خبرنگاران معاون وزیر صنعت: تکمیل زیرساخت های منطقه ویژه لامرد شتاب بیشتری می گیرد

به گزارش آناسی، شیراز-خبرنگاران- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: افق روشنی برای تکمیل و توسعه زیر ساخت های منطقه ویژه مالی لامرد وجود دارد و دستور ویژه رئیس جمهوری در این زمینه راهگشاست و فرایند احداث این پروژه شتاب بیشتری می گیرد.

خبرنگاران معاون وزیر صنعت: تکمیل زیرساخت های منطقه ویژه لامرد شتاب بیشتری می گیرد

خداداد غریب پور، پنجشنبه در آیین افتتاح فاز اول مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب در شهرستان لامرد فارس که به وسیله ویدیو کنفرانس توسط رئیس جمهوری انجام شد، اضافه نمود:

هم اینک برق، گاز، شریان های ارتباطی، آب لازم برای ساخت، سیل بند، گمرک، تاسیسات اداری و سایر ملزومات مورد احتیاج در این منطقه در دسترس سرمایه گذاران و متقاضیان مشارکت در طرح هایکوچک و عظیم واقع شده است.

رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) افزود: هم اکنون عملیات اجرایی برای انتقال آب مورداحتیاج از خلیج فارس با اعتبار یک هزار میلیارد تومان درحال انجام است و با توجه به اینکه پیش شرط سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی، تکمیل زیر ساخت ها در منطقه ویژه مالی لامرد است، این امر با جدیت در دستور کار واقع شده است و پیگیری مجدانه مدیر عامل منطقه یاد شده برای دست یافتن به اهداف توسعه ای قابل تقدیر است.

غریب پور با ابراز خرسندی از صدور دستور رئیس جمهوری برای شتاب بخشیدن به فرایند احداث آزادراه لامرد به پارسیان گفت: این موضوع بسیار حائز اهمیت است و نقش مهمی در کاهش هزینه فراوری، تسهیل صادرات و واردات به این منطقه راهبردی دارد و انتظار می رود وزارت راه و شهرسازی با جدیت به این پروژه بپردازد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به نقش شبکه بانکی برای تکمیل این طرح اشاره و بیان نمود: تکمیل فازهای این پروژه احتیاجمند همکاری نظام بانکی است و در این زمینه ا از مسوولیت شناسی کنسرسیوم بانکی با رهبری بانک صادرات قدرانی می کنیم اما این امر شایسته توجه بیشتر است.

غریب پور گفت: صنایع معدنی در تحقق منویات رهبر معظم انقلاب برای جهش فراوری، از نقش بارزی برخوردار است و به همین سبب ایمیدرو در این زمینه برای سال 99 برنامه های مدونی دارد که با وجود شرایط خاصی که در آن قرار داریم اما به همت مدیران، کارشناسان و با همکاری بین بخشی، وظایف خود را برای نقش آفرینی در جهش فراوری ایفا خواهیم کرد.

فاز اول مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب با فراوری 120تن شمش آلومینیوم در روز در این آیین به طور رسمی با دستور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید. افتتاح این مرحله از طرح در زمینی به مساحت 90 هکتار برای 500 نفر اشتغال ایجاد نموده است.

چشم انداز فراوری سالانه 300 هزار تن شمس آلومینیوم در سال برای این مجتمع در وسعتی به مساحت 200 هکتار طرح ریزی شده است.

محصولات این مجتمع در صنایع هوا فضا، صنایع دفاعی، صنایع خودرویی، صنعت ساختمانی، صنایع کابل و مفتول سازی و صنایع بسته بندی کاربرد دارد.

این مجتمع در زمان بهره برداری کامل به صورت مستقیم یک هزار و 500 نفر و به صورت غیرمستقیم پنج هزار نفر اشتغال ایجاد می نماید.

برای اجرای این طرح 186 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و یا معادل 1.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری ارزی اجرا شده است.

این طرح با سرمایه گذاری 49 درصدی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و 51 درصدی شرکت سرمایه گذاری غدیر احداث شده و در حال تکمیل است.

سرمایه در گردش مورد احتیاج این مجتمع 10 هزار میلیارد ریال با عاملیت بانک صادرات به عنوان بانک پیشرو و بانکهای صنعت و معدن ، ملت و ملی پیش بینی شده است.

اجرایی شدن این طرح از مصوبات سفر سال 1394 کاروان دولت تدبیر و امید به ریاست رییس جمهوری به استان فارس است که به گفته رییس جمهوری، اجرای این طرح پیرو گشایش های اجرا شده بعد از برجام اجرا شده است.

شهرستان لامرد در 365 کیلومتری جنوب شیراز واقع است.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 28 خرداد 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1064

به "خبرنگاران معاون وزیر صنعت: تکمیل زیرساخت های منطقه ویژه لامرد شتاب بیشتری می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معاون وزیر صنعت: تکمیل زیرساخت های منطقه ویژه لامرد شتاب بیشتری می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید