معاون ترامپ چین را تهدید کرد

به گزارش آناسی، خبرگزاری صدا و سیما نوشت: مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست مجمع همکاری های اقتصادی آسیا اقیانوس آرام -اپک- در پاپوا گینه نو گفت:آمریکا از مناقشه تجاری خود با چین عقب نشینی نخواهد کرد و می تواند رقم تعرفه های گمرکی خود را دو برابر کند مگر آن که پکن مطالبات آمریکا را بپذیرد.

معاون ترامپ چین را تهدید کرد

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام نموده است همچنان به دست یابی به یک توافق نامه تجاری با چین امیدوار است و ممکن است تعرفه های گمرکی بیشتر بر چین اعمال نکند. چین فهرستی از اقدامات را برای آمریکا ارسال نموده است که تمایل دارد آمریکا برای حل و فصل این تنش ها آنها را در نظر بگیرد. پنس در سخنان خود در پاپوا گینه نو گفت: ما اقدماتی حیاتی در ارتباط با عدم توازن تجاری خود با چین انجام داده ایم. ما تعرفه های گمرکی بر اقلام چینی به ارزش دویست و پنجاه میلیارد دلار اعمال نموده ایم و ما می توانیم این رقم را دو برابر کنیم. ما امیدواریم اتفاقات بهتری رخ دهد. آمریکا مسیر خود را تغییر نخواهد داد تا زمانی که چین مسیر خود را تغییر دهد.

او همچنین در ارتباط با چین گفت: همان گونه که رئیس جمهور آمریکا چند ساعت پیش در کاخ سفید اعلام نمود ما احترام زیادی برای رئیس جمهور شی و همچنین احترام زیادی برای چین قائل هستیم اما بر اساس سخنان رئیس جمهور، چین سالهاست که در حال بهره برداری از آمریکاست اما آن روزها دیگر به خاتمه رسیده است. معاون رئیس جمهور آمریکا همچنین از جاه طلبی های چین در منطقه اقیانوس آرام انتقاد کرد و با اشاره به ابتکار عمل یک کمربند، یک جاده چین که سبب گسترش ارتباطات دریایی و زمینی بین آسیا، آفریقا و اروپا به وسیله سرمایه گذاری زیرساختی چندین میلیارد دلاری می گردد، گفت آمریکا سبب محدود شدن این کمربندها یا یک مسیر یک طرفه نخواهد شد.

با تور چین همراه باشید

پنس همچنین از چین به سبب مطالبات سرزمینی در مناطق تحت مناقشه در دریای چین شرقی و دریای چین جنوبی و همچنین چالشهای اخیر با ارتش آمریکا انتقاد کرد. او گفت: ما همچنان به پرواز هواپیماها و حرکت کشتی ها در هر جایی که قوانین بین المللی اجازه دهند و منافع ما ایجاد کند، ادامه می دهیم. ارعاب تنها سبب تقویت عزم ما خواهد شد.

معاون رئیس جمهور آمریکا در سخنان خود در پاپوا گینه نو همچنین گفت: اجازه ندهید کشورهای خارجی حاکمیت شما را در معرض خطر قرار دهند. از منافع خود حفاظت کنید، از استقلال خود حفاظت کنید، و همانند آمریکا همواره کشور خود را در اولویت قرار دهید.

اظهارات او پس از آن بیان شد که شی جین پینگ رئیس جمهور چین در ارتباط با ابتکار عمل یک کمربند-یک جاده و همچنین لزوم تجارت آزاد در سراسر این منطقه صحبت کرد. رئیس جمهور چین گفت: این یک باشگاه اختصاصی نیست که درهای آن به روی کشورهای غیر عضو بسته باشد. او اضافه کرد حفاظت از کالاهای داخلی یک رویکرد کوته بینانه است که محکوم به شکست است.

شی همچنین گفت: تاریخ نشان داده است که رویارویی چه در شکل جنگ سرد و گرم یا جنگ تجاری هیچ برنده ای نخواهد داشت. ترامپ تعرفه های گمرکی بر کالاهای چینی به ارزش دویست و پنجاه میلیارد دلار اعمال نموده است تا بتواند این کشور را وادار به دادن امتیازاتی کند که سبب تغییر در مفاد روابط تجاری بین دو کشور می گردد. چین نیز با اعمال تعرفه های گمرکی بر کالاهای آمریکایی به اقدام واشنگتن پاسخ داد.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 اسفند 1397 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 86

به "معاون ترامپ چین را تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون ترامپ چین را تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید