یک ویتامین مهم و موثر برای پیشگیری از دیابت

به گزارش آناسی، مطالعات اخیر نشان می دهد که مکمل های ویتامین D در کاهش احتمال ابتلا به دیابت در افراد مبتلا به پیش دیابت نقش دارند. بر اساس این مطالعات، افراد مبتلا به پیش دیابت می توانند با مصرف مکمل ویتامین D خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا 15 درصد کاهش دهند.

یک ویتامین مهم و موثر برای پیشگیری از دیابت

به گزارش خبرنگاران، مکمل های ویتامین D معمولا برای محافظت در برابر پوکی استخوان و شکستگی استفاده می شوند، اما تحقیقات اخیر مزایای دیگر این ویتامین را برمی شمارد و اثبات می نماید که مصرف ویتامین D در افراد مبتلا به پیش دیابت، احتمال ابتلای کامل به دیابت را کم می نماید.

افراد مبتلا به پیش دیابت، قند خون بالاتر از حد نرمال دارند اما این مقدار به قدری بالا نیست که به عنوان دیابت نوع 2 تشخیص داده گردد. خبر خوب این است که افراد مبتلا به پیش دیابت هنوز هم می توانند از ابتلا به دیابت نوع 2 جلوگیری نموده یا آن را به تأخیر بیندازند؛ طی سه کارآزمایی بالینی، محققان دریافتند که مکمل های ویتامین D در کاهش خطر پیشرفت پیش دیابت به دیابت نوع 2 موثر هستند. یک آنالیز سیستمیک و متاآنالیز تازه نشان داده است که مصرف کافی ویتامین D در افراد مبتلا به پیش دیابت، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا 15 درصد کاهش می دهد و در طی سه سال، فقط کمتر از 23 درصد از بیماران مورد مطالعه که از ویتامین D استفاده می کردند، به دیابت مبتلا شدند.

بنا به گفته محققان، 374 میلیون نفر در سراسر دنیا مبتلا به پیش دیابت هستند و این یافته ها نشان می دهد که مصرف ویتامین D می تواند دیابت را حداقل در 10 میلیون نفر از آنها به تاخیر بیندازد.

با وجود اینکه هیچ مکملی جایگزین سبک زندگی سالم، رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم نیست، اما این پژوهش نشان داد که اگر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستید، ویتامین D در کاهش خطر ابتلا به این بیماری اثربخشی قابل قبولی دارد. اما این موضوع بدین معنا نیست که یک قرص بخورید و رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش روزانه را کنار بگذارید.

دیابت نوع 2 زمانی ایجاد می گردد که سلول های بدن دیگر به هورمون انسولین پاسخ مناسبی نمی دهند. انسولین در انتقال قندها از غذا به سلول ها یاری می نماید تا به عنوان انرژی مورد استفاده قرار گیرد. در این شرایط، سطح قند خون به طور مزمن بالا می ماند و به مرور زمان می تواند به رگ های خونی آسیب برساند و منجر به بیماری های قلبی، کلیوی و چشمی و دیگر مسائل جسمی گردد.

  • پیش دیابت با چه علائمی بروز می نماید؟ | 6 علامت خاموش پیش دیابت

منابع: medicalnewstoday، upi/ ترجمه از خبرآنلاین

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 اسفند 1401 بروزرسانی: 9 اسفند 1401 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2325

به "یک ویتامین مهم و موثر برای پیشگیری از دیابت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک ویتامین مهم و موثر برای پیشگیری از دیابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید