دارو های رقیق کننده خون، مؤثر در درمان کرونا؟!

به گزارش آناسی، همزمان، تحقیقات منتشر شده در آمریکا در اوایل ماه جاری نیز حاکی از آن است که دارو های رقیق کننده خون میتواند بیماران کووید-19 را که زیر دستگاه یاری تنفسی هستند، مدت طولانی تر زنده نگاه دارد.

دارو های رقیق کننده خون، مؤثر در درمان کرونا؟!

دارو های رقیق نماینده خون میتواند بیماران کووید-19 را که زیر دستگاه یاری تنفسی هستند، مدت طولانی تر زنده نگاه دارد

پزشکان بریتانیایی می گویند دارو هایی که خون را رقیق می نمایند می توانند جان بیماران مبتلا به کرونا را با جلوگیری از تشکیل لخته های خون در ریه ها نجات دهند. به گفته متخصصان در لندن، آن ها رابطه آشکاری میان کووید-19 و لخته شدن خون یافته اند به گونه ای که تمامی بیماران بد حالی که مورد آزمایش قرار گرفتند لخته های بالقوه کشنده داشتند.

پزشکان بخش بیماری های حاد تنفسی در بیمارستان برامپتون، با استفاده از سیتی اسکن هایی با انرژِی دوگانه از عملکرد ریه بیماران کووید-19 عکسبرداری نموده و متوجه فقدان گردش خون شدند که بیانگر وجود لخته های خون در رگ های کوچک داخل ریه بیماران است.

به گزارش نشریه ساندی تلگراف، گمان می رود که نظام درمانی بریتانیا اکنون در حال آماده سازی دستورالعملی به بیمارستان های کشور است که براساس آن احتمالا می بایست به بیماران بد حال کووید-19 دوز بالاتری از دارو های رقیق نماینده خون تجویز گردد.

پروفسور پیتر اوپنشو، از اعضای تیم اطلاعات بالینی گروه مشاوران علمی امور اضطراری دولت (Sage) به این روزنامه گفت:

این لخته شدن داخل عروقی، واقعا پیچیدگی بسیار بدی است که قبلاً در خصوص ویروس های دیگر ندیده ایم. این تصویربالینی خارق العاده از بیمارانی تحت مشاهده را توضیح می دهد که به شدت دچار کماکسیژنی یا هیپوکسی می شوند و اکسیژن آن ها بسیار پایین است و واقعا قادر به تنفس نیستند. این امر با منشاء رگ خونی آن انطباق دارد.

همزمان، تحقیقات منتشر شده در آمریکا در اوایل ماه جاری نیز حاکی از آن است که دارو های رقیق نماینده خون میتواند بیماران کووید-19 را که زیر دستگاه یاری تنفسی هستند، مدت طولانی تر زنده نگاه دارد.

پژوهشگران در بیمارستان مونت ساینای نیویورک، پس از آنالیز 2773 پرونده بهداشتی بیماران کووید-19 دریافتند که از 395 بیماری که زیر دستگاه یاری تنفسی بودند، میزان مرگ و میر در میان کسانی که داروی رقیق نماینده خون مصرف نموده بودند تنها 29.1 درصد بوده است، در حالی که این رقم در میان کسانی که این دارو ها را نخورده بودند 62.7 درصد بوده است.

انو لالا، استادیار دارو های قلب و عروق در دانشکده پزشکی ایکان در مونت ساینای گفت: به عنوان یک متخصص قلب که طی سه هفته گذشته در بخش مراقبت از بیماران کووید-19 کار نموده ام، شاهد افزایش تعداد بیماران بستری در بیمارستان با مشکل لخته شدن خون بودم؛ بنابراین بسیار مهم و حیاتی است که دریابیم آیا تجویز این دارو های ضدانعقاد (نوعی رقیق نماینده خون) به بهبود بیماران یاری میکند یا خیر.

پزشکان در بیمارستان برامپتون، بیش از 150 بیمار بد حال را مورد درمان و مطالعه قرار دادند و نتایج مقدماتی تحقیقات خود را هفته آینده منتشر خواهند کرد.

دکتر بریجش پتل، از متخصصان ارشد رویال برامپتون در امپریال کالج لندن، به نشریه ساندی تلگراف گفت که در حالی که دانشمندان در حال مطالعات بیشتر روی بیماران کووید-19 هستند، بیشتر بیماران نهایتا از دُزهای درمانی قابل توجهی از دارو های رقیق نماینده خون استفاده می نمایند.

پتل اضافه نمود: اگر این مداخلات در خون بیماران به درستی انجام گردد، آن ها زنده میمانند. فکر میکنم معرفی عوامل رقیق نماینده خونی که با بیماری کووید-19 مرتبط هستند بسیار مهم است، اما شما باید این کار را به درستی انجام دهید، در غیر این صورت ممکن است آسیب بزنید.

گفته می گردد دولت بریتانیا در راستای یافتن درمانی موثر برای ویروس کرونا، اکنون در حال سرعت بخشیدن به آزمایش های بالینی و تصادفی عوامل رقیق نماینده خون روی بیماران کووید-19 است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1130

به "دارو های رقیق کننده خون، مؤثر در درمان کرونا؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارو های رقیق کننده خون، مؤثر در درمان کرونا؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید