انتقاد شدید مجلس آلمان به دخالت های آمریکا در پروژه گازی نورد استریم 2

معاون رئیس مجلس آلمان تحریم های آمریکا علیه پروژه خط لوله انتقال گاز نورد استریم 2 را دخالت در امور داخلی اروپا و آلمان و عامل تیرگی بیشتر مناسبات طرفین دانست.

انتقاد شدید مجلس آلمان به دخالت های آمریکا در پروژه گازی نورد استریم 2

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، توماس اوپرمن، از سیاستمداران بلند پایه حزب سوسیال دموکرات و معاون رئیس مجلس آلمان که اخیرا به آمریکا سفر نموده است در تبادل نظریی با روزنامه فرانکفورتر روند شای درباره مناسبات بین آمریکا و آلمان گفت: ما متاسفانه در شرایط پر تنشی قرار داریم. در حال حاضر مسائل مورد مناقشه در اولویت قرار دارند. از جمله این مسائل میزان بودجه دفاعی آلمان، پروژه خط لوله انتقال گاز نورد استریم 2 و همچنین اختلافات اساسی درباره ضرورت حفاظت از محیط زیست و سیاست تنش زدایی در منطقه خلیج فارس وجود دارد.

وی درباره مناقشات طرفین بر سر اعمال تعرفه های گمرکی بر خودروهای اروپایی از طرف آمریکا نیز گفت: در حال حاضر مسئله تعرفه های گمرکی بر فراوریات خودروی اروپایی دیگر در دستور کار قرار ندارد. صنعت اتومبیل سازی آمریکا و فراوری نمایندگان آلمانی در آمریکا در سطح بین المللی به طوری در هم تنیده اند که چنین تعرفه های گمرکی آسیب های بالایی را متوجه خود آمریکا هم می نماید. این واقعیت در اینجا بیشتر و بیشتر خود را نشان می دهد. اما در نهایت این مسئله هنوز از روی میز برداشته نشده است.

اوپرمن در بخش دیگری از این تبادل نظر پروژه خط لوله انتقال گاز نورد استریم 2 را از موضوعات مسئله ساز بین آمریکا و آلمان دانسته و گفت: این خط لوله انتقال گاز اضافی به وسیله دریای بالتیک بخشی از تحول انرژی آلمان است. ما تنها کشور جهان هستیم که هم زمان انرژی اتمی و زغال سنگ را کنار می گذاریم. از آنجایی که ما برای صنعت خود به یک منبع تغذیه ایمن احتیاج داریم بنابراین به واردات گاز تکیه داریم. تحریم ها علیه نورد استریم 2 به طرح تحول انرژی در آلمان آسیب می رساند.

وی درباره این استدلال دونالد ترامپ مبنی بر اینکه آلمان با پروژه نورد استریم 2 خود را به روسیه وابسته می نماید نیز گفت: من در مذاکراتی با نمایندگان کنگره آمریکا این مسئله را آشکار نموده ام که این استدلالی مزخرف است. روسیه به شدت به درآمد حاصل از صادرات کالا متکی است. به همین دلیل روسیه به این درآمدها بیش از احتیاج آلمان به این گونه واردات وابسته است. اما ما به سختی می توانیم سیاستمداران آمریکایی را در این باره متقاعد کنیم.

وی علایق و منافع مالی آمریکا را در موضع گیری سر سختانه نسبت به پروژه نورد استریم 2 دخیل دانسته و گفت: آمریکا گاز مایع زیادی فراوری نموده و برای آن به دنبال مشتری در سراسر جهان است و این منطقی است. اما آمریکا نباید به وسیله تحریم ها علیه نورد استریم 2 از امتیازات این بازار بهره ببرد. به نظر من این نقض آشکار بازی منصفانه بین المللی است. من این را خودخواهانه می دانم که کنگره آمریکا با تحریم ها می خواهد روابط گازی بین روسیه و آلمان را تنظیم کند. این مسئله باید در اروپا روشن گردد و روشن شده است. کنگره ایالات متحده نباید در این مسئله دخالت کند.

این مقام آلمانی در ادامه ابراز امیدواری کرد که آلمان در مذاکرات پیش رو بتواند این مسئله را آشکار کند که تحریم های آمریکا علیه یکی از تنگاتنگ ترین متحدان خود (آلمان) نه تنها دخالت جدی در امور داخلی اتحادیه اروپا و آلمان است بلکه چنین گامی می تواند به تیرگی آشکار مناسبات رو به وخامت آلمان-آمریکا منجر شده و احساسات ضد آمریکایی که از زمان انتخاب دونالد ترامپ در جامعه آلمان تقویت شده است را تشدید کند.

وی در عین حال تاکید نمود که ما باید با ابزار دیپلماتیک به این گونه مواضع آمریکا واکنش نشان دهیم.

پروژه گازی نورد استریم 2 یک پروژه مشترک بین شرکت های روسی و اروپایی است که به رهبری شرکت گازپروم روسیه انجام می گردد. این پروژه مدت طولانی است که به خاری در چشم آمریکا تبدیل شده است چرا که واشنگتن می خواهد گاز مایع خود را به اروپا بفروشد و این پروژه مانعی بر سر راه این مبادله تجاری است.

نورد استریم2 جریان انتقال گاز روسیه از جنوب سنت پترزبورگ تا سواحل آلمان از جهت دریای بالتیک است. این پروژه در صورت تکمیل می تواند سالانه 55 میلیارد مترمکعب گاز را به اروپا ارسال کند که در مجموع نورد استریم و نورد استریم2 سالانه 110 میلیارد مترمکعب گاز را به اروپا صادر می نماید.

جریان نورد استریم از اوکراین عبور نمی نماید و این از موضوعاتی است که ایالات متحده و بعضی کشورهای اروپایی بسیار بر آن تأکید می نمایند. این کشورها می گویند که روسیه کوشش می نماید تا با تکمیل پروژه نورد استریم، درآمد اوکراین از این بخش را کاهش دهد، چراکه بخش عمده درآمد اوکراین، از خطوط انتقال گاز روسیه به اروپا تأمین می گردد.

طول خط لوله نورد استریم حدود 1200 کیلومتر است که تاکنون بخش قابل توجهی از آن کار گذاشته شده است که در واقع درصد قابل توجهی از پروژه صورت گرفته است. البته در طراحی نورد استریم 2 ابزارهای انتقال دیگری وجود دارد که پروژه را تکمیل می نماید. با این حال 49 درصد سهام این پروژه در اختیار اروپاییان است و آنها منافع مهمی را در این خصوص طراحی نموده اند که این بر به هم پیوستگی منافع روسیه و کشورهای اروپایی درگیر در این پروژه می افزاید.

در این میان ماه هاست که حملات آمریکا به ساخت این پروژه گازی مناسبات آلمان-آمریکا را خدشه دار نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 13 مهر 1398 شناسه مطلب: 390

به "انتقاد شدید مجلس آلمان به دخالت های آمریکا در پروژه گازی نورد استریم 2" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد شدید مجلس آلمان به دخالت های آمریکا در پروژه گازی نورد استریم 2"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید