ای برای افزایش قیمت کماکان تا خاتمه سال نداریم، بیان نمود: در حال حاضر فراورینمایندگان سود خود را در سبد می بینند و چنانچه اتفاق خاصی در مواد اولیه رخ ندهد، برنامه ای برای افزایش قیمت شکلات در بازار نداریم.

رئیس انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات درباره بازار شکلات در شب یلدا بیان نمود: با گسترش ویروس کرونا و اجتناب در دورهمی ها پیش بینی می گردد تقاضای چندانی برای خرید شکلات در بازار وجود نداشته باشد.

حباب 50 درصدی قیمت ماهی در خرده فروشی

ارسلان قاسمی مدیر عامل اتحادیه تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه ماهی شب یلدا نداریم، اظهار کرد: با توجه به کاهش دورهمی و مهمانی ها، سال جاری سطح تقاضا در شب یلدا نسبت به سال های قبل کمتر است، اما در عرضه مسئله ای وجود ندارد.

وی با اشاره به دلایل گرانی ماهی در بازار اضافه نمود: با گسترش ویروس کرونا و تعطیلی مراکز مصرف نماینده، قیمت ماهی ناشی از مسائل سیستم عرضه همچنان بالاست، چرا که بسیاری از عرضه نمایندگان و فروشندگان در مقاطعی از خرید ماهی از فراورینماینده استنکاف می کردند تا بتوانند با پایین نگه داشتن سطح عرضه توجیهی برای افزایش قیمت داشته باشند.

قاسمی حباب فعلی قیمت ماهی در بازار را 20 تا 50 درصد اعلام نمود و گفت: با اعمال نظارت دقیق بر سطح بازار شاهد سودجویی عوامل واسطه و دلال نیستیم که این امر در تامین امنیت غذایی تاثیر بسزایی دارد.

آرامش بازار هندوانه در شب یلدا

مجتبی شادلو نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران از فراوانی هندوانه در بازار اطلاع داد و گفت: با توزیع هندوانه تازه از نوار جنوبی کشور، کمبودی در عرضه وجود ندارد که بخواهد بر نوسان قیمت در بازار دامن بزند.

وی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه انار و خرمالو وجود ندارد، اضافه نمود: این محصولات در مهر و آبان برداشت شده و هم اکنون از ذخایر انباری و سردخانه ای در حال توزیع است، آنچه در این میان حائز اهمیت است خانوار ها با خرید به میزان احتیاج از گرانی های بی رویه جلوگیری نمایند.

شادلو در خاتمه با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه میوه شب یلدا وجود ندارد، توضیح داد: با گسترش ویروس کرونا و کاهش دورهمی ها، کمبودی در عرضه محصولات باغی و هندوانه به عنوان اقلام اصلی شب یلدا وجود ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1503

به "شرایط بازار مواد غذایی در آستانه یلدا؛ آجیل شب یلدا چطور ضدعفونی کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط بازار مواد غذایی در آستانه یلدا؛ آجیل شب یلدا چطور ضدعفونی کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید