از عقب ماندگی 4 میلیون واحدی فراوری مسکن تا آمارهای صعودی اجاره نشینی

به گزارش آناسی، مقایسه تعداد خانوار و تعداد واحد مسکونی در کشور در دوره های ده ساله نشان می دهد که در همه دوره ها بیش از یک میلیون واحد مسکونی کمبود بخش مسکن بوده است.

از عقب ماندگی 4 میلیون واحدی فراوری مسکن تا آمارهای صعودی اجاره نشینی

جهت دریافت خدمات مدل آلاچیق فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش گروه مالی خبرگزاری آناسی، مسکن یکی از نیازهای حیاتی انسانی است که به دلیل عقب ماندگی های کشور در فراوری و عرضه مسکن ابعاد مهم مالی و اجتماعی و سیاسی نیز پیدا نموده است. نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ایران مربوط به سال 1355 تا 1395 نشان می دهد که جمعیت کشور دو برابر شده، تعداد شهرهای عظیم و پرجمعیت از 23 شهر به 98 شهر، شهرنشینی از 47 درصد به 74 درصد و همچنین تعداد خانوار از 6/7 میلیون به 24/1 میلیون خانوار افزایش یافته است. با این حال تعداد واحد مسکونی از حدود 5/3 میلیون واحد به 22/8 میلیون واحد رسیده است.

براساس گزارش مرکزپژوهش های مجلس شورای اسلامی مقایسه تعداد خانوار و تعداد واحد مسکونی در کشور در دوره های ده ساله نشان می دهد که در همه دوره ها بیش از یک میلیون واحد مسکونی کمبود بخش مسکن بوده است. این موضوع موجب شده تا انباشت تقاضای مسکن در کشور این کالا را از مصرفی بودن به یک کالای سرمایه ای تبدیل کند و بازار آن را دچار تحولات و تلاطم های بسیاری کند. مهم ترین نتیجه کمبود عرضه مسکن در 40 سال اخیر افزایش افسارگسیخته قیمت خرید و اجاره نشینی در کشور بوده که نتیجه آن افزایش سهم مسکن در سبد هزینه ای خانوار بوده است به نحوی که در آخرین گزارش های بانک مرکزی سهم مسکن در هزینه های هر خانوار از حدود 30 درصد سال 96 به نزدیک 50 درصد در سال 97 رسیده است. همچنین میزان مالکیت مسکن در ایران که همواره بیش از 70 درصد بوده، در دهه های گذشته کاهش یافته و پس از سال 95 نیز به کمتر از 70 درصد رسیده است.

آنالیز سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 و سال 1355 نشان می دهد که تعداد خانوارهای ساکن در واحدهای اجاره ای مسکنونی معمولی 7/2 افزایش یافته که نشان دهنده افزایش اجاره نشینی در کشور است.

جدول فوق دورنما و آینده پژوهی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی از شرایط بخش مسکن در خاتمه گام دوم انقلاب اسلامی است که بر اساس این گزارش، تعداد واحد مسکونی در کشور از 29/2 میلیون واحد به 48میلیون واحد خواهد رسید همچنین براساس این گزارش درصد اجاره نشینی در هر ده ساله افزایش خواهد یافت و از 31 درصد در سال 95 به 42 درصد در 1405 و در نهایت پس از طی یک فرایند صعودی و نزولی در دهه های مختلف 40 ساله دوم انقلاب، میزان اجاره نشینی در خاتمه سال 1437 به 33 درصد خواهد رسید.

ضرورت انکار ناپذیر ورود دولت به فراوری مسکن

با توجه به انباشت بیش از یک میلیون تقاضای مسکن در هر دهه، بخش مسکن نیازمند فراوری 4 میلیون و 76 هزار واحد مسکن جدید است تا عقب ماندگی های عرضه مسکن در کشور بهبود پیدا کند. این درحالی است که براساس آمارها در 4 سال اخیر میزان فراوری مسکن در کشور فرایند کاهشی را طی نموده است. طبق آمارهای طرح جامع مسکن تعداد واحد فراوری شده در سال 92، 820 هزار واحد بوده که این آمار در سال 95 به 390 هزار رسیده است. همچنین براساس آخرین آمار وزارت راه و شهرسازی در سال 1397 تعداد واحد مسکن فراوری شده به 298/5 هزار واحد مسکن شهری و در سال 1398 به 100 هزار واحد کاهش یافته است. تداوم این فرایند به طور قطع انباشت تقاضای مسکن در کشور را افزایش خواهد داد و از سوی دیگر فرایند صعودی قیمت مسکن نیز بیش از گذشته خواهد شد.

با این حال ورود دولت به بخش فراوری مسکن یک ضرورت انکارناپذیر است تا عقب ماندگی های این بخش در دهه های گذشته جبران گردد. اما تا به امروز برخلاف این روش دنبال شده است. پس از اجرای مسکن مهر به عنوان عظیمترین طرح فراوری مسکن در کشور، طرح های دولتی دیگر عموما با موفقیت در فراوری مسکن روبرو نشده است. یکی از دلایل مهم کاهش تمایل دولت به حضور در بخش مسکن به عنوان طراح طرح های فراوری مسکن بوده که موجب شده سهم سهم دولت در بخش فراوری مسکن نیز کاهش یابد. براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی این شاخص از بیش از 20 درصد در سال های قبل انقلاب به حدود 5 درصد رسیده است.

4141

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1037

به "از عقب ماندگی 4 میلیون واحدی فراوری مسکن تا آمارهای صعودی اجاره نشینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از عقب ماندگی 4 میلیون واحدی فراوری مسکن تا آمارهای صعودی اجاره نشینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید