ستارگان دنیای ورزش که در سال 2019 بازنشسته شدند

به گزارش آناسی، در سال 2019 ستاره های رشته های مختلف ورزشی تصمیم گرفتند به دوران حرفه ای شان سرانجام دهند.

ستارگان دنیای ورزش که در سال 2019 بازنشسته شدند

به گزارش خبرنگاران، تنها دو روز به سرانجام سال 2019 میلادی باقی مانده است. در این سال ورزشکاران زیادی برای همواره به دوران حرفه ای خود سرانجام دادند. فوتبال، بسکتبال، پاتیناژ، فرمول یک، تنیس، اسکی با ستاره های خود خداحافظی کردند.

فرناندو تورس

اسطوره فوتبال اسپانیا و اتلتیکو مادرید در سال 2007 تیم محبوبش را در حالی ترک کرد که قول داد یک روز دوباره به این باشگاه برشود تا جام هایی را با روخی بلانکو بالای سر ببرد. لیورپول مقصد مهاجم اسپانیایی بود و در آنجا توانست بدرخشد و توپ برنزی و کفش نقره سال 2008 را دریافت کند. پس از سه فصل و نیم با چلسی قرارداد امضا کرد و توانست اف.ای کاپ، لیگ اروپا و لیگ قهرمانان اروپا را فتح کند. پس از یک حضور کوتاه مدت در میلان به خانه اش یعنی اتلتیکو برگشت. در این دوران دوباره قهرمانی در لیگ اروپا را تجربه کرد.

ژاوی ارناندس

هشت لالیگا، شش سوپرجام اسپانیا، سه کوپا دل ری، چهار قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، دو سوپرجام اروپا و دو جام دنیای باشگاه ها از افتخارات هافبک پیشین بارسلونا محسوب می شد. او با تیم ملی اسپانیا توانست فاتح جام دنیای و یورو شود. همچنین مدال نقره المپیک سیدنی را به دست آورد و قهرمانی در جام دنیای زیر 20 سال را کسب کرد. آخرین روزهای دوران حرفه ای اش را در السد قطر سپری کرد و توانست یک قهرمانی در لیگ، جام امیر، جام پادشاه و یک سوپرجام قطر را فتح کند. ژاوی در استادیوم آزادی برای همواره از فوتبال خداحافظی کرد. السد در آن ملاقات برابر پرسپولیس نهاده شد.

خورخه لورنسو

راننده اسپانیایی پس از یک فصل پر از آسیب دیدگی در نوامبر اعلام بازنشستگی کرد. مصدومیت های پیاپی موجب شد نتواند مانند همواره رقابت کند. او در سال 2002 زمانی که تنها 15 سال داشت وارد رشته موتورسواری شد. او توانست 68 پیروزی در سه بخش مختلف به دست آورد. لورنسو در سال های 2005 و 2006 قهرمانی در 250 سی سی را تجربه کرد و در سال های 2010، 2012 و 2015 در موتوجی پی قهرمان شد.

مانو جینوبیلی

بسکتبالیست آرژانتینی یکی از محبوب ترین ورزشکارها در کشورش محسوب می شد. حتی دیگو آرماندو مارادونا در مصاحبه اخیرش او را بهترین ورزشکار تاریخ آرژانتین دانست. جینوبیلی حرفه خود را از لیگ کشورش آغاز کرد و پس از پنج سال بازی در ایتالیا توانست وارد NBA شود. او از سال 2002 تا 2018 برای سن آنتونیو اسپرز بازی کرد. دوران پیروز جینوبیلی او را به یکی از 100 بسکتبالیست برتر NBA تبدیل کرد و همچنین به عقیده اغلب کارشناسان، ورزشکاران و مربیان بهترین بسکتبالیست آمریکای لاتین محسوب می شود. او به همراه تیم ملی آرژانتین مدال طلای المپیک 2004 آتن را بر گردن آویخت. همچنین در جام دنیای 2002 نایب قهرمان شد و دو مدال طلا (2001 و 2011) را در قهرمانی آمه ریکاس به دست آورد.

خاویر فرناندس

اسکیت باز اسپانیایی پرافتخارترین ورزشکار کشورش در این رشته محسوب می شود. او توانست در قهرمانی اروپا هفت مدال طلا کسب کند. در جام دنیای هم دو بار مدال طلا را بر گردن آویخت. همچنین در المپیک به مدال برنز دست یافت. فرناندس در حالی این رشته را به عنوان یک اسطوره کنار گذاشت که تنها 28 سال داشت.

ساموئل اتوئو

دوران پیروز مهاجم کامرونی در بارسلونا رقم خورد. او هشت قهرمانی را با بارسلونا تجربه کرد و تنها بازیکن آفریقایی محسوب می شود که فاتح چهار لیگ قهرمانان اروپا شده است. اتوئو سابقه بازی با پیراهن رئال مادرید را هم دارد. مهاجم کامرونی نخستین بازی اش را در لالیگا در سال 1998 انجام داد. او تا سال 2000 برای سفیدپوشان بازی کرد. اتوئو در اینتر پنج جام (سری آ ایتالیا، سوپرجام ایتالیا، جام حذفی، لیگ قهرمانان و جام دنیای باشگاه ها) را به دست آورد. او در تیم ملی دو قهرمانی در جام ملت های آفریقا را تجربه کرد. همچنین مدال طلای المپیک 2000 سیدنی را بر گردن آویخت.

داوید ویا

مهاجم اسپانیایی یکی از بهترین های تاریخ اسپانیا در خط حمله محسوب می شود. او به همراه لاروخا ابتدا قهرمان یورو 2008 شد و سپس جام دنیای 2010 را بالای سر برد. ویا فوتبال خود را با تیم اسپورتینگ خیخون آغاز کرد و توانست در والنسیا بدرخشد. این موضوع باعث شد بارسلونا در سال 2010 با مهاجم اسپانیایی قرارداد امضا کند. او سپس یک فصل پیراهن اتلتیکومادرید را بر تن کرد و در حالی لالیگا را ترک کرد که توانسته بود 12 قهرمانی را با این تیم ها به دست آورد. مهمترین آنها در سال 2011 بود که با آبی اناری ها فاتح لیگ قهرمانان شد. او در نهایت در فوتبال آسیا با تیم ویسل کوبه از فوتبال خداحافظی کرد.

پتر چک

دروازه بان اهل چک در نخستین روزهای سال اعلام نمود دستکش هایش را برای همواره آویزان می نماید. او پس از 20 سال دوران حرفه ای در 36 سالگی چنین تصمیمی را گرفت. دوران پیروز چک به زمان حضورش در چلسی برمی شود. او برای تیم لندنی 494 بار به میدان رفت و در تابستان 2015 با آرسنال قرارداد امضا کرد. قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا در سال 2012 از مهمترین افتخارات دروازه بان اهل چک بود. او یک سال بعد به همراه چلسی لیگ اروپا را فتح کرد.

آرین روبن

بازیکن هلندی پس از سرانجام قراردادش با بایرن مونیخ اعلام بازنشستگی کرد. او در مجموع 30 عنوان به دست آورد که قهرمانی در لیگ قهرمانان بیش از همه برجسته است. همچنین با حضور در تیم هایی همچون خرونینخن، آیندهوون، چلسی، رئال مادرید و بایرن مونیخ 12 قهرمانی در لیگ کسب کرد. بهترین عنوانش با تیم ملی نایب قهرمانی در جام دنیای 2010 بود که در فینال مغلوب اسپانیا شد.

درک نویتزسکی

بسکتبالیست آلمانی در هفتم مارس 2017 به نخستین بازیکن خارجی تاریخ NBA تبدیل شد که توانست 3000 امتیاز کسب کند. او 13 بار برای آل استار NBA بازی کرد. همچنین در فصل 07-2006 بهترین بازیکن فصل انتخاب شد و در فینال های 2011 عنوان برترین بازیکن را به خود اختصاص داد. همچنین بهترین بازیکن تاریخ آلمان و دالاس محسوب می شود. نویتزسکی با تیم ملی کشورش مدال برنز جام دنیای 2002 را به دست آورد و نایب قهرمان یورو بسکت 2005 شد.

دوین وید

بسکتبالیست آمریکایی پس از 17 فصل حضور در NBA تصمیم گرفت کفش هایش را بیاویزد و فصل گذشته به دوران حرفه ای اش سرانجام دهد. به جز فصل های 17-2016 و 18-2017 که برای شیکاگو بولز و کلیولند کاوالیرز بازی کرد همواره با پیراهن میامی هیت به میدان رفت. او که جزو بهترین نسل های آمریکا بود توانست سه قهرمانی در NBA به دست آورد. همچنین بهترین بازیکن فینال های 2006 شد و 14 باربه عنوان برترین بازیکن آل استار انتخاب شد. او با تیم ملی مدال طلای المپیک 2008 را کسب کرد و در سال 2004 مدال برنز را به دست آورد. همچنین برنز جام دنیای 2006 را بر گردن آویخت.

تونی پارکر

بسکتبالیست فرانسوی نخستین عنوانش را در سال 2003 در کنار دیود رابینسون، تیم دانکن و مانو جینوبیلی به دست آورد. دوران پیروز پارکر 14 سال طول کشید. در این مدت به همراه سن آنتونیو اسپرز همواره یکی از نامزدهای حضور در فینال بود. او در سال های 2005 و 2007 قهرمانی را تجربه کرد و بهترین بازیکن فینال ها شد. او نخستین اروپایی بود که به این عنوان دست پیدا می نماید. پارکر در سال 2014 هم با اسپرز قهرمان شد. او شش بار در تیم آل استار نهاده شد.

لیندزی وان

اسکی باز آمریکایی سه مدال در المپیک (یک مدال طلا و دو برنز) به دست آورد. همچنین هشت مدال (دو مدال طلا، سه نقره و سه برنز) در قهرمانی دنیا کسب کرد. او 20 عنوان در جام دنیای به دست آورد.

باستین شواین اشتایگر

بازیکن آلمانی تنها برای سه تیم بازی کرد. او پس از 13 فصل حضور در بایرن مونیخ تصمیم گرفت در سال 2015 برای منچستریونایتد بازی کند. در نهایت در 35 سالگی با پیراهن شیکاگو فایر از فوتبال خداحافظی کرد. اوج فوتبال شواین اشتایگر در جام دنیای 2014 رقم خورد که جام دنیای را به همراهش کشورش فتح کرد. از قهرمانی های مهم این بازیکن قهرمانی در لیگ قهرمانان در سال 2013 با پیراهن بایرن بود.

در این سال فوتبالیست های مشهور دیگری همچون رابین فان پرسی، وسلی اسنایدر، دیگو فورلان، پاتریس اورا، کلینت دمپسی، اشلی کول، گلن جانسن، پتر کراوچ، آندره بارزالی، آندری آرشاوین، دیمتر برباتوف و کلودیو مارکیزیو کفش هایشان را آویختند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 761

به "ستارگان دنیای ورزش که در سال 2019 بازنشسته شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستارگان دنیای ورزش که در سال 2019 بازنشسته شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید