افزایش موج تجردگرایی در میان دختران و پسران جوان، تجرد قطعی دامی برای زندگی جوانان کشور

به گزارش آناسی، تجردگرایی موضوعی که این روز ها گریبان زندگی دختران و پسران کشور را گرفته است، جوانانی که تا انتها عمر به فکر تشکیل زندگی مشترک نخواهند بود.

افزایش موج تجردگرایی در میان دختران و پسران جوان، تجرد قطعی دامی برای زندگی جوانان کشور

به گزارش خبرنگار ، تجرد و تجرد قطعی واژه هایی هستند که این روز ها بیش از همواره به گوش می خورند، واژه ای که آینده دختران و پسران جوان کشور را تحت تاثیر قرار داده اند. عده ای از جوانان مسائل اقتصادی را عمده ترین و اصلی ترین مانع برای ازدواج می دانند، مسئله ای که ترجیح می دهند به جای حل آن، به تنهایی و مجرد بودن فکر نمایند، موضوعی که نه تنها آسیب های فردی زیادی می تواند به همراه داشته باشد، بلکه برای کشور هم آسیب های زیادی دارد که در ادامه این گزارش به آن ها اشاره خواهیم کرد.

بر اساس آماری که مرکز پژوهش های جمعیت شناسی کشور منتشر نموده است، در حال حاضر 35 درصد جمعیت جوان کشور مجرد یا هرگز ازدواج ننموده اند و 1.2 درصد بدون همسر در اثر طلاق و یک درصد بدون همسر در اثر فوت هستند.

حدود 5 درصد از زنان و 4 درصد از مردان در کشور به تجرد قطعی رسیده اند

علی رضایی کارشناس جمعیت در گفت وگو با خبرنگاران، درباره این موضوع که چند درصد از جوانان کشور ازدواج ننموده اند، اظهار کرد: 14 میلیون نفر از جمعیت جوان کشور مجرد هستند، جوانانی که تعداد زیادی از آن ها به فکر تجرد قطعی بوده و تمایلی به ازدواج تا انتها زندگی ندارند.

او با اشاره به اینکه بیشتر جوانان متولدین دهه 70 مجرد هستند، گفت: متاسفانه به دلیل شرایط اقتصادی و اجرایی نکردن سیاست های جمعیتی تعداد زیادی از متولدین دهه 70 به ازدواج فکر نخواهند کرد و این موضوع می تواند اثرات مخربی برای آینده کشور و جمعیت داشته باشد.

این کارشناس جمعیت توضیح داد: عدم تمایل جوانان به ازدواج مساوی است با کاهش نرخ زادآوری و در نهایت کاهش جمعیت و افزایش جمعیت سالمندی؛ این موضوعی است که اگر برای برطرف آن راه چاره هایی اتخاذ نگردد به بحران جمعیتی تبدیل خواهد شد.

رضایی در پاسخ به اینکه تجرد با تجرد قطعی چه تفاوتی دارد، گفت: دختران و پسران هنگامی که به بالای 40 سال می رسند، دیگر به ازدواج فکر نخواهند کرد، به این امر تجرد قطعی گفته خواهد شد.

او ادامه داد: طبق آمار های آنالیز شده حدود 5 درصد از زنان و 4 درصد از مردان در کشور به تجرد قطعی رسیده اند.

این کارشناس جمعیت اسم کرد: در تمامی گروه های سنی به دلیل تاخیر در ازدواج، سن مجردی افزایش پیدا می نماید و این تاخیر باعث می گردد زنان شانس ازدواج شان را از دست بدهند.

دلایل کم شدن رغبت به ازدواج در بعضی جوانان/ مسائل اقتصادی، بهانه یا دلیل واقعی ازدواج نکردن؟

سارا نظری روانشناس و مشاوره خانواده هم درباره تمایل جوانان به تجرد، در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: تجردگرایی در بین جوانان به عوامل اجتماعی و فردی متعددی بستگی دارد، یکی از این عوامل فردی روحیه فردگرایی در جوانان است که سبب افزایش آمار جوانان شده است.

او در ادامه بیان نمود: رواج تصور نادرست به خطر افتادن استقلال شخصی دختر و پسر و محدود شدن و از دست دادن آزادی عمل در زندگی مشترک، از جمله خرده فرهنگ هایی است که در سال های گذشته در میان جوانان نفوذ نموده است.

این مشاوره خانواده توضیح داد: بعلاوه یکی از عمده ترین عوامل اجتماعی که مانع ازدواج جوانان شده است، مسائل اقتصادی است، تعداد زیادی از جوانان وقتی در این باره با آن ها صحبت می کنید، تمایل به ازدواج دارند، اما به گفته خودشان مسکن و شرایط مناسبی برای تشکیل یک خانواده را ندارد.

نظری اضافه کرد: بدون شک اگر مسائل اقتصادی و اشتغال برای جوانان حل گردد و دولت آن ها را حمایت کند، بدون شک تمایل جوانان به ازدواج بیشتر خواهد شد.

او با اشاره به سایر عواملی که مانع ازدواج جوانان است، اسم کرد: مصرف گرایی، تجمل گرایی، افزایش انتظار ها و خواسته ها، توسعه تشریفات ازدواج و جهیزیه و بسیاری از موارد مادی و فرهنگی دیگر در کنار نبود اطمینان به آینده شغلی از جمله موانع و مشکل های زیادی هستند که بر کاهش آمار ازدواج تاثیر دارند.

دلیل تجرد و آسیب های آن

فرشته سادات شجاعى روانشناس و درمانگر خانواده در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، درباره دلیل مجرد ماندن و ترس از ازدواج، گفت: ترس های تجرد شامل؛ ترس از اینکه خانواده یا اجتماع مرا طرد نمایند، ترس از تنهایی و تنها ماندن تا انتها عمر، ترس از اداره کردن اقتصادی زندگی، ترس از اینکه اطرافیان برچسب هایی به من بزنند، ترس از سربار بودن، ترس از اینکه مزاحم ازدواج خواهر یا برادر های بعدی ام باشم، ترس از کم شدن معاشرت ها و از دست دادن محبوبیت است.

این روانشناس با بیان اینکه افراد متاهل همواره تصور می نمایند که مرغ همسایه غاز است. افرادی که روابط زناشویی خوبی ندارند همواره در حسرت آزادی دوران تجرد هستند، اعلام کرد: آن ها از مسائل و نابسامانی های مجرد بودن آگاهی ندارند و فکر می نمایند اگر مجرد بودند شرایط بهتری داشتند. شاید هم حق با آن ها باشد، اما آنچه که اهمیت دارد این است که در انتخاب خود نه باید تعجیل کنیم و نه تعلل. اگر بدانیم که از زندگی چه می خواهیم و برای ازدواج با فکر باز و منطق خوب تصمیم بگیریم هیچ وقت از کار خود پشیمان نخواهیم شد.

بعلاوه حسن اکبرزاده روانشناس و مشاور در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، با بیان اینکه تحصیلات دانشگاهی سهل الوصول باعث بالا رفتن انتظارات افراد در ازدواج می گردد، اظهار کرد: در پی تحصیلات، احتمال اشتغال و به تبع آن استقلال اقتصادی به ویژه برای دختران بالا می رود و از طرفی افراد از مسئولیت های خاص راستا متأهلی، گریزان هستند.

این روانشناس اضافه کرد: در واقع به صورت کلی دو دلیل اصلی برای بالا رفتن سن ازدواج و به تبع آن تجرد افراد وجود دارد، یکی مسائل زیاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و دوم انتخاب یک سری از افراد برای دیر ازدواج کردن یا ازدواج نکردن که گزینه دوم در پی مورد اول صورت می گیرد.

اکبرزاده روانشناس اسم کرد: از جمله آسیب های ازدواج نکردن افراد می توان به اضطراب تنهایی، اعتماد به نفس پایین، امید به زندگی پایین، افسردگی ناشی از تنها ماندن، افت انگیزش، شاد نبودن، احساس پوچی، از دست دادن زایندگی و شادابی، رکود، رخوت، احساس ناتوانی، فاصله گرفتن از خانواده و جامعه، عدم فرزندآوری اشاره نمود.

بهانه های جوانان برای مجرد ماندن چیست؟

برای یافتن پاسخ صحیح تر و نزدیک تر به واقعیت درباره عدم تمایل تعداد قابل توجهی از زوج های جوان به ازدواج، با تعدادی از آن ها گفت وگو کردیم.

زهرا جوانی 32 ساله است که تمایلی به ازدواج ندارد، به گفته خودش او در یک خانواده مرفه با شرایط اقتصادی مناسب زندگی می نماید و هیچ کمبودی تا به امروز نداشته است، او می گوید: من به شخصه تحمل زندگی با فردی را که شرایط اقتصادی خوبی ندارد، ندارم، بنابراین ترجیح می دهم که ازدواج نکنم تا فرد متناسبی را پیدا کنم.

گفته های زهرا نشان از روحیه تجمل گرایی در او دارد، او جوانی است که به گفته خودش نمی تواند در ابتدای زندگی مشترک هیچ مسئله ای را تحمل کند و یا حتی ممکن است با بروز کوچک ترین مسئله ای از زندگی مشترک آزرده خاطر گردد.

علی یکی دیگر از جوانان مجردی است که تا به امروز که 35 سال سن دارد، نتوانسته است ازدواج کند، از او دلیل این موضوع را پرسیدم و گفت: بنده به شخصه دوست دارم ازدواج کنم و به نظرم همه جوانان دوست دارند ازدواج نمایند، اما متاسفانه شرایط اقتصادی مانع این امر شده است، علاوه بر این تعداد زیادی از دختر های امروزی این تفکر را دارند که از همان ابتدا باید همه چیز از جمله خانه، ماشین و عایدی عالی مهیا باشد، همین تفکر غلط سبب شده که نه تنها من بلکه تعداد زیادی از همسالان من مجرد هستیم.

سهیل هم جوانی 29 ساله است، شرایط اقتصادی او برای شروع یک زندگی معمولی مهیاست، اما او برای ازدواج نکردن خود دلیل دیگری به غیر از شرایط اقتصادی دارد، او در این باره گفت: به نظرم ازدواج برای من هنوز زود است، شاید هم فرد مناسبی را انتخاب نکردم، واقعیتش این است که من از شروع شروع زندگی مشترک با توجه به افزایش آمار طلاق ترس زیادی دارم، بنابرهمین ترجیح می دهم تنها زندگی کنم.

هزاران جوان دیگر همانند سهیل، زهرا و علی هستند که در سن ازدواج قرار دارند، اما هر کدام به دلایل و گاهی اوقات بهانه های خاصی به ازدواج فکر نمی نمایند، بنابراین تجرد و تجرد قطعی امری است که احتیاج است تا دولت و نهاد های حمایتی از جوانان این موضوع را ریشه یابی نمایند، تا امر ازدواج برای جوانان تسهیل گردد.

متاهل ها نسبت به مجرد ها از سلامت روانی بیشتری برخوردارند

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1886

به "افزایش موج تجردگرایی در میان دختران و پسران جوان، تجرد قطعی دامی برای زندگی جوانان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش موج تجردگرایی در میان دختران و پسران جوان، تجرد قطعی دامی برای زندگی جوانان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید