چگونه یک سفر اخلاقی داشته باشیم؟

به گزارش آناسی، اگر فرصت سفر پیدا کردید، سعی کنید از تأثیر تعطیلات خود بر محیط زیست و مردم محلی مناطقی که بازدید می کنید مطلع باشید. گردشگری می تواند یک چیز شگفت انگیز برای یک منطقه یا کشور باشد. در عین حال شما می توانید هم لذت ببرید و هم یک سفر اخلاقی داشته باشید.

چگونه یک سفر اخلاقی داشته باشیم؟

سفر اخلاقی چیست؟

سفر اخلاقی که با نام های بومگردی یا اکوتوریسم نیز شناخته می گردد، شکلی از سفر/توریستی است که اخلاق سفر را در نظر می گیرد. یک توریست اخلاق مدار محیط زیست، رفاه مردم محلی و نقطه پایانی پولی را که هنگام سفر خرج می نمایند، در نظر می گیرد. این اصطلاح در ابتدا به وسیله هکتور سبالوس لاسکورین در سال 1983 ابداع شد، اما این مفهوم واقعاً در سال های اخیر مطرح شده است.

به طور کلی، هدف از سفرهای اخلاقی تشویق سفرهایی است که حداقل تأثیری خنثی بر محیط داشته باشد. بعلاوه سفرهایی را تشویق می کند که به جای بهره کشی از آن ها، زندگی افرادی را که در صنعت توریستی کار می نمایند، بهبود می بخشد.

چرا به سفر اخلاقی اهمیت می دهیم؟

مهم است به یاد داشته باشید در حالی که در کشور دیگری در تعطیلات هستید، کسانی که در هتل ها، بارها و کافه های شما کار می نمایند، این کار را نمی نمایند. با فکر کردن به مکان هایی که بازدید می کنید و جایی که پول خود را در آنجا خرج می کنید، می توانید به جلوگیری از استثمار کارگران محلی یاری کنید. با استفاده از روش های حمل و نقل سازگار با محیط زیست می توانید به کاهش آسیب های زیست محیطی یاری کنید.

انتخاب یک سفر اخلاقی همواره آسان نیست و ممکن است نتوانید هر بار کارها را دقیقاً همانطور که دوست دارید انجام دهید. به یاد داشته باشید که شما فقط می توانید برترین کار را انجام دهید.

چگونه یک مسافر با اخلاق باشیم

قبل از رفتن به سفر یا تعطیلات، در نظر بگیرید که چگونه می توانید در انتخاب های خود اخلاقی تر عمل کنید.

تصمیم گیری برای سفر

زمانی را برای فکر کردن به جایی که در حال بازدید هستید اختصاص دهید. به نابرابری اجتماعی و نحوه برخورد با گروه های اقلیت نگاه کنید. به رابطه کشور با حیات وحش و محیط زیست نگاه کنید. در خصوص شرایط سیاسی کشوری که می خواهید از آن بازدید کنید و رابطه آن با سایر کشورها تحقیق کنید. از این اطلاعات برای تصمیم گیری در خصوص اینکه آیا این مکانی است که می خواهید بازدید کنید، بهره ببرید و اینکه آیا منطقه و مردم از بازدید توریستان سود می برند یا خیر یا اینکه تاثیر منفی بر آنها خواهد گذاشت.

آیا باید در خارج از کشور داوطلب شوم؟

اگر کشوری که قصد بازدید از آن را دارید سابقه ضعیفی دارد، بهتر است در خصوص رفتن تتازه نظر کنید. با این حال، اگر هنوز مایل به بازدید هستید، می توانید در حین حضور در آنجا کارهای داوطلبانه انجام دهید. با این حال، سعی کنید از افتادن در دام تبدیل شدن به یک داوطلب خودداری کنید. توریستی داوطلبانه نامی است که به پکیج های تعطیلات در خارج از کشور داده می گردد که ادعا می نمایند فرصت های داوطلبانه را در کشورهای فقیرتر ارائه می دهند. در واقع، داوطلبان و شرکت ها کسانی هستند که بیشترین سود را می برند، در حالی که افراد محلی ممکن است تحت تأثیر منفی فعالیت های داوطلبانه قرار گیرند. درباره سازمان های محلی که در آن منطقه کار می نمایند اطلاعات کسب کنید و ببینید چه مهارت هایی می توانید ارائه دهید.

به اثرات زیست محیطی حمل و نقل فکر کنید

سعی کنید هنگام سفر مراقب نحوه حمل و نقل خود باشید. سفر هوایی بدترین تاثیر را بر محیط زیست دارد. اگر باید به جایی پرواز کنید، تحقیق کنید و ببینید خطوط هوایی چه اقداماتی برای جبران ردپای کربن خود دارند. آیا جایی وجود دارد که بتوانید به جای آن با قایق یا قطار به آنجا بروید؟

هنگامی که به مکان خود رسیدید سعی کنید تا حد امکان پیاده روی کنید، دوچرخه سواری کنید یا از وسایل حمل و نقل عمومی بهره ببرید. اگر به چند کشور یا منطقه سفر می کنید، سعی کنید به جای پرواز از قطار یا اتوبوس برای رفت و آمد بین آنها بهره ببرید.

اگر استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی امکان پذیر نیست و مجبورید ماشین کرایه کنید، ببینید آیا می توانید وسیله نقلیه الکتریکی یا هیبریدی کرایه کنید.

تصمیم گیری برای حمایت از کدام کسب و کارها

در بعضی از منطقه ها توریستی محبوب می تواند نابرابری اجتماعی عظیمی وجود داشته باشد. ببینید آیا این مورد در مکانی که بازدید می کنید وجود دارد یا خیر. سعی کنید در خصوص اخلاقیات مشاغل در منطقه ای که می خواهید تحقیق کنید و از حمایت از مشاغلی که از مردم محلی سوء استفاده می نمایند اجتناب کنید. به اطلاعاتی در خصوص نحوه پرداخت دستمزد افراد، نوع ساعات کار و شرایط کاری آنها دقت کنید.

اگر می خواهید با یک شرکت تور مسافرتی سفر کنید، بدانید که آنها چقدر به راهنمایان محلی خود پرداخت می نمایند و چگونه با کارکنان خود و سایر مشاغلی که با آنها کار می نمایند رفتار می نمایند. انجمن ها و وبلاگ های آنلاین سفر می توانند در این زمینه به شما یاری نمایند.

سعی کنید مشاغل محلی را پیدا کنید

توریستی می تواند برای جوامع محلی بسیار مفید باشد اما اگر تمام پول خود را در شرکت های چند ملیتی خرج کنید، اینطور نیست. از بازارهای محلی خرید کنید، در هتل ها یا خوابگاه های محلی اقامت کنید یا در تورهای محلی شرکت کنید. در بسیاری از مواقع اینها گزینه مقرون به صرفه تری خواهند بود و می دانید که پول به اقتصاد محلی سرازیر می گردد.

فرهنگ را بیاموزید و به آن احترام بگذارید

این مهم است که سعی کنید فرهنگ کشوری را که به آن می روید درک کنید. بعضی از فرهنگ ها با فرهنگ ما بسیار فرق دارد و ممکن است لازم باشد به نحوه لباس پوشیدن، غذا خوردن و ارتباط با مردم محلی فکر کنید. چند عبارت را در زبان محلی یاد بگیرید. مردم از شما انتظار ندارند که مسلط باشید اما قدردان کوشش شما هستند.

فرهنگ چیزی عمیق تر از زبان، لباس و آداب سفره است. مطلع بودن از نظر فرهنگی بعلاوه شامل توجه به تفاوت های فرهنگی نه چندان آشکار و ضمنی تر است. مشاهده کنید که مردم چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند و با یکدیگر رفتار می نمایند، چگونه احساسات را ابراز می نمایند، چه نوع ارزش هایی دارند. سعی کنید در هنگام تجربه یک فرهنگ تازه تا حد امکان ذهنی باز داشته باشید.

زباله ها را جمع کنید

بسیاری از مکان های توریستی محبوب در سراسر دنیا با زباله ها مشکل دارند. تصاویری از سواحل زیبا، کوه ها و جنگل های پر از پلاستیک در حال رایج شدن است. ناگفته نماند که زباله های خود را با خود بیاورید اما اگر می توانید، چند تکه اضافی هم بردارید. اگر هر کسی که از یک منطقه خاص بازدید می نماید، چند تکه زباله را با خود بردارد، می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

یک بطری آب قابل استفاده مجدد همراه داشته باشید

در بعضی کشورها نوشیدن آب لوله کشی ایمن نیست. خرید یک بطری کوچک آب اغلب مقرون به صرفه و راحت است که هر بار که به آن احتیاج دارید مصرف کنید اما باعث ضایعات زیادی نیز می گردد. بطری خود را همراهتان بیاورید و از منابع آبی که در دسترس هستند دوباره پر کنید. اگر احتیاج به خرید آب دارید، سعی کنید یک ظرف بزرگ آب خریداری کنید و بطری قابل استفاده مجدد خود را در صورت احتیاج دوباره از آن پر کنید، نه تعداد زیادی ظرف کوچک.

در سفر در خصوص رفاه حیوانات تحقیق کنید

توجه داشته باشید که بهره برداری از حیوانات برای صنعت توریستی در بسیاری از نقاط دنیا نیز یک مسئله بزرگ است. به حیوانات وحشی اغلب داروهایی داده می گردد تا آنها را آرام نمایند تا فرصت عکس داشته باشند. فیل ها وقتی برای فیل سواری استفاده می شوند و با روش های بسیار خشن آموزش می بینند، درد زیادی را تجربه می نمایند. به همین ترتیب بسیاری از حیوانات عملکردی برای ترس از مربی خود آموزش می بینند و به همین علت از آنها اطاعت می نمایند.

مراقب حیواناتی باشید که در اسارت در باغ وحش ها و پارک های حیات وحش نگهداری و پرورش داده می شوند. حیواناتی که در اسارت پرورش می یابند به احتمال زیاد هرگز در طبیعت نمی توانند دوام آورند. بعضی از برنامه ها ضروری هستند و پرورش گونه های در معرض خطر را ترویج می نمایند یا به حیوانات نجات یافته یا یتیم یاری می نمایند. سعی کنید قبل از بازدید از یک پارک حیات وحش یا پناهگاه اطلاعاتی کسب کنید تا بفهمید چقدر اخلاقی است.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید سوغاتی حیوانات است. عاج فیل، دندان و استخوان خزندگان، پوست حیوانات و لاک لاک پشت تنها بخشی از سوغاتی هایی است که از حیوانات تهیه می گردد که ممکن است در سفر خود ببینید. بعلاوه باید از سوغاتی هایی که از مرجان و صدف تهیه می گردد خودداری گردد. تخمین زده می گردد که 20 درصد از صخره های مرجانی دنیا در حال حاضر از بین رفته اند و برداشت صدف برای پوسته های دریایی آنها را به سمت انقراض سوق می دهد.

شیوه های حمل و نقل اخلاقی

در خصوص رسیدن به مقصد و دور زدن در حین کاوش در منطقه، تحقیق خود را انجام دهید.

قطارها

شبکه گسترده ای از قطارها در سراسر دنیا وجود دارد. چه به مقصدی پرواز کنید و چه با قایق برای رسیدن به آنجا بروید، می توانید از قطار برای رسیدن به مقصد به موقع و ایمن بهره ببرید.

اتوبوس ها

اگر بین کشورها یا شهرها سفر می کنید، اتوبوس اغلب مقرون به صرفه ترین راه برای انجام این کار است.

کشتی

سوار شدن به کشتی نیز ممکن است یک گزینه برای شما باشد و در بسیاری از موارد این می تواند تأثیر کمتری بر محیط زیست نسبت به پرواز داشته باشد. با این حال، این همواره یک تضمین نیست، بنابراین مهم است که درباره شرکتی که کشتی را اداره می کند، چقدر سوخت برای مسافتی که سفر می کنید و مقایسه آن با یک پرواز، تحقیق کنید.

تراموا و مترو

بسیاری از شهرها در سراسر دنیا دارای تراموا و مترو هستند و مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست هستند. جابجایی بیشتر آنها نیز بسیار آسان است حتی اگر در خواندن نقشه ها عالی نباشید.

پیاده روی یا دوچرخه سواری

بدیهی است که شما نمی توانید از کشوری به کشور دیگر یا شهری به شهر دیگر پیاده روی کنید اما می توانید به جای استفاده از تاکسی یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، از پاهای خود برای کاوش در خود شهر بهره ببرید. یا دوچرخه برای چند روز کرایه کنید. بسیاری از شهرهای اروپایی بسیار دوستدار دوچرخه هستند.

در نهایت اگر به اطلاعات بیشتری احتیاج دارید، از اپراتور آژانس ها بخواهید بیشتر شما را هدایت نمایند.

منبع:

spunout

منبع: هفت گنج
انتشار: 29 شهریور 1401 بروزرسانی: 29 شهریور 1401 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2251

به "چگونه یک سفر اخلاقی داشته باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه یک سفر اخلاقی داشته باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید