واگذاری اموال دولتی از 13 اردیبهشت در بورس

به گزارش آناسی، به گزارش تجارت نیوز، فرهاد دژپسند در انتها نشست با فعالان بازار سرمایه در جمع خبرنگاران افزود: علاوه بر آماده سازی کار عرضه سهام این دو باشگاه بزرگ فرهنگی ورزشی، عرضه سهام چند پالایشگاه و بنگاه های بزرگ نیز در بورس در حال آماده شدن است که به نوبت در بورس پذیرش و عرضه خواهد شد.

واگذاری اموال دولتی از 13 اردیبهشت در بورس

وی با بیان اینکه همه شرکت های بانک های خود را در بورس عرضه خواهیم کرد، گفت: واگذاری شرکت های زیر مجموعه بانک های دولتی و بانک های اصل 44 جدی است و مذاکرات برای نهایی شدن این واگذاری ها در حال انجام است، عرضه سهام شرکت های تأمین اجتماعی شروع شده و بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی هم در نشست با ما برای واگذاری سهام بعضی بنگاه های زیرمجموعه شان در بورس اعلام آمادگی کردند، بنابراین امسال سال پیک عرضه سهام دولت و بخش عمومی در بورس است.

مردم در خرید و فروش سهام، شتابزده عمل نکنند

وزیر امور مالی و دارایی گفت: درخواست من از مردم این است که از مشاوره ها در رتبه بندی خرید و فروش سهام استفاده کنند ضمن اینکه در خرید و فروش سهام شتابزده عمل نکنند.

دژپسند با بیان اینکه ابزارهای مختلفی برای تامین مالی بنگاه ها در بورس تعریف کردیم، افزود: بنگاه ها می توانند برای سرمایه در گردش خود اوراق عرضه کنند ضمن اینکه می توانند برای سرمایه ثابت پذیره نویسی سهام داشته باشند البته ما پیشنهاد دادیم سلب حق تقدم داشته باشند، افزایش سرمایه بدهند و در طرح های مشترک مشارکت کنند.

حبابی در بورس وجود ندارد / ‬ممکن است تنها در بعضی از بنگاه ها این حالت وجود داشته باشد

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بورس حباب دارد یا خیر؟ گفت: بر اساس آخرین مطالعه ای که پژوهشکده امور مالی وزارت اقتصاد انجام داده، حباب در بورس نیست البته ممکن است برای بعضی از بنگاه ها این حالت وجود داشته باشد که فکر می کنم وجود دارد برای آن ها و رفع این معضل باید راهکاری پیدا کنیم، اما برای کل بازار بر اساس مطالعات ما حباب وجود ندارد و هیچ مطالعه ای هم ندیدم که نشان دهد حباب وجود دارد.

وزیر اقتصاد گفت: عمق سطح بازار حدود 110 هزار میلیارد تومان افزایش یافته ضمن اینکه حدود 12 هزار میلیارد تومان عرضه سهام شرکت های دولتی و عمومی بعد از عید داشتیم که افزایش عمق بازار را نشان می دهد از این رو شاخص هم افزایش می یابد البته بعضی ها هم آینده بعضی از صنایع را مطالعه می کنند و بر اساس چشم اندازی که دارند اقدام می کنند بنابراین ما شاهد این افزایش عمق بازار هستیم.

دژپسند در پاسخ به این پرسش که آیا با اتمام عرضه سهام دولتی، کار دولت با بورس تمام می شود؟ افزود: کار دولت و کار اقتصاد هیچ وقت با بورس تمام نمی شود هر قدر اقتصاد پیشرفته تر، مدرن تر و عمیق تر شود نیاز آن به بورس بیشتر می شود و باید بدانیم بازار مالی در آینده اقتصاد ایران اتکای قابل توجهی به بازار سرمایه خواهد داشت.

پذیره نویسی 5 شرکت دولتی با تخفیف 20 درصد به ارزش 16 و نیم هزار میلیارد تومان از شنبه آینده شروع می شود

وی به عرضه سهام 5 شرکت دولتی در بورس اشاره کرد و گفت: دولت، سهام باقی مانده 5 شرکت دولتی در بورس شامل بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین را در قالب یک صندوق سرمایه گذاری واسطه مالی یکم، عرضه خواهد کرد که ارزش آن به نرخ امروز 16 هزار و 500 میلیارد تومان است البته برای تمام خریداران 20% تخفیف قائل شدیم 15 درصد تخفیف نقدی و 5 درصد به نام آن ها اوراق صندوق گرفته می شود که بتوانند بازارگردانی کنند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه پذیره نویسی این واگذاری از شنبه آینده صورت می گیرد، گفت: برای اینکه همه آحاد جامعه از حقوق مساوی برخوردار باشند زمان پذیره نویسی را طولانی تر کردیم یعنی از شنبه 13 اردیبهشت پذیره نویسی شروع می شود و تا 31 اردیبهشت ادامه دارد.

دژپسند همچنین گفت: در حوزه مالیات مجموعه از مصوبات شورای عالی هماهنگی مالی و ستاد ملی مبارزه با کرونا وجود دارد که بر اساس آن خیلی از مهلت ها را امهال کردیم و اکنون هم داریم همان مهلت های امهال شده را دوباره امهال می کنیم در بعضی از زمینه ها، امهال مشمول 10 فعالیت متاثر از کرونا بود که تقاضا کردیم آن محدودیت برداشته شود و امهال برای همه باشد.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1071

به "واگذاری اموال دولتی از 13 اردیبهشت در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واگذاری اموال دولتی از 13 اردیبهشت در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید