رطب در تب نبود سردخانه

به گزارش آناسی، شهرستان نهبندان قطب تولید خرما و زیتون در خراسان جنوبی است، اما نبود سردخانه این رطب های خوشرنگ را خراب می کند و ضرر های زیادی را روی دست کشاورزان می گذارد.

رطب در تب نبود سردخانه

در شهرستان نهبندان سالانه 600 تن خرما و 250 تن زیتون تولید می شود که هم اکنون 365 هکتار از اراضی شهرستان نهبندان زیر کشت خرما و 330 هکتار زیر کشت زیتون است.

وقتی کشاورزان به خرما چوب حراج می زنند

با توجه به آنکه سردخانه ای برای خرما در نهبندان وجود ندارد کشاورزان مجبورند خرما های باکیفیت و مرغوب را با قیمت بسیار پایین بفروش برساند.

اکبری یکی از خرماکاران روستای چاهداشی نهبندان به خبرنگار ما می گوید: از نیمه مرداد ماه برداشت خرما آغاز شده است و تا 20 روز دیگر ادامه دارد.

او اضافه می کند: در این شهرستان به علت نبود سردخانه و فرآوری مجبوریم خرمای خود را به شهر های دیگر ببریم یا هم باید محصولمان را در همین شهرستان بفروش برسانیم.

اکبری می گوید: هم اکنون خرما را کیلویی بین 20 تا 30 هزارتومان می فروشیم در حالی که قیمت اصلی این خرما بین 40 تا 50 هزارتومان است.

این خرمادار نهبندانی از گرما و طوفان های این شهرستان می گوید که چقدر بر روی رطب های خوشرنگ و خوش طعم تاثیر بد میگ ذارد و بعلت نبود سردخانه باید سریع آن ها را بفروش برسانیم.

در مواقعی هم پیش آمده است که خرمای تحویل داده شده به مغازه برای فروش از سوی مغازه دار بعلت ترش شدن پس داده شده است و نه تنها پولی عایدمان نشد بلکه ضرر و زیان زیادی هم گریبان گیرمان شده است.

از او در خصوص ایجاد سردخانه های کوچک مقیاس در این شهرستان پرسیدیم او گفت: مردم این منطقه بیشتر خرده مالک هستند و توان ایجاد سردخانه را به تنهایی ندارند و باید مسئولان پای کار بیایند و در این شهرستان سردخانه ایجاد کنند.

بنیاد برکت پیش قدم در ساخت سردخانه

به گفته مسئولان شهرستان نهبندان قرار است بنیاد برکت چند سردخانه کوچک مقیاس با ظرفیت 6 تا 5 تنی ایجاد کند تا بلکه کمی از مسائل خرماکاران این شهرستان رفع شود.

حیدرپور مدیر جهاد کشاورزی نهبندان می گوید: در زمان استاندار پیشین خراسان جنوبی، طرحی در خصوص فرآوری زیتون و خرما در این شهرستان ارائه کردیم، اما سرمایه گذاری پیدا نشد.

او اشاره کرد: از ستاد اجرائی فرمان حضرت امام نیز پیگیر راه اندازی سردخانه شدیم و هم اکنون قول هایی داده اند برای راه اندازی این مجموعه، اما هنوز به نتیجه ای نرسیدیم.

راه اندازی اینگونه سردخانه ها هر چند کوچک می تواند گره بزرگی از مسائل خرماکاران این شهرستان را باز کند تا دیگر نیاز نباشد چوب حراج به خرمایشان بزنند.

در حالی شهرستان نهبندان قطب تولید زیتون و خرما در خراسان جنوبی را به یدک می کشد که در این بین فرماندار نهبندان می گوید: به علت تولید پایین خرما و زیتون در این شهرستان، فرآوری این دو محصول فعلاً توجیه مالی ندارد.

بیشتر بخوانید

  • فرآوری و بسته بندی زیتون و خرما در نهبندان توجیه مالی ندارد
  • کشاورزان نهبندانی در انتظار سردخانه برای خرما و زیتون هستند

  • آوازه خرمای نهبندان در خارج از کشور

ایروانی تصریح می کند: باید تولیدات این محصولات در شهرستان نهبندان بالا رود تا زمانی که سرمایه گذار قصد سرمایه گذاری در زمینه فرآوری و بسته بندی آن ها را در شهرستان نهبندان دارد برای او توجیه و صرفه مالی داشته باشد.

هاشمزهی زیتون کار نهبندانی نیز از شرایط نامناسب رقم های کاشته شده گلایه می کند و می گوید: سال ها پیش که کاشت زیتون را آغاز کردم در این شهرستان هیچ تحقیقاتی بر روی رقم های زیتون صورت نگرفته بود و علت آنکه بیشتر درختان زیتون این منطقه نابارور است آن است که رقم هایی کاشته شده که با شرایط اقلیمی نهبندان سازگار نیست.

او می گوید: الان بعد از 15 سال روی درختان زیتون نابارور در حال کار هستم و آن ها را پیوند می زنم تا شاید بتوانم از آن ها محصول برداشت کنم.

هرچند این زیتون کار از شرایط فروش زیتون و روغن زیتون راضی بود و می گفت: امسال 150 تن زیتون برداشت می کنم و هر لیتر روغن را 600 هزار تومان می فروشم.

این زیتون کار در عین حال می گوید: اگر در همان ابتدای کار روی بذر کاشته در این منطقه تحقیق و مطالعات لازم انجام می گرفت دیگر شاهد 170 هکتار زیتون نابارور نبودیم؛ زیتون به اصلاح رقم و خرما به سردخانه نیاز دارد.

شکوفایی اقتصاد کشاورزی با اصلاح رقم های خرما و زیتون

قرار است در آینده مرکز تحقیقات زیتون در شهرستان نهبندان راه اندازی شود تا بررسی های بیشتری بر روی رقم های پرمحصول خرما و زیتون انجام شود.

هم اکنون از 365 هکتار سطح زیر کشت خرما 115 هکتار غیر بارور است و از 330 هکتار زیتون 170 هکتار آن محصول نمی دهند و کشاورزان امیدوارند با راه اندازی این مرکز تحقیقاتی، رقم های تازه زیتون و خرما معرفی و باردهی محصولات افزایش یابند.

از سوی دیگر خرمای شهرستان نهبندان در خراسان جنوبی زبانزد است و نیاز به سردخانه دارد تا گندیده و ترش نشود.

اما آنچه که حائز اهمیت است آن است که تا زمانی که این حجم از درختان نابارور در این شهرستان وجود داشته باشد سرمایه گذار را به سرمایه گذاری در این منطقه ترغیب نمی کند و نیاز است تا دولت مردان بیشتر به این دو محصول مزیت دار و با ارزش شهرستان نهبندان توجه کنند و در پی جذب اعتبارات ملی در مجلس برای رفع مسائل خرما و زیتون باشند نه چشم به راه آمدن سرمایه گذار.

گزارش از زهرا رضوانیان

خبرنگاران خراسان جنوبی بیرجند

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 آبان 1401 بروزرسانی: 18 آبان 1401 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2273

به "رطب در تب نبود سردخانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رطب در تب نبود سردخانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید