روستا و تالاب آبکنار؛ طبیعت معروف و زیبای گیلان

به گزارش آناسی، روستا و تالاب آبکنار از توابع شهرستان انزلی در استان گیلان می باشد که همه ساله گردشگران بسیاری به آنجا سفر می نمایند تا از طبیعت بکر و زیبای این روستا بازدید نمایند. مسیر راه منتهی به آبکنار، مسیری بسیار زیبایی می باشد که شما را مجذوب خود خواهد نمود.

روستا و تالاب آبکنار؛ طبیعت معروف و زیبای گیلان

روستای آبکنار در شمال غربی شهرستان بندر انزلی با مسافت 38 کیلومتر قرار گرفته است. این روستا با چنین مسافتی یکی از بزرگترین روستاهای گیلان نیز محسوب می گردد. روستای آبکنار باغ های زیادی دارد از جمله باغ هندوانه و باغ پاچه باقالا که به کار پخت باقالاقاتوق، یکی از خوشمزه ترین غذاهای گیلان می آید.

این روستا در کنار نیلوفرهای آبی تالاب انزلی قرار گرفته است و ساحل آن نسبت به سایر جاهای دیگر خلوت تر می باشد و میتوانید با هزینه بسیار کمتری نسبت به بندر انزلی از قایق هایی که در کنار ساحل قرار دارند برای تماشا تالاب بهره ببرید. در کنار ساحل این روستا پل چوبی تا عمق چند متری تالاب نصب شده که بخصوص در غروب محل زیبایی برای عکاسی و تماشا تالاب است.

آبکنار همانطورکه از نامش معین هست به معنی کنار آب است و این نام به خاطر قرار گیری این روستا در کنار تالاب انزلی بر روی این روستا قرار داده شده است. وقتی از تونل سرسبزی عبور می کنید و وارد آبکنار می شوید، تالاب زیبای آن چشم شما را بیشتر از هر چیز دیگر به خود جلب می نماید.

قایق هایی در این مکان قرار دارند تا گردشگران به راحتی در تالاب آبکنار گشت و گذار نمایند. شاید این نکته فکر شما را مشغول کند که چرا ما سوار قایق موتوری شدیم اما با پارو در حال حرکت هستیم؟ جواب این سوال شما این است که در ابتدای تالاب آبکنار عمق آب کم است در نتیجه روشن شدن موتور فایده ای ندارد، اندکی که از حاشیه تالاب دور شوید عمق مناسبی برای روشن کردن موتور وجود دارد.

منظره ها اطراف تالاب به مقدار ای چشم نواز است که شما از تماشا آنها خسته نخواهید شد. در مسیری که با قایق موتوری سفر می کنید شاید چشم شما به چندین قایق توقف نموده در آب افتاده باشد. افرادی که در این قایق ها هستند به دلیل سکوت کاملی که در وسط تالاب برپا است به آنجا آمده و مشغول به ماهی گیری می باشند.

در این تالاب به منطقه ای خواهید رسید که سرتاسر سرسبز است. دلیل این سرسبزی در آب، وجود نیلوفر دریایی یا به زبان محلی باقالی دریایی است. گل های نیلوفر دریایی در فصل بهار و ماه اردیبهشت است و به 15 روز زمان احتیاج دارد تا گل ها به طور کامل باز شوند. این تالاب در زمستان و تابستان پذیرای پرندگان مهاجر بسیاری نیز می باشد که برای لحظاتی این تالاب زیبا را برای برطرف خستگی و گرسنگی خود انتخاب می نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 خرداد 1402 بروزرسانی: 23 خرداد 1402 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2367

به "روستا و تالاب آبکنار؛ طبیعت معروف و زیبای گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستا و تالاب آبکنار؛ طبیعت معروف و زیبای گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید