مکاتبه آموزش وپرورش برای دریافت اعتبار از محل صندوق ذخیره ارزی و آستان قدس به نفع مدرسه سازی

به گزارش آناسی، معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه شهردار تهران که شرایط قرمز مدارس را اعلام می کند، باید بگوید برای آن ها و آینده چه راهکاری دارند، از مکاتباتی برای دریافت مالیات از محل اعتبارات آستان قدس رضوی خبر داد.

مکاتبه آموزش وپرورش برای دریافت اعتبار از محل صندوق ذخیره ارزی و آستان قدس به نفع مدرسه سازی

به گزارش گروه اجتماعی آناسی، مهراله رخشانی مهر در نشست خبری با رسانه ها با اشاره به اینکه این نگرانی وجود دارد دولت سهم خود را در پروژه های عمرانی آموزش وپرورش ارائه نمی کند، اظهار کرد: سال 97 اعتبار نوسازی 540 میلیارد تومان بود و در سال 99، 6 هزار و 100 میلیارد تومان و عدد مصوب بودجه سال 98 که تخصیص یافت 4200 میلیارد تومان است.

وی افزود: در کنار این تبصره هایی در قوانین بودجه وجود دارد و در بحث سهم نوسازی مدارس از عوارض گاز اتفاقات خوبی افتاده است که قبل از سال 98, 20 درصد بود و در سال 98 به 50 درصد و مبلغ 800 میلیارد تومان افزایش یافت و تا الان 500 میلیارد تومان محقق شده است و 570 میلیارد تومان از این محل و اعتبارات بودجه سنواتی برای جمع آوری بخاری های نفتی است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور ادامه داد: اقتصادیات آستان قدس در بودجه 98 آمد و در بودجه 99 تکرار شد. جمع بندی اعضای کمیسیون مجلس این بود که از محل اقتصادیات مستقیم اعتباری تعلق نمی گیرد چراکه آستان قدس اذن رهبری را دارند، اما از محل اعتبارات ارزش اضافه کرده می توان اقتصادیات دریافت کرد؛ بنابراین نامه نگاری انجام دادیم تا این اقتصادیات و سه هزار میلیارد صندوق ذخیره ارزی به نفع مدرسه سازی اختصاص یافت که دوشنبه این هفته در دستور کار کمیسیون اقتصادی دولت قرار می گیرد.

رخشانی مهر گفت: با شهرداری توافق شد برای هر کدام از مناطق 22 گانه دو مدرسه و در مجموع 44 مدرسه ساخته شود و اخیرا این پیشنهاد در مجلس مطرح شد که چهار تبصره قانون شورا های آموزش وپرورش برای الزام انبوه سازان به ساخت مدارس بازشود.

وی افزود: در لایحه بودجه سال 99 سهم دولت در پروژه های مشارکتی به 2700 میلیارد تومان افزایش یافته است و اگر خیران متعهد شوند معادل این رقم آورده داشته باشند سهم دولت محقق می شود، همچنین در بحث کلاس های درس نیمه تمام خیرساز 14 هزار کلاس باقی مانده است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به اینکه در سال 82، 70 درصد مدارس کشور فرسوده و نیازمند تخریب و بازسازی بودند که با اختصاص بودجه هم اکنون 30 درصد مدارس کشور نیازمند تخریب و بازسازی هستند متذکر شد: از ارقام اعلام شده در سال 82 هنوز 50 درصد باقی مانده است؛ یعنی با اعتبار 4 میلیارد دلاری که در آن سال اختصاص یافت 50 درصد مدراس را تخریب و مقاوم سازی کردیم و 50 درصد باقی مانده است.

چرا 30 درصد مدارس فرسوده باقی مانده است

رخشانی مهر افزود: از سال 91 به بعد میزان تخصیص اعتبارات نوسازی مدارس کاهش چشمگیری داشت چرا که از صندوق ذخیره ارزی برداشتی انجام نشد. 15 درصد کلاس های تحویلی از محل تخریب و بازسازی بودند و سایر آن ها مدارس نوساز بودند؛ به عنوان مثال از 9 هزار و 800 کلاس درس مهرماه امسال فقط 15 درصد جزو لیست مدارس تخریبی بوده و بقیه جزو مدارسی بودند که در مکان های مورد نیاز ساخته شدند؛ بنابراین 30 درصد مدارس همچنان فرسوده باقی مانده است.

88 هزار کلاس درس کشور سیستم گرمایشی استاندارد ندارند

وی گفت: سال 91، 230 هزار سیستم گرمایشی غیراستاندارد داشتیم که این رقم در سال 97 به 137 هزار کلاس درس و امروز به 88 هزار کلاس درس رسیده است که از این تعداد 63 هزار کلاس درس با بخاری گازی و 25 هزار با بخاری نفتی گرم می شوند چرا که علمک گاز ندارند.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور ادامه داد: طی سال های 97 و 98 حدود 49 هزار کلاس درس سیستم گرمایشی استاندارد پیدا کردند و در اوایل سال 98 با توجه به رشد اعتبارات برنامه ریزی کردیم تا بخاری های نفتی را در کلاس هایی که علمک گاز دارند حذف کنیم که این کار انجام شد و امروز ادعا داریم هیچ کلاس درسی که علمک گاز دارد با سیستم گرمایشی غیراستاندارد گرم نمی شود.

اولویت اصلی حذف 25 هزار بخاری نفتی در مدارس

رخشانی مهر شرح داد: سرعت گازرسانی به روستا ها بالاست و ممکن است مجددا تعدادی از مدراس دارای علمک گاز شوند و نسبت به استانداردسازی سیستم گرمایشی آن ها اقدام کنیم؛ 25 هزار بخاری نفتی در مدارس وجود دارند آن هم به این دلیل که علمک گاز وجود ندارد و این مدارس در دورترین نقاط روستایی کشور قرار دارند که جایگزین کردن آن سخت است، اما اولویت ما فعلا این مدارس هستند و بعد به سراغ 63 هزار بخاری گازی می رویم.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات سازمان نوسازی مدارس 12 برابر شده است بیان کرد: در سال 97 و 98 نگاه سازمان برنامه و بودجه این بود که تخصیص سازمان نوسازی کامل باشد و در سال 97، 110 درصد اعتبارات و درامسال تا به امروز بیش از 80 درصد اعتبارات تخصیص یافته است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور ادامه داد: از ردیف اعتبار 6 هزار و 600 میلیارد تومانی، 800 میلیارد تومان به استانداردسازی سیستم گرمایشی اختصاص یافته است که باید 25 هزار بخاری نفتی مدارس مشخص تکلیف شوند.

رخشانی مهر بیان کرد: دو هزار و 700 میلیارد تومان برای تکمیل پروژه های خیرساز است که اولویت با تکمیل 14 هزار کلاس درس نیمه تمام است. همچنین 600 میلیارد تومان اعتبار برای تخریب و بازسازی مدارس درنظر گرفته شده است.

شرایط بازسازی مدارس سیل زده سیستان و بلوچستان

وی درباره شرایط مدارس سیل زده جنوب غرب کشور، بیان کرد: تا امروز خیران برای حل مسئله مدارس سیل زده سیستان و بلوچستان 135 میلیارد تومان تعهد کردند و مدارس یک تا سه کلاسه را تا مهر 99 و مدارس 6 تا 9 کلاسه را تا دهه فجر سال 99 تحویل می دهیم؛ البته بیشتر مدارس آسیب دیده در روستا ها قرار داشتند که تعداد کلاس های آن ها اندک است.

597 کلاس درس در سیل جنوب غرب نیازمند تخریب و بازسازی

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور ادامه داد: 50 کانکس و 4 میلیارد تومان تجهیزات به استان سیستان و بلوچستان ارسال شد و تعمیرات مدارس آسیب دیده نیز آغاز شده است، در مجموع 421 کلاس درس در استان سیستان و بلوچستان، 89 کلاس درس در استان کرمان و 87 کلاس درس در استان هرمزگان و در مجموع 597 کلاس درس نیازمند تخریب و بازسازی هستند

رخشانی مهر در پاسخ به پرسش تسنیم، درباره شرایط قرمز مدارس شهر تهران گفت: استان تهران بعد از خراسان رضوی بیشترین مدرسه تخریبی را دارد. میانگین مدارس نیازمند تخریب و بازسازی در کشور 30 درصد است که این میانگین برای تهران هم صادق است، اما ما می توانیم مردم را نگران کنیم و فقط بگوییم این تعداد مدارس تهران فرسوده است و هیچ کاری انجام ندهیم.

شهردار تهران که آمار مدارس فرسوده را می گوید، برای حل این مشکل راهکار هم بدهد

وی گفت: باید کاری انجام داد و اگر مسئولان شهر تهران از جمله شهردار تهران می گویند این تعداد مدارس فرسوده داریم، راهکار آن را هم ارائه کنند؛ آیا دولت به تنهایی از عهده حل این مشکل برمی آید؟ باید به دنبال تأمین اعتبار برای حل مشکل مدارس فرسوده تهران باشیم.

سهم اندک اعتبارات استانی برای مدارس فرسوده تهران

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور ادامه داد: در سال 97 برای استان تهران 200 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافت که این رقم در سال 98 هم تکرار شد و طی دو سال 400 میلیارد تومان اعتبارات ملی برای تهران در نظر گرفتیم. اما سهم اعتبارات استانی در سال 97، 27 میلیارد تومان و در سال 89، 75 میلیارد تومان بود که در سال 97 به طور کامل تخصیص یافت و در سال 98، 50 درصد آن تخصیص یافته است.

رخشانی مهر ادامه داد: شهرداری و استانداری تهران که آمار و ارقام مدارس فرسوده پایتخت را می دانند بد نیست گزارشی از اقدامات و برنامه هایشان برای آینده بدهند، هر رقمی که از محل مابع استانی برای تهران تأمین شود ما در سازمان نوسازی آماده ایم معادل آن را تأمین کنیم و به استاندار تهران نیز گفته ام به ازای هر عددی که روی سهم اعتبارات استان تهران بگذارند معادل آن را تأمین خواهیم کرد.

وی بیان کرد: اگر شهردار تهران می گوید این تعداد مدرسه فرسوده است باید اعلام کند که برای بازسازی این تعداد مدرسه فرسوده چه اقدامی انجام داده است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور ادامه داد: در منطقه 22 تهران مشکل کمبود زمین داریم و وزیر آموزش و پرورش با شهردار تهران صحبت کرده است تا در مناطقی که انبوه سازی انجام شده زمین مناسب با کاربری آموزشی در نظر گرفته شود. اما ما از شهرداری فقط زمین با کاربری آموزشی نمی خواهیم، چون پول آن را باید ادارات آموزش و پرورش تأمین کنند، آنچه مورد تقاضای ما است این است که انبوه سازان و وزارت راه و شهرسازی ملزم شوند زیرساخت لازم را برای ساخت مدرسه تأمین کنند که این اتفاق نیفتاده است.

مخالفت وزارت راه با الزام انبوه سازان به ساخت مدرسه

وی بیان کرد: وزارت راه همیشه با احیای تبصره های قانون شورا های آموزش و پرورش مخالفت کرده است و این مسئله یک بار در هیئت دولت هم مطرح شد که با آن مخالفت کردند و اخیراً این موضوع در صحن مجلس مطرح و رأی آورد که بازهم وزارت راه مخالفت کرد، چون این کار باعث تحمیل هزینه های فضای عمومی مثل مدارس به مصرف کننده می شود، اما ما نیز ناچاریم برای دانش آموزان مدرسه فراهم کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 842

به "مکاتبه آموزش وپرورش برای دریافت اعتبار از محل صندوق ذخیره ارزی و آستان قدس به نفع مدرسه سازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکاتبه آموزش وپرورش برای دریافت اعتبار از محل صندوق ذخیره ارزی و آستان قدس به نفع مدرسه سازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید