سنگر جدید بورس بازان

به گزارش آناسی، ارزش معاملات خرد سهام در بورس تهران روز شنبه برای دومین بار طی 15 ماه اخیر به کمتر از هزار میلیارد تومان رسید. این طور که به نظر می آید در واکنش به اوضاع نابسامان بازار سرمایه، ریسک گریزی افزایش یافته و بسیاری از فعالان خرد بازار به موازات خروج سرمایه خود از سهام به سمت صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله کوچ کرده اند. به موجب این رویداد همزمان با کاهش ارزش معاملات یادشده، میزان دادوستد ها در صندوق ها افزایش یافته و در رویدادی کم سابقه به ارزش معاملات خرد نزدیک شده است.

سنگر جدید بورس بازان

رکوردشکنی معکوس ارزش معاملات در بازار سرمایه همچنان ادامه دارد. معاملات نخستین روز هفته در شرایطی انتها یافت که در آن ارزش معاملات خرد به 919 میلیارد تومان رسید. در این روز ارزش معاملات خرد فرابورس برای اولین بار در 26 ماه گذشته به 254 میلیارد تومان بالغ شد که به نوبه خود رقمی بی سابقه است.

در این شرایط تنها بخش بازار که توانسته صورت خود را با سیلی سرخ نگه دارد، صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله هستند که در روبروه با فرار سرمایه از سهام و ثبت همه روزه خالص خرید حقوقی چند صد میلیارد تومانی در بورس این شرایط را تاب آورده اند و به طور میانگین ارزش معاملات آن ها به رغم نداشتن رشدی معنا دار در چند ماه اخیر به سطح معاملات خرد نزدیک و نزدیک تر می شود.

معاملات روز شنبه در شرایطی انتها یافت که ارزش داد و ستد در نماد های ETF یا همان صندوق های مورد بحث به حدود 733 میلیارد تومان رسید. این رقم تنها 20 درصد با ارزش معاملات خرد بازار اختلاف دارد.

پرسش های سخت بورسی

با ما چه می کنند؟ این سوالی است که بسیاری از فعالان بازار سرمایه هر کدام به طرق مختلف و با ادبیاتی متفاوت در ماه های اخیر یا از خود پرسیده اند یا در گروه های تلگرامی و سایر بستر های فضای مجازی به دنبال جواب آن گشته اند. بازار شایعات و برآورد نیز همچون گذشته داغ داغ است. اگر تا چند ماه قبل، یعنی زمانی که همچنان امید از بازار سهام نرفته بود از مردم عادی یا حتی کارشناسان بازار سوال می کردید که فردا اوضاع بازار چگونه است، همیشه نظرات مختلفی در خصوص رنگ تابلوی معاملات در روز یا روز های آینده وجود داشت.

این روزها، اما نه خبری از خوش بینی هست و نه اگر کسی بگوید که بازار به زودی در فرایند صعودی قرار می گیرد کسی حرف او را جدی خواهد گرفت. عجیب هم نیست، هر چه باشد وقتی بازار در طول 15 روز معاملاتی تنها 2 روز با رشد شاخص روبرو شده، لاجرم راهی برای فعالان خود باقی نمی گذارد که نسبت به اوضاع آن در روز های آینده خوش بین باشند؛ آن هم شاخصی که اصلا نماگری مناسب برای نشان دادن بازار نیست. این طور که به نظر می آید در حال حاضر نه امیدی به بهبود بازار است و نه اصلا انتظاری برای بهبود شرایط برای مردم منطقی به نظر می آید.

تلاطم اعداد در بازار سهام

روز گذشته ارزش معاملات خرد بورس تهران به حدود 919 میلیارد تومان رسید. شاخص بورس که در روز سه شنبه به لطف خبر انتشار 24 هزار میلیارد تومانی اوراق بدهی شرکت های سرمایه گذاری در این بازار رشدی هیجانی را شاهد بود، در دو روز معاملاتی اخیر با معین شدن چند و، چون انتشار اوراق و منطقی شدن دیدگاه ها در خصوص رکود حاکم بر بازار سهام مجددا به مدار نزولی خود بازگشت. همین امر سبب شد تا در انتها معاملات روز شنبه شاهد افت بیش از 9 هزار واحدی نماگر یاد شده باشیم. بر این اساس روز گذشته میانگین وزنی قیمت سهام در بورس 77/ 0 درصد دیگر کاهش پیدا کرد و ارتفاع شاخص کل به یک میلیون و 233 هزار واحد محدود شد.

فرایند ادامه دار خروج پول حقیقی از معاملات سهام نیز سبب شد تا خالص خرید حقوقی در این روز به حدود 387 میلیارد تومان برسد. ثبت این رقم به معنای آن است که در نخستین روز از هفته جاری نیز مانند اغلب روز های معاملاتی فروردین سرمایه گذاران تلاش کرده اند تا از گردونه خرید و فروش سهام سرمایه خود را خارج کنند.

اگرچه ثبت این رقم از نسبت به آنچه در 20 اسفندماه سال گذشته شاهد بودیم رقم چندان بزرگی نیست، اما باید به خاطر داشت که طی هفته های اخیر به دلیل کم بودن تقاضا در بسیاری از نماد ها تعداد افرادی که پیروز به فروش سهام خود می شوند، بسیار کمتر از افرادی است که قصد فروش دارایی خود را دارند. در آن روز خالص خرید حقوقی ها در بورس به 867 میلیارد تومان رسید که بیشترین میزان از شروع به کار گیری دامنه نوسان نامتقارن است.

با این حال شگفتی اعداد و ارقام در این روز تنها به خالص خرید حقوقی محدود نمانده است. عمق ماجرا در جایی معین می شود که رسیدن شمار صف های خرید بازار را به عدد یک در نظر بگیریم. بررسی آمار و ارقام از سوی دنیای اقتصاد نشان می دهد که در روز گذشته تنها نماد دارای صف خرید در بازار سرمایه نماد سدشت بوده است. ارزش صف خرید این نماد طی روز یاد شده تنها 5/ 3 میلیارد تومان بود. این در حالی است که طی بیست و هشتمین روز از فروردین ماه ارزش صف های فروش به 3 هزار و 282 میلیارد تومان رسیده است. ارزشی که به سبب شکل گیری صف فروش در 299 نماد این بازار به ثبت رسید و به راحتی 89 درصد از کل نماد های معامله شده را در این روز بدون تقاضا گذاشت.

در فرابورس نیز شرایط چندان بهتر از بورس نیست. در شرایطی که ارزش معاملات خرد بورس به 15 ماه قبل بازگشته است عقبگرد فرابورس در معاملات خرد، نشان از آن دارد که این سنجه مهم در بازار یاد شده با ثبت رقم 254 میلیارد دلار به محدوده 21 بهمن سال 1397 رسیده است، یعنی دقیقا زمانی که قیمت دلار در بازار آزاد تنها 11 هزار و 700 تومان بود.

بازتاب شعار در ورطه عمل

این طور که به نظر می رسد از تناسب خارج شدن ارقامی مانند ارزش معاملات با متغیر های مختلف مالی بیش از آنکه ناشی از شرایط حاکم بر اقتصاد کلان باشد ناشی از تقابل مسوولان سازمان بورس و نهاد های تابعه با دیدگاه جمعی حاکم شده بر نوسان آزادانه قیمت ها است. همان طور که در گزارش های پیشین نیز بار ها پیش بینی شده بود، چیزی که امروز فعالان بازار سرمایه در قامت رکود حاکم شده بر بورس و فرابورس درو می کنند نه حاصل نا آشنایی آن ها با ساز و کار بازار سهام، بلکه حاصل اعتماد بیش از اندازه ای است که بر برآیند تصمیم گیری در بازار های مالی کشور داشته اند؛ فرآیندی بسیار متزلزل که هنجار های معینی برای تصمیم سازی در بازار یاد شده ندارد و گاه و بیگاه با تغییر مدیران دستخوش تغییرات عدیده و عمدتا زیان بار می شود. نمونه آخر این تصمیمات دامنه نوسان متقارن است که به کلی نقدشوندگی بازار را به محاق می برد.

بازتاب مهندسی ناکام در ارقام دیگر

با در نظر دریافت اعداد و ارقام گفته شده ممکن است اولین سوالی که به ذهن خواننده می آید این باشد: آیا کار بورس تمام شده است و آیا دیگر امیدی به بازگشت رونق در بورس نیست؟

بررسی ها نشان می دهد که حداقل تا به اینجای کار جواب هر دو سوال منفی است. این طور که به نظر می آید بازار سرمایه و فعالان آن به رغم همه ناملایمت های موجود در شرایط کنونی از شانس بالایی برای بهبود اوضاع برخوردار هستند. البته دلیل این امر نه در جذابیت بازار های موازی نهفته است و نه چشم انداز روشن از آینده اقتصاد ایران. در کشوری که تمامی زیر ساخت های مالی طی چند سال اخیر تحلیل رفته و نبود سرمایه گذاری و نرخ پایین بهره وری در کنار چشم انداز ناروشن مناسبات جهانی راه را برای بهبود اوضاع بازار های مالی با ایجاد تولید حقیقی بسته است، تنها راه کسب سود بالاتر از نرخ بازده بدون ریسک، دل بستن به بازگشت بازار سهام بر مدار رونق است.

با توجه به آمار برآوردی از جریان ورود و خروج پول حقیقی به صندوق های سرمایه گذاری اعم از سهام، مختلط و درآمد ثابت قابل معامله، طی روز های پس از به کار گیری دامنه نوسان نامتقارن، نسبت ارزش معاملات صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) نسبت به ارزش معاملات خرد به شدت افزایش یافته است. در شرایطی که هیچ کس تا همین ماه های اخیر فکرش را هم نمی کرد که این بخش بی حاشیه بازار سرمایه روزی با ارزش معاملات خرد قابل مقایسه شود، حال این احتمال وجود دارد که در روز های پیش رو شاهد پیشی دریافت ارزش معاملات ETF ها از مجموع معاملات اشخاص حقیقی (معاملات خرد) باشیم. روز گذشته ارزش معاملات خرد در شرایطی به 919 میلیارد تومان رسید که دو صندوق امین یکم و کمند به ترتیب بیشترین ارزش معاملات در میان همه نماد های مورد معامله را داشتند. ارزش مجموع معاملات این گروه از صندوق ها طی روز گذشته به حدود 733 میلیارد تومان رسید که تنها 20.23 درصد با معاملات خرد بورس اختلاف دارد.

همان طور که ارقام مندرج نمودار نشان می دهد این دو رقم در طول ماه های اخیر و همزمان با به کارگیری دامنه نوسان دائما به هم نزدیک و نزدیک تر شده اند. این طور که به نظر می آید در حالی که مسوولان سازمان بورس بنا بر سنت همیشگی سعی دارند تا با حمایت دستوری از شاخص کل بورس (چه با به کار گیری دامنه نوسان نا متقارن و چه حمایت های دیگر که در عمل تنها به افزایش تقاضا برای نماد های شاخص ساز منجر می شود)، اعداد دیگر نظیر آنچه در این گزارش به آن اشاره شد راه خود را می فرایند، تا با نشان دادن آنچه واقعا در بازار می گذرد راه سرمایه گذاران را در فضای پر ابهام کنونی در حد توان خود هموار کنند.

در اقتصاد صف نشینان

بدون شک رسیدن ارزش معاملات خرد به ارزش معاملات صندوق های قابل معامله در شرایط عادی امری منفی نیست و حتی می توان گفت که در شرایط رونق بازار اگر شاهد ثبت چنین ارقامی بودیم چه بسا می شد گفت که بازار سرمایه در تحقق اشاعه و ترویج سرمایه گذاری غیر مستقیم قدمی بلند و رو به جلو برداشته است. اما در حال حاضر این طور که ارقام یاد شده نمایان می کنند، رسیدن ارزش معاملات خرد به ارزش معاملات این صندوق ها که در شرایط عادی با اقبال معاملات خرد روبرو نمی شوند حکایت از تشدید ریسک گریزی در میان فعالان بازار و سپردن دارایی خود به موسساتی دارد که در شرایط بی تصمیمی و عدم اطمینان موجود بهترین گزینه برای مدیریت دارایی اشخاص در بورس هستند.

بالاخره طبیعی است در مالی که مرغ و روغن هم صف نشین های خود را دارد، آفت صف ها به جان بازار سرمایه هم بیفتد و در سایه مداخلات گاه و بیگاه و البته بیجای مدیران، جاده پر پیچ و خم ریسک پذیری در بازار سرمایه را به سمت رکود بیشتر هموار کند. در این شرایط ابدا دور از انتظار نخواهد بود که رکورد شکنی معکوس ارزش معاملات نیز بیش از گذشته ادامه دار باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1720

به "سنگر جدید بورس بازان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگر جدید بورس بازان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید