2 میلیون نفر برای کارت ملی هوشمند ثبت نام نکرده اند

به گزارش آناسی، تهران (پانا) - این روزها با توجه به شیوع بیماری کرونا و نداشتن کارت ملی هوشمند، افراد فاقدکارت در ادارات یا بانک ها به مشکل برخورده اند؛ پیش از این گفته شده بود بیش از 10 میلیون نفر در نوبت دریافت کارت ملی هوشمند هستند اما خیلی ها با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت با اینکه ماه ها از زمان ثبت نام آنها گذشته ولی هنوز پیروز به دریافت کارت ملی خود نشده اند.

2 میلیون نفر برای کارت ملی هوشمند ثبت نام نکرده اند

به گزارش ایران، در این خصوص با سیف الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت و گویی کردیم که می خوانید:

***

در حال حاضر از جمعیت کل کشور چه تعداد کارت هوشمند ملی دریافت نموده اند و چه تعداد باقی مانده اند؟ آیا افرادی هستند که هنوز ثبت نام ننموده باشند؟

از جمعیت 62 میلیون نفری واجد شرایط حدود 60 میلیون نفر مراحل تکمیل ثبت نام را انجام داده اند که از این تعداد 50 میلیون نفر کارت هایشان را تحویل دریافتد و حدود 10 میلیون نفر هنوز فاقد کارت ملی هستند، از تعداد 10 میلیون نفر باقی مانده نیز دو میلیون نفر نیز هنوز ثبت نام را انجام ندادند؛ مابقی ثبت نام ها اجرا شده و در نوبت دریافت کارت هوشمند ملی هستند.

دلیل به طول کشیدن فرایند توزیع کارت ها چیست؟ مشکل اصلی کجاست و تا چه زمانی مردم باید منتظر بمانند تا کارت هایشان صادر گردد؟

ما در تأمین بدنه مشکل داشتیم، چون بدنه کارت ها از خارج از کشور وارد می شد و به دلیل شدت دریافت تحریم ها در این خصوص با مشکل روبرو شدیم، اما مدتی است که در داخل کشور توانستیم بدنه کارت ها را تهیه کنیم، در حال حاضر هم این ظرفیت را داریم که ماهانه دو و نیم میلیون بدنه کارت در داخل کشور تأمین کنیم.

فکر می کنید تا سرانجام سال جاری چند نفر می توانند کارت ملی هوشمند خود را دریافت نمایند؟

چون در مورد تأمین مواد اولیه برای ساخت بدنه کارت ملی در داخل کشور مشکل داریم، متأسفانه نمی توان تاریخ دقیقی برای دریافت تمام افراد باقی مانده بیان کرد اما به تدریج کارتها در حال صدور و تحویل به شهفرایندان هستند.

همکاری دولت با شما در این خصوص چگونه است و دولت چه دستوری در مورد نهادها یا بانک ها داده است تا مسائل مردم در این حوزه حل گردد؟

به دستور رئیس جمهور، خوشبختانه مسائل در حال حل شدن هستند، با اعلام رئیس جمهوری و ابلاغ به همه استانداران، از ادارات و نهادها خواسته شده تا از مردم کپی کارت را اخذ ننمایند، اگر هموطنی تکمیل ثبت نام نموده باشد اما هنوز کارت خود را نگرفته باشد، می تواند در هر اداره ای با سریال شناسنامه کار خود را انجام دهد، در غیر این صورت تخلف اجرا شده است. به دستور دولت کلیه استعلام ها نیز به صورت آنلاین و برخط هستند.

افرادی که باقی مانده اند و هنوز ثبت نام انجام نداده اند و همچنان با مسائل اداری در حال دست و پنجه نرم کردن هستند، برای ثبت نام چه اقدامی باید انجام دهند؟

جاماندگان تعداد کمی هستند و به دلیل عدم اعتبار کارت های نمونه قبلی در صورتی که فردی هنوز ثبت نام انجام نداده باشد، ممکن است با مشکل روبرو گردد. در این خصوص دو هزار دفتر پیشخوان دولت برای ثبت نام مشغول انجام خدمات هستند که شهفرایندان می توانند به این دفاتر جهت ثبت نام مراجعه نمایند. بیش از 95 درصد از جمعیت کل کشور این مراحل را انجام داده اند و تنها تعداد کمی باقی مانده اند.

بسیاری از شهفرایندان در مراجعه به بانک ها و بعضی از ادارات شاهد برخورد سلیقه ای آن بانک یا اداره هستند، بعضی بدون وجود کارت ملی هوشمند یا کپی آن کار مشتری را راه نمی اندازند، قانون در این خصوص برای بانک ها یا اداراتی که سختگیرانه برخورد می نمایند، چه می گوید؟

بانک ها مکلف هستند، در برخورد با موضوعات مشتری با سریال شناسنامه و شماره ملی که در رسید کاغذی در دست مشتری است، کار را انجام دهند، این دستوری است که رئیس جمهوری ابلاغ نموده و نباید از آن سرپیچی کرد.

با توجه به نزدیک بودن انتخابات و نبود کارت ملی، ممکن است بعضی با مشکل درخصوص رأی دادن روبرو شوند، اگر تا آن موقع کارت های هوشمند ملی صادر نگردد، چگونه می توان در مورد انتخابات، مسائل را کاهش داد؟

در بحث انتخابات شورای اسلامی و ریاست جمهوری سامانه استعلام و احراز هویت وجود دارد. در مسأله انتخابات بیشتر بحث داشتن شناسنامه الزامی است و اصلاً اخذ کارت هوشمند ملی مطرح نیست اما چنانچه انتخابات حتی به صورت الکترونیکی هم باشد، یکی از اقلام مورد احتیاج اصل شناسنامه است و در این خصوص با هیچ مسئله ای روبرو نخواهیم شد.

در زمینه ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی برای انتقال ملک وجود کارت ملی در آن محل الزامی است، بنابراین کسانی که کارت ملی ندارند چه باید بنمایند؟

هفته گذشته با سازمان ثبت اسناد تفاهمنامه ای داشتیم که از این به بعد کارت هوشمند ملی به صورت فیزیکی درخواست نگردد و با اسکن اثر انگشت و ارتباط با سامانه احراز هویت، کار جابجایی به راحتی صورت گیرد. در هر اداره یا نهادی هم که احتیاج به فیزیک کارت باشد، اگر افراد ثبت نام را انجام داده باشند، به هیچ مسئله ای بر نخواهند خورد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1543

به "2 میلیون نفر برای کارت ملی هوشمند ثبت نام نکرده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 میلیون نفر برای کارت ملی هوشمند ثبت نام نکرده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید