6 خاصیت لیمو برای سلامتی ????

به گزارش آناسی، لیموها سرشار از ویتامین C، فیبر و انواع ترکیبات مفید گیاهی هستند. این مواد مغذی چند فایده اثبات شده برای سلامتی دارند. در حقیقت، لیمو به سلامت قلب، کنترل وزن و سلامت گوارش کمک می کند. همچنین در بهبود سرماخوردگی موثر است. در اینجا 6 فایدهٔ مهم اثبات شده لیمو برای سلامت ارائه شده است.

6 خاصیت لیمو برای سلامتی ????

برای دیدن مطلب بهترین غذایی که برای سرماخوردگی باید بخوریم؟ کلیک کنید.

1. لیمو برایی سلامتی قلب مفید است.

لیمو منبع خوبی از ویتامین C است. یک لیمو حدود 31 میلی گرم ویتامین C را تأمین می کند، که 51 درصد از میزان مورد نیاز مصرف روزانه مرجع (RDI) است. تحقیقات نشان می دهد که خوردن میوه و سبزیجات سرشار از ویتامین C خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را کاهش می دهد. (1 , 2, 3)

با این حال، این تنها ویتامین C نیست که تصور می شود برای قلب شما مفید باشد. فیبر و ترکیبات گیاهی موجود در لیموها همچنین می توانند برخی از عوامل خطرساز بیماری قلبی را کاهش دهند. (4 , 5)

به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که خوردن 24 گرم عصاره مرکبات روزانه به مدت یک ماه باعث کاهش کل کلسترول خون می شود. (6)

ترکیبات گیاهی موجود در لیموها - یعنی هسپریدین و دیوسمین - همچنین کاهش دهنده کلسترول هستند. (7, 8, 9)

خلاصه: لیموها دارای ویتامین C مفید برای قلب است و دارای چندین ترکیب گیاهی مفید هستند که ممکن هستند کلسترول را کاهش می دهند.

2. به کنترل وزن کمک می کنید.

لیموها معمولاً به عنوان یک ماده غذایی کاهش وزن معرفی می شوند و چند نظریه وجود دارد که علت این امر را توجیه می کنند.

یک تئوری رایج این است که فیبر پکتین محلول موجود در آنها در معده شما افزایش حجم می یابد و به شما مدت طولانی احساس سیری می دهد. گفته می شود، بسکمک از افراد لیمو را به طور کامل نمی خورند و از آنجا که آب لیمو فاقد پکتین است، نوشیدن آب لیمو باعث احساس سیری نمی شود.

یک تئوری دیگر نشان می دهد که نوشیدن آب گرم با لیمو به شما در کاهش وزن کمک می کند.

با این حال، آشامیدن آب به طور موقت باعث افزایش میزان کالری هایی که می سوزانید می شود، بنابراین ممکن است خود آب باشد که در کاهش وزن کمک می کند نه آب لیمو. (10, 11)

نظریه های دیگر نشان می دهد که ترکیبات گیاهی موجود در لیموها می توانند به کاهش وزن کمک کنند.

تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات گیاهی موجود در عصاره های لیمو به چندین روش ممکن است به کاهش وزن کمک کنند. (12 ,13)

در یک مطالعه، به موشهایی که رژیم غذایی چربی داشتند، پلی فنولهای لیمو که از پوست لیمو استخراج شده بودند، داده شد. آن ها نسبت به سایر موش ها وزن و چربی کمتری به دست آوردند. (14)

با این حال، هیچ مطالعه ای تأثیر کاهش وزن ترکیبات لیمو در انسان را تأیید نمی کند.

خلاصه: بررسی های نهایی نشان می دهد که عصاره لیمو و ترکیبات گیاهی ممکن است باعث کاهش وزن شوند، اما اثرات آن در انسان ناشناخته است.

3. از ابتلا به سنگ کلیه جلوگیری می کند.

سنگ های کلیه توده های کوچکی هستند که هنگام تبلور مواد زاید در کلیه ها تشکیل می شوند.

این بیماری شایعی است و افرادی که به سنگ کلیه مبتلا می شوند، مکرراً سنگ در کلیه خود تولید می کنند.

اسید سیتریک ممکن است با افزایش حجم ادرار و افزایش pH ادرار از ایجاد سنگ کلیه جلوگیری کند و محیط نامناسب تری را برای تشکیل سنگ کلیه ایجاد کند. (15, 16)

فقط یک فنجان یا نصف لیوان آب لیمو در روز ممکن است اسید سیتریک به میزان کافی را فراهم کند تا از ایجاد سنگ در افرادی که قبلاً مبتلا شده اند جلوگیری کند. (17, 18)

برخی از مطالعات همچنین دریافتند که لیموناد به طور موثری از ایجاد سنگ کلیه جلوگیری می کند. مطالعات دیگر هیچ تاثیری را نشان نداده اند. (19, 20, 21, 22)

بنابراین، مطالعات اجرا شده بیشتری برای بررسی اینکه آیا آب لیمو روی تشکیل سنگ کلیه تأثیر می گذارد یا نه، مورد نیاز است. (23, 24, 25)

خلاصه: آب لیمو ممکن است به جلوگیری از سنگ کلیه کمک کند. با این حال، تحقیقات با کیفیت بیشتری مورد نیاز است.

4. برای کم خونی مفید است.

کم خونی به علت فقر آهن بسیار شایع است. هنگامی اتفاق می افتد که شما به میزان کافی از غذاهایی که می خورید آهن دریافت نکنید.

لیموها حاوی میزانی آهن هستند اما در درجه اول با بهبود جذب آهن از غذاهای گیاهی از کم خونی جلوگیری می کنند. (26, 27)

روده شما آهن را به راحتی از گوشت، مرغ و ماهی (که به آهن خون ساز معروف است) جذب می کند، در حالی که آهن از منابع گیاهی (آهن غیر خون ساز) به آسانی نیست. اما، با جذب ویتامین C و اسید سیتریک، این جذب قابل بهبود است.

از آنجا که لیموها حاوی ویتامین C و اسید سیتریک هستند، با افزایش میزان جذب آهن از رژیم غذایی، ممکن است فرد را در برابر کم خونی محافظت کنند.

خلاصه: لیمو حاوی ویتامین C و اسید سیتریک است، که به شما در جذب آهن خون ساز از گیاهان کمک می کند. این ممکن است از کم خونی جلوگیری کند.

5. خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

یک رژیم غذایی سالم سرشار از میوه و سبزیجات ممکن است به جلوگیری از ابتلا به برخی سرطان ها کمک کند. (28)

برخی از مطالعات نشان داده اند که افرادی که بیشترین میوه مرکبات را می خورند، خطر ابتلا به سرطان کمتری دارند، در حالی که مطالعات دیگر هیچ گونه اثری از آن نشان نمی دهند. (29, 30, 31)

در مطالعات آزمایشگاهی، بسکمک از ترکیبات موجود از لیمو سلولهای سرطانی را کشته اند. با این حال، آن ها ممکن است تأثیر یکسانی بر روی بدن انسان نداشته باشند. (32, 33, 34)

برخی محققان فکر می کنند که ترکیبات گیاهی موجود در لیموها - مانند لیمونن و نارینژنین - می توانند اثرات ضد سرطان داشته باشند، اما این فرضیه نیاز به بررسی بیشتر دارد. (35, 36, 37)

مطالعات بر روی حیوانات نشان می دهد که D-limonene، ترکیبی که در روغن لیمو وجود دارد، خاصیت ضد سرطانی دارد. (38, 39)

یک مطالعه دیگر از پالپ نارنگی که حاوی ترکیبات گیاهی بتاکریپتوکسانتین و هسپریدین است، استفاده کرد که در لیموها نیز یافت می شود.

این مطالعه نشان داد که این ترکیبات از ایجاد تومورهای بدخیم در زبان، ریه و روده جوندگان جلوگیری می کنند. (40)

با این حال، لازم به ذکر است که تیم تحقیقاتی از دوز بسیار بالایی از مواد شیمیایی استفاده کردند - خیلی بیشتر از آنچه شما با خوردن لیمو یا پرتقال دریافت می کنید.

در حالی که برخی ترکیبات گیاهی از لیمو و سایر مرکبات ممکن است پتانسیل ضد سرطانی داشته باشند، اما هیچ مدرک معتبری نشان نمی دهد که لیموها می توانند با سرطان در انسان مبارزه کنند.

خلاصه: نشان داده شده تعدادی از مواد شیمیایی گیاهی موجود در لیموها در مطالعات بر روی حیوانات از بروز سرطان جلوگیری می کنند. با این حال، مطالعات انسانی مورد نیاز است.

6. سلامت گوارش

لیموها از حدود 10٪ کربوهیدرات تشکیل می شوند که بیشتر به صورت فیبر محلول و قندهای ساده هستند.

فیبر اصلی موجود در لیموها پکتین است که نوعی فیبر محلول می باشد که مزایای زیادی برای سلامتی دارد.

فیبر محلول می تواند سلامت روده را بهبود بخشد و هضم قندها و نشاسته ها را کند می کند. این اثرات ممکن است به کاهش قند خون منجر شود. (41, 42, 43, 44)

با این حال، برای به دست آوردن فواید فیبر از لیمو، باید پالپ لیمو را نیز میل کنید.

افرادی که آب لیمو می نوشند، بدون فیبر موجود در پالپ، نمی توانید از فواید کامل لیمو بهره مند شوند.

خلاصه: فیبر محلول موجود در لیموها می تواند به بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک کند. با این حال، شما باید لیمو را به همراه پالپ آن میل کنید.

چکیده مقاله:

لیمو حاوی مقادیر زیادی ویتامینC، فیبر محلول و ترکیبات گیاهی است که به آنها فواید سلامتی زیادی می بخشد.

لیمو ممکن است به کاهش وزن کمک کند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی، کم خونی، سنگ کلیه، مسائل گوارشی و سرطان را کاهش دهد.

نه تنها لیموها میوه ای بسیار سالم هستند، بلکه از طعم و بوی متمایز و دلپذیری نیز برخوردار هستند که باعث می شود آنها علاوه بر غذاها و نوشیدنی ها علاوه بر این عالی باشند.

منبع: (www.healthline.com)

منبع: اُکالا
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2012

به "6 خاصیت لیمو برای سلامتی ????" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 خاصیت لیمو برای سلامتی ????"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید