تفاوت مهربانی و هم وابستگی چیست؟

به گزارش آناسی، یک روانشناس همزمان با روز جهانی مهربانی، با بیان اینکه مرز باریکی میان مهربانی و هم وابستگی وجود دارد، گفت: هم وابستگی یعنی وابستگی بیمارگون خدمات دهی به دیگران و نادیده دریافت خود، درحالی که مهربانی به این معنا نیست و افراد مهربان ابتدا باید اولویت ها، اهداف و شرایط زندگی خود را در نظر بگیرند و نسبت به خود، نقش های خود و حد و مرزهای خود مهربان باشند.

تفاوت مهربانی و هم وابستگی چیست؟

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

گوهر یسنا انزانی در گفت وگو با خبرنگاران، با تاکید بر اینکه باید از واژه ها تعاریف درستی داشته باشیم، اظهار کرد: افراد هم وابسته اغلب به دیگران اولویت می دهند، اهداف خود را نمی شناسند و گاها به دیگران اجازه می دهند تا با سوء رفتار بر آن ها اثر بگذارند. از سوی دیگر اشتغال ذهنی زیاد با زندگی دیگران و نه با زندگی خود، عزت نفس پایین، مقدم شمردن نیاز دیگران بر نیاز خود از دیگر خصوصیات این افراد است.

به گفته این روانشناس، افراد هم وابسته به واسطه ترس هایی نظیر ترس از دست دادن افراد و ترس دوست داشتنی نبودن، فشارهای روحی زیادی را تحمل می کنند و تصور می کنند برای اینکه دیگران دوستشان داشته باشند و آن ها را ترک نکنند مجبورند به همگان تحت هر شرایطی خدمات دهند.

وی ادامه داد: مهربانی بدین معناست که افراد با در نظر دریافت اهداف، شرایط مالی، فردی، خانوادگی و... بدانند چگونه بدون وابستگی و اتکا به دیگران و در کدام شرایط می توانند در کنار دیگران باشند چراکه انسان ها نباید تحت هر شرایطی به خواسته دیگران اولویت دهند، بلکه با سنجش اولویت های خود، حل مسئله و پیامد اندیشی باید تصمیم بگیرند.

انزانی ادامه داد: گاها برخی افراد با حدس نیازهای دیگران و مهربانی بیش از اندازه به آن ها از دیگران به شکل ناخودآگاه باج گیری عاطفی و یا گدایی محبت می کنند و انتظارات دیگران را با این تصور برآورده می کنند تا در آینده چندین برابر بیشتر، انتظارات خودشان از طریق دیگران برآورده شود. درحالی که مهربانی امری است که از صمیم قلب و بدون هیچگونه انتظارِ دریافت پاسخ متقابل رخ می دهد.

وی معتقد است که مهربانی از خصیصه های آدمی است و مهربانی و اهمیت به دیگران اگرچه بسیار ارزشمند و مهم است اما آن چیزی که در ابتدا اهمیت دارد مهربانی افراد با خود است. افراد باید اهداف خود را بشناسند، حد و مرزهای ارتباطی را بشناسند و با توجه به محدودیت ها و توانایی های خود با رفتاری جرئت مند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

این روانشناس درباره رفتار جرئت مند اظهار کرد: رفتار جرئت مند به این معناست که افراد صادقانه افکار، احساسات، خواسته ها و انتظارات خود را در روابط بین فردی بیان کنند و سعی کنند بی آنکه حق فرد مقابل ضایع شود از حق خود دفاع کنند.

وی افزود: گاها تصور می شود افراد مهربان هیچ گاه نباید با اطرافیان مخالفت کنند و یا پاسخ منفی به خواسته های دیگران دهند. همچنین تصور می شود افراد مهربان باید همیشه در دسترس باشند و اجازه عصبانی شدن و تجربه احساسات متفاوت را ندارند در حالی که افراد باید ابتدا شرایط زندگی خود را بسنجند و مطابق با آن به خواسته های دیگران پاسخ دهند.

به گفته انزانی، مهربانی یعنی توانایی درک شرایط فرد مقابل، به گونه ای که گویی در شرایط او قرار داریم. همچنین شخص مهربان علاقه زیادی به اطرافیان خود دارد، رفتارهای کلامی و غیر کلامی اش مناسب است، صبر و تحمل بالایی دارد و به دیگران احترام می گذارد.

این روانشناس همچنین معتقد است که افراد مهربان در انتخاب واژه های مثبت پیروز عمل می کنند و هنگامی که دیگران با آنها صحبت می کنند با گوش دادن فعال و ارتباط چشمی مناسب پاسخ مناسبی را به فرد می دهند. از سوی دیگر از سرزنش و مقایسه دیگران خودداری می کنند و با همدلی و بدون بازپرسی به دیگران این فرصت را می دهند که بدون ترس درباره احساسات و افکار خود با آن ها سخن بگویند.

وی ادامه داد: مهربانی در روابط منجر به رشد شخصی افراد درون رابطه، افزایش آرامش، کاهش اضطراب و افسردگی، کاهش علائم وسواس فکری و عملی، افزایش انرژی درونی افراد می شود و در نهایت افراد را به سمت اخلاق مداری پیش می برد.

انزانی با تاکید بر اینکه مهربانی از خصوصیات ذاتی انسان ها است چراکه انسان در اجتماع به دنیا می آید، در اجتماع رشد می کند و در اجتماع بزرگ می شود، افزود: تنها نکته ای که در مهربانی باید در نظر گرفت این است که افراد از مهارت هم دلی استفاده کنند و نه هم دردی، چراکه همانطور که گفته شد انسان ها نیازمندند ابتدا با خود مهربان باشند و شرایط خود را در نظر بگیرند و نباید بیش از حد درگیر مسائل دیگران شوند. در نهایت آموزش مهارت های زندگی می تواند برای داشتن زندگی شادتر و داشتن روابط مهربان به افراد کمک کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1426

به "تفاوت مهربانی و هم وابستگی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت مهربانی و هم وابستگی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید