انواع نمای ساختمان مسکونی از سنگی و آجری تا فلزی و شیشه ای

به گزارش آناسی، وقتی که پای انتخاب نمای ساختمان مسکونی به میان می آید باید فاکتورهای مختلفی را مد نظر داشت. مصالح زیاد از آجر گرفته تا شیشه هستند که می توان در نمای ساختمان های مسکونی آن ها را به کار گرفت و مسئله مهم یک انتخاب متناسب با شرایط است. در این مطلب از ویکی ساختمون قصد داریم که شما را با انواع نمای ساختمان مسکونی بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید انتخابی بهتر داشته باشید.

انواع نمای ساختمان مسکونی از سنگی و آجری تا فلزی و شیشه ای

جهت دریافت خدمات شرکت ساخت آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

انواع نمای ساختمان مسکونی

  • نمای سنگی
  • نمای آجر
  • نمای بتن
  • نمای چوبی
  • نمای شیشه ای
  • نمای فلزی

نمای سنگی ساختمان مسکونی

نماهای سنگی بدون شک یکی از محبوب ترین و رایج ترین انواع نمای مناسب برای ساختمان مسکونی به شمار می آید. برای این محبوبیت دلایل خوبی را می توان برشمارد. تراورتن، مرمر و گرانیت از اصلی ترین سنگ های به کار رفته در اجرای نماهای ساختمان های مسکونی هستند البته تراورتن بسیار متداول تر است. نماهای تراورتن به دلیل در دسترس بودن مصالح، ارزان تر از سایر نماهای سنگی تمام خواهند شد. از طرفی هم نماهای تراورتن همخوانی خوبی با فرهنگ ایران و ایرانی دارند.

از نظر زیباشناختی هم خرده ای نمی توان به این نماها در ساختمان های مسکونی وارد کرد و با سلیقه بسیاری از افراد جور هستند. نکته ای که باید دقت داشت این است نماهای سنگی اغلب در یک سبک و معماری کلاسیک به کار برده می شوند البته ترکیب آن ها با سایر مصالح مانند چوب و فلز می تواند تا حدودی جنبه امروزی تر و مدرن به آن بدهد.

سنگ های صنعتی نوع دیگر از نماهای سنگی هستند که اخیراً وارد بازار شده اند و به دلیل اینکه محصولی مهندسی شده هستند هم از نظر قیمت و هم استحکام و زیبایی گزینه بسیار جذابی برای نمای مسکونی به شمار می آیند.

نمای آجری ساختمان مسکونی

اگرچه به نظر می رسد که استفاده از آجر تا حدودی جای خود را به نمای سنگی داده است اما با ورود انواع مدرن از آجرها که از فناوری های پیشرفته بهره برده اند تا حدودی توانسته اند که عقب ماندگی خود را جبران نمایند. از حق که نگذریم، نماهای آجری از جنبه های زیادی می توانند بهترین گزینه برای نمای ساختمان مسکونی باشند. از طرفی یک نمای بسیار خاص را به دست خواهد داد که از این نظر رجحان قابل توجه به نماهای تکراری تراورتنی دارند.

بیشتر بخوانید: نمای آجری مدرن ارزش هزینه دارد + 22 طرح برجسته در ایران و دنیا

از طرفی هم، نماهای آجری هم همخوانی خوبی با سایر مصالح از جمله چوب، فلز، شیشه، بتن و حتی سنگ دارند. آجر قرن ها در کشور ما ایران به عنوان اصلی ترین مصالح ساختمانی نقش مهمی در صنعت ساخت وساز ایفا می کرد. نماهای آجری همواره بخش مهمی از تاریخچه نمای ایرانی اسلامی بوده اند و خواهند بود. به همین دلیل هم سازگاری خوبی با فرهنگ ما ایرانی ها دارد.

کاربرد آجر به عنوان نمای ساختمان های مسکونی بیشتر در ترکیب با سایر مصالح دیده می شود زیرا استفاده صرفاً از آجر در نما ظاهری یکنواخت نه چندان جذاب را به دست خواهد داد. نماهای آجری هم می توانند معماری سنتی و هم مدرن به خود بگیرند. ترکیب آن با مصالح مدرنی همچون بتن، فلز و شیشه به مدرن جلوه دادن نمای آجری یاری می نماید.

نمای بتن

نماهای بتنی از آن دسته نماها در ساختمان مسکونی به شمار می آیند که در کمتر کوچه و خیابانی شاهد آن هستیم. در واقع این نماها بیشتر در مجتمع ها برج های مسکونی عظیم که اجرای نماهای آجری، سنگی و سایر نماها به صرفه نخواهد بود دیده می شود. در واقع بتن در این ساختمان هم نقش دیوار و یک ساختار را ایفا می نماید و هم به عنوان نمای ساختمان از آن بهره می برند.

استفاده از بتن به عنوان مصالحی برای ساخت وساز خانه های مسکونی را می توان در پروژه های کوچک تر هم به کار برد و هیچ محدودیتی به وجود نخواهد آورد. شاید هزینه ساخت وساز را کمی بالا ببرد اما با توجه به بی احتیاج شدن از اجرای نما و همچنین بالا بردن قابل توجه استحکام بنا، استفاده از آن کاملاً منطقی و توجیه پذیر خواهد بود.

در مورد سبک معماری بتن نیز باید در نظر داشت که نماهای بتنی اغلب مدرن و مینیمال هستند. ترکیب با مصالحی همچون چوب و فلز زیاد در آن دیده می شود آن هم صرفاً به منظور خارج کردن نمای بتنی از حالت یکنواختی آزار دهنده ای است که دارد.

نمای چوبی

چوب هایی که با استفاده از فناوری های نوین ساخته و در اختیار صنعت ساختمان سازی قرار می گیرند از جمله مصالحی هستند که کم و بیش در نمای ساختمان مسکونی به کار برده می شوند. به عنوان نمونه ترمووود ها که یک نوع مصالح چوبی مهندسی شده به شمار می آید با توجه به استحکامی که دارند بسیار مناسب نماهای مسکونی هستند.

مزیت قابل توجه چوب در نما به زیبایی آن بر می شود. استفاده از چوب در هر مقیاسی می تواند زیبایی نمای ساختمان مسکونی را به طرز قابل توجهی بهبود بخشد. اگرچه شاید به نظر بسیاری چوب از مقامت لازم برخوردار نباشد اما واقعاً این گونه نیست. بله، درست است که مقاومت آن ها نسبت به بتن و سنگ کمتر است اما انواع مهندسی شده کاملاً مناسب استفاده در نما هستند. بسیاری از چوب در ترکیب با مصالحی همچون آجر، فلز، بتن و شیشه استفاده می نمایند تا بتوانند هزینه های ناشی از آن را تا حدودی کاهش دهند و از مزیت هماهنگی چوب با سایر مصالح نیز به نحو احسن بهره ببرند.

نمای شیشه ای

شیشه هم از جمله مصالحی است که کم و بیش در نمای ساختمان مسکونی هر چند کم اما به چشم می خورد. استفاده از شیشه به عنوان مصالح اصلی در نما بسیار به ندرت دیده می شود و صرفاً به پروژه منحصر به فرد و شاخص محدود می شود و بیشتر از آن در ترکیب با سایر مصالح استفاده می شود. شیشه جنبه لوکس و زیبایی به نما می دهد.

معرفی متخصص خوب برای نماشویی ساختمان

نمای فلز

فلز نیز از جنبه های مختلف شباهت زیادی به شیشه دارد. فلز را به ندرت به عنوان مصالح اصلی در ساخت نماهای ساختمان های مسکونی به کار می برند و بیشتر به صورت محدود در مقیاس های کوچک از آن استفاده می شود. فلز با مصالحی همچون چوب، بتن و آجر همخوانی خوبی دارد و بیشتر در ترکیب با آن ها در نمای مسکونی استفاده می شود.

ارزان ترین نمای ساختمان مسکونی

هزینه همواره مهم ترین فاکتوری است که از جنبه های مختلف، ساخت وساز را به ویژه در ساختمان مسکونی تحت تاثیر قرار می دهد. اولویت اول هر پیمانکاری رعایت یک چهارچوب بودجه ای تعیین است. انتخاب ارزان ترین نمای مسکونی به شرایط آب و هوایی منطقه بستگی دارد. در اقلیم کشور ما، با در نظر دریافت دسترسی به مصالح می توان نماهای سنگی به ویژه تراورتن، آجر و بتنی را از جمله ارزان ترین نماهای مسکونی در نظر گرفت که از میان آن ها امروزه تراورتن بخش عمده ای از این بازار را به خود اختصاص داده است.

شایان ذکر است که رایج بودن تراورتن در نمای ساختمان مسکونی به معنای ارزان ترین بودن نیست و اگر صرفاً بخواهیم جنبه قیمتی بحث را در نظر بگیریم و موارد دیگری همچون زیبایی را در نظر نگیریم، نما سنگ صنعتی و آجر ارزان ترین نمای برای ساختمان های مسکونی به شمار می آیند.

سخن آخر

در این مطلب به معرفی مهم ترین مصالح و نمای ساختمان های مسکونی پرداختیم. نمای سنگی، آجری، بتنی، چوبی و فلزی از رایج ترین آن ها هستند. در چند سال اخیر، در کشور ما نماهای تراورتنی بسیار محبوب شده اند اما از نظر هزینه، نمای سنگ صنعتی و نمای آجری ارزان ترین نوع خود هستند.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 11 اسفند 1401 بروزرسانی: 11 اسفند 1401 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1048

به "انواع نمای ساختمان مسکونی از سنگی و آجری تا فلزی و شیشه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع نمای ساختمان مسکونی از سنگی و آجری تا فلزی و شیشه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید