چینی ها به دنبال جهت جاده ابریشم در ایران

به گزارش آناسی، سرمایه گذاران چینی راستا جاده ابریشم را برای سرمایه گذاری در 20 بنای تاریخی کشور انتخاب نموده اند تا با کاربری پذیرایی و اقامتی این بناها را احیا نمایند.

چینی ها به دنبال جهت جاده ابریشم در ایران

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش آناسی، هفته گذشته تفاهم نامه ای میان صندوق احیا و یک شرکت سرمایه گذاری چینی امضا شد تا براساس آن 20 بنای تاریخی که حتی امکان واگذاری آن ها خارج از مزایده به چینی ها وجود دارد، در راستا جاده ابریشم و برای امکان سنجی و مطالعات ابتدایی و با هدف بهره برداری نهایی به سرمایه گذاران چینی معرفی شوند.

با اعلام این خبر از هفته گذشته و با وجود ابهاماتی درباره نوع واگذاری تعداد قابل توجه بناهای تاریخی به سرمایه گذارانی خارج از کشور و از سوی دیگر داشتن یک تجربه به نسبت ناموفق از سوی صندوق احیا در واگذاری سه بنای تاریخی به یک شرکت سرمایه گذار ایرانی، پرسش های زیادی درباره نحوه این واگذاری به چینی ها مطرح می گردد؛ اصلا آن ها بر چه اساسی به ایران پیشنهاد ارائه یک بسته 20 تایی را داده اند؟ آیا چینی ها براساس پیشنهاد پکیج 20 تایی خود شرایط خاصی را از طرف ایرانی درخواست نموده اند؟ آیا میزان سرمایه گذاری برای بسته کامل 20 بنای تاریخی را اعلام نموده اند؟ کاربری این بناها را چه کسی تعیین می نماید؟ و حتی میزان سرمایه و برآورد قیمت ها در این پروژه چه میزان است؟

محمدرضا پوینده، مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از آثار تاریخی در گفت وگو با آناسی پاسخ های نسبتا کوتاهی به این پرسش ها می دهد.

او نخست با بیان این که ابتدا شرکای ایرانیِ این سرمایه گذاران چینی به صندوق حفظ و احیا مراجعه نموده و درخواست خود را برای ارائه چنین پکیجی داده اند، می گوید: پس از فرآیند اتفاقاتی که به مرور و در ریتم زمانی تعیینی رخ دادند مانند سفر رئیس جمهور چین به ایران، مطرح شدن بحث جاده ابریشم و برگزاری اجلاس جهانی جهانگردی در ارومیه و در ادامه برگزاری همایش کاروانسرای راستا جاده ابریشم، آن ها تمایل همکاری خود را به ما اعلام کردند و حتی از طرف صندوق احیا چند جلسه در این زمینه با این سرمایه گذاران برگزار گردید.

مدیر عامل صندوق احیا و بهره برداری از آثار تاریخی با بیان این که یک کمیته از سوی صندوق احیا موظف به آنالیز راستا راه ابریشم در ایران برای بستن این پکیج به مدت حدود شش ماه شده است، ادامه می دهد: طرف چینی نیز کارشناسانی را آنالیز توانمندی ها در اختیار دارد.

پوینده می گوید: بر همین اساس طرف چینی موظف شده تا در مدت 6 ماه با انجام مطالعات مقدماتی و آنالیز اسناد و مدارک نسبت به بهره برداری از این بناها اعلام نظر کند.

وی همچنین با بیان این که طرف چینی میزان تعیینی برای سرمایه گذاری در پروژه پیشنهادی اش تعیین ننموده است، بیان می نماید: قطعا در پکیجی که نهایی شده و به آنها ارائه می گردد، میزان سرمایه گذاری برای مرمت و اجاره و دیگر برآوردها در هر کدام از بناهای معرفی شده با یکدیگر متفاوت است، به همین دلیل در حال حاضر امکان اعلام هر نوع قیمتی برای سرمایه گذاری آن ها وجود ندارد.

او شرح می دهد: نخست باید مبلغ مرمت و میزان سرمایه گذاری و دیگر موارد در پکیج 20 تایی که در نهایت به سرمایه گذاران چینی ارائه می گردد، تعیین گردد و سپس طرح مطالعات مالی آماده گردد.

وی تاکید می نماید: با توجه به این که بناهای تاریخی که باید به طرف چینی ارائه شوند، در راستا جاده ابریشم قرار دارند، معمولا کاربری پذیرایی و اقامتی می گیرند.

به گفته پوینده، گروه سرمایه گذاران چینی در بحث هتل های تجاری نیز مذاکراتی در قالب تفاهم نامه های کلی داشته اند.

ایتالیایی ها هنوز برای سرمایه گذاری در بناهای تاریخی به تفاهم نرسیده اند

مدیر عامل صندوق احیا با تاکید براین که پس از برجام، نخست وزیر ایتالیا بسته های سرمایه گذاری از ایران و صندوق احیا برای سرمایه گذاری در بناهای تاریخی ایران درخواست کرد، ادامه می دهد: پس از آن قرار شد دو طرف ایران و ایتالیا با یکدیگر مذاکره نمایند، بنابراین تا کنون صندوق در چندین دوره مذاکراتی را براساس درخواست سرمایه گذاران ایتالیایی، با آن ها داشته است، که البته هنوز دو طرف هیچ قراردادی را امضا ننموده اند. قطعا اولویت اول صندوق احیا سرمایه گذاری است.

به گفته وی، ایتالیایی ها اعلام نموده اند که می توانند تجربیات مرمتی خود را در قبال ارائه بناهای تاریخی به سرمایه گذاران این کشور به ایرانی ها ارائه دهند، در حالی که خوشبختانه به دلیل تمدن کهن ایرانی ها و تجربیات زیاد مرمت گران ایرانی، شاید نیازی به این اقدام وجود نداشته باشد.

به گزارش آناسی، پوینده پیش تر درباره علت واگذاری خارج از مزایده این 20 بنای تاریخی به آناسی شرح داده بود: این فراینده در صندوق احیا پیش بینی شده که در صورت اعلام آمادگی و توانمندی سرمایه گذار خارجی، خارج از مزایده تفاهم و واگذاری ها انجام گردد. البته این امکان فقط به سرمایه گذارانِ خارجی محدود نشده و اگر شرکت های داخلی توانمندی لازم را داشته باشند که مثلا 20 بنای تاریخی را یک جا مرمت و آماده بهره برداری نمایند، حاضریم با آنها نیز وارد چنین فرایندی شویم و خارج از مزایده واگذاری ها را انجام دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 633

به "چینی ها به دنبال جهت جاده ابریشم در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چینی ها به دنبال جهت جاده ابریشم در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید