حباب در قیمت مرغ یا تخم مرغ؟!، نابسامانی در نظارت ها همچنان ادامه دارد

به گزارش آناسی، بعد از حل شدن مشکل کمبود نهاده های دام و طیور، همچنین برنامه ریزی برای تولید بیشتر، تعیین شد دلیل اصلی گرانی ها همچنان نبود نظارت بر توزیع است.

حباب در قیمت مرغ یا تخم مرغ؟!، نابسامانی در نظارت ها همچنان ادامه دارد

به گزارش خبرنگار ، در طول سال بازار مرغ و تخم مرغ به نام ارزانترین محصولات پروتئینی در دسترس خانوار هر ازگاهی دچار تنش قیمت می گردد که ورود مسئولان تنظیم بازار برای پایان دادن به این نابه سامانی ها مُسکن موقت است چرا که قیمت ها به بهانه های مختلف در فاصله زمانی کوتاه مجدد دستخوش تغییر و تحولاتی قرار می گیرد.

آمارها نشان می دهد که آخرین بار قیمت مصوب مرغ در 11 فروردین افزایش یافت که متاسفانه از آن مقطع دیری نگذشت که قیمت مرغ به بهانه های مختلف، مجدد بالاتر از نرخ مصوب در بازار عرضه می گردد که این امر با واکنش شدید دهک های ضعیف جامعه روبرو شده است.

این پایان ماجرا نیست چرا که طی روزهای اخیر قیمت تخم مرغ هم به بالای نرخ مصوب رسیده که این امر زمینه سودجویی و نابه سامانی بازار فراهم کرده تا مغازه داران با نرخ های دلخواه اقدام به عرضه کنند که این موضوع بیش از پیش سبد مصرفی خانوار را تحت شعاع خود قرار داده است.

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت هر شانه تخم مرغ36 تا 40 هزار تومان و هر کیلو مرغ 30 تا 35 هزار تومان است که با نرخ های مصوب فاصله معناداری دارد.

بسکمک از مسئولان بر این باورند که با وجود افزایش هزینه های تولید و کاهش جوجه ریزی در واحدهای مرغداری، قیمت دچار نوساناتی شده است که اگر مسئولان ستاد تنظیم بازار هر چه سریع تر اصلاح نکنند، در آینده ای نه چندان دور بازار دچار بحران می گردد.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا درباره علل گرانی مرغ و تخم مرغ و عرضه بالاتر از نرخ مصوب در بازار با خبر شویم:

محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی خبرنگاران، با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ نداریم، اظهار کرد: روزانه 6 تا 7 هزار تن مرغ در سطح کشور عرضه می گردد که این میزان جوابگوی نیاز داخل است.

وی افزود: از اواخر سال گذشته، تقاضا برای خرید مرغ و تخم مرغ به علت گرانی سایر محصولات پروتئینی افزایش یافته است که با این وجود امکان افزایش سریع تولید وجود ندارد و حداقل یک فرایند 5 تا 6 ماهه زمان نیاز است.

یوسفی با بیان اینکه آمار جوجه ریزی ماهانه 125 میلیون قطعه در واحدهای مرغداری واقعی است، گفت: با ازدیاد مصرف به یکباره امکان افزایش تولید وجود ندارد و حداقل این امر مستلزم فرایند زمانی 5 تا 6 ماهه است.

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی ادامه داد: زمانیکه قیمت تمام شده تولید با نرخ مصوب مرغ ستاد تنظیم بازار همخوانی ندارد، مرغدار قادر به عرضه مرغ با وزن بالا به واحدهای مرغداری نیست و در نتیجه مرغ با وزن سبک به بازار عرضه می کند.

وی با اشاره به اینکه نرخ مصوب فعلی جوابگوی هزینه های تولید نیست، اظهار داشت: گرچه مردم قدرت خرید بالاتر از نرخ کنونی را ندارند، اما با افزایش قیمت مولفه های تولید مرغدار نباید تاوان بپردازد.

یوسفی با تاکید بر این موضوع که قیمت مرغ بر مبنای مکانیزم عرضه و تقاضا باید تعیین گردد، اظهار داشت: 95 درصد نهاده ها از محل واردات تامین می گردد که بنابر آمار طی سه ماه گذشته برخی استان ها به رغم واریز پول، نهاده ای از سامانه بازارگاه دریافت نکردند که مرغداران دیگر قادر به ادامه این شرایط نیستند .

این مقام مسئول افزود: زمانیکه مرغدار مجبور است بخشی از نهاده های مورد نیاز را از بازار آزاد خریداری کند، حال جای این سوال مطرح است که ستاد تنظیم بازار کدامیک را ملاک قیمت تمام شده قرار می دهد.

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی مسائل سیستم توزیع را علت اصلی گرانی و نابه سامانی بازار مرغ اظهار داشت و گفت: با توجه به مسائل تامین نهاده این احتمال وجود دارد که در آینده با مشکل کمبود عرضه مرغ در بازار روبرو شویم.

هدایت اله اصغری کارشناس صنعت طیور در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی خبرنگاران، با اشاره به علل چالش مرغ و تخم مرغ در بازار اظهار کرد: مشکل اصلی در بحث مرغ و تخم مرغ به مدیریت باز می گردد.

وی افزود: بنابر 2 قانون بالادستی نظام جامع دامپروری و افزایش بهره وری، دولت باید به امر تنظیم بازار ورود کند یا هیچ گونه مداخله ای انجام ندهد. اما زمانی که دولت نهاده با ارز 4200 تومانی به مرغ و تخم مرغ به منظور حمایت از مصرف کننده تخصیص می دهد، از این رو باید نظارت دقیق در سطح بازار داشته باشد.

اصغری ادامه داد: در مواقعی که قیمت در بازار کاهش می یابد، دولت هیچ گونه حمایتی از تولیدکننده انجام نمی دهد و زمانیکه قیمت از نرخ مصوب بالاتر می رود، در بازار مداخله می کند که در نهایت عدم مدیریت بازار منجر به این نوسانات می گردد.

این کارشناس صنعت طیور با اشاره به اینکه پتانسیل تولید بالای 3 میلیون تن مرغ و 1.5 میلیون تن تخم مرغ در کشور وجود دارد، اظهار داشت: این میزان علاوه بر تامین نیاز داخل، جوابگوی صادرات هم است .

وی با بیان اینکه آمار اعلامی از سوی وزارت جهاد واقعی نیست، گفت: دولت در بحث حمایت از تولیدکننده که منجر به حمایت مصرف کننده می گردد، بازار را رها کرده است و به عبارت دیگر مدیریت هوشمند در وزارت جهاد برای تنظیم بازار وجور ندارد.

این کارشناس صنعت طیور با اشاره به اینکه تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات نهاده های دامی ارتباطی به حمایت از مرغدار ندارد، اظهار داشت:با تخصیص ارز ترجیحی قیمت هر کیلو ذرت یک هزار و 700 تا یک هزار و 800 تومان، جو یک هزار و 700 تومان و کنجاله سویا 3 هزار و 200 تومان باید عرضه گردد که با حذف ارز ترجیحی، دولت به جای کمک به نهاده دامی به مصرف کننده باید یارانه دهد و همواره تولیدکننده بر مبنای عرضه و تقاضا کالای خود را بفروشد.

اصغری افزود: با حذف ارز ترجیحی قیمت هر کیلو ذرت به 6 تا 7 هزار تومان و جو 5 تا 6 هزار تومان می رسد که در صورت تحقق این موضوع دولت دیگر نمی تواند گندم را با قیمت 5 هزار تومانی از کشاورز خریداری کند چرا که کشاورزی بنگاه اقتصادی است و تولیدکننده به جای کشت گندم به سراغ کاشت ذرت و جو می رود.

این کارشناس صنعت طیور با اشاره به اینکه سالیانه 12 میلیون تن گندم در کشور مورد نیاز است، اظهار داشت: با حذف ارز ترجیحی، هر کیلو گندم با قیمت 8 هزار تومان باید خریداری گردد در غیر این صورت رغبتی به کشت نیست.

اصغری با اشاره به اینکه بازار محصولات پروتئینی به بدترین نحو مدیریت و کنترل می گردد، شرح داد: در مدیریت بازار، منافع مرغدار، دامدار و مصرف کننده دیده نمی گردد و تنها یک عده سودجو بهره می برند.

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی خبرنگاران، از کاهش قیمت تخم مرغ خبر داد و گفت: هم اکنون میانه نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری 15 هزار و 200 تا 15 هزار و 300 تومان معادل شانه ای 30 هزار تومان است .

وی افزود: با توجه به کشتار گله های بالای 90 هفته ناشی از عدم تخصیص نهاده، افت جوجه ریزی در ماه های قبل و به طور کلی بی برنامگی مسئولان برای مدت زمان حدود 6 ماه با کمبود نسبی در بازار روبرو هستیم که اگر سازمان حمایت دخالت نکند، نوسان خاصی در بازار رخ نمی دهد.

نبی پور قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ را 18 هزار و 100 تا 18 هزار و 200 تومان اظهار داشت و گفت: علی رغم پیگیری های مکرر، اما مسئولان ستاد تنظیم بازار توجهی به این موضوع ندارند، در حالیکه با وجود افزایش 400 تومانی قیمت مصوب هر کیلو ذرت و کنجاله، 31 درصدی هزینه حمل و سایر مولفه های تولید، قیمت مصوب از آذر سال گذشته تغییری نداشته است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه نیازی به واردات تخم مرغ نداریم، اظهار داشت: علی رغم کاهش تولید ناشی از افت جوجه ریزی ماه های قبل، اما میزان تولید جوابگوی نیاز داخل است که با این وجود مسئله ای در تامین تولید تخم مرغ نداریم.

نبی پور تولید روزانه تخم مرغ را 2 هزار و 600 تا 2 هزار و 700 تن اظهار داشت و گفت: با احتساب سرانه مصرف 11 کیلو تخم مرغ به ازای هر نفر، تولید به 900 هزار تن در سال می رسد که این میزان مازاد بر نیاز کشور است.

این مقام مسئول ادامه داد: برنامه ریزی نادرست دولت از دی ماه منجر به کاهش جوجه ریزی 8 تا 9 میلیون قطعه شد که این امر تا حدودی تولید را تحت تاثیر قرار داده است؛ چرا که حداقل در هر ماه 4.5 میلیون قطعه باید جوجه ریزی انجام می شد که طی چند ماه اخیر حداکثر 3 تا 3.5 میلیون قطعه بوده که با این وجود روزانه 400 تن تولید کمتر شده است.

وی در پایان شرح داد: با توجه به گرانی نهاده های دامی و ارسال مرغ بالای 90 هفته به کشتارگاه ناشی از عدم تخصیص نهاده، تولید تا حدودی کاهش یافته است.

علی رغم گذشت 2 ماه و نیم از افزایش نرخ مصوب مرغ، خبری از عرضه با نرخ مصوب 24 هزار و 900 تومان نیست، درحالیکه مسئولان ستاد تنظیم بازار عرضه با نرخ بالاتر را گرانفروشی می دانند، اما تولیدکنندگان اذعان می کنند که هر چه سریع تر قیمت مصوب باید اصلاح گردد، در غیر این صورت بازار مرغ دچار بحران می گردد که این ماجرا برای بازار تخم مرغ هم صادق است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 شهریور 1400 بروزرسانی: 4 شهریور 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1883

به "حباب در قیمت مرغ یا تخم مرغ؟!، نابسامانی در نظارت ها همچنان ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حباب در قیمت مرغ یا تخم مرغ؟!، نابسامانی در نظارت ها همچنان ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید